Képzelt riport pár fesztiválról, az anti-woodstock szigetekről.
*
Mégis kinek a bulija, a tiéd vagy a szponzoroké?
Mit is jelent az, hogy fesztiválország? Ha a médiában közvetített képből indulunk ki, akkor kábé azt jelenti, hogy soha ilyen jó és bulizásbarát kínálat nem volt ezen a piacon. Legalábbis így reklámozzák a szponzorcégek és a szervezők saját bulijaikat. Viszont ha civil oldalról nézzük, pont az ellenkezőjét látjuk. Ezek a bulik egyre drágábbak lettek (a belépők és a fogyasztás egyaránt), miközben egyre inkább a cégekről és egyre kevésbé rólunk szólnak. Egyszóval a fesztiválbulik valós szolgáltatásainak színvonala kétszeresen is romlott az utóbbi két évtizedben. Itt hangsúlyozni kell, hogy nem a reklámok és a média által bennünk kialakított képről van szó (aszerint minden halál szuper), hanem pont arról, hogy ez a durván idealizált kép mennyire elrugaszkodott a valós helyzettől és a fesztiválozók valódi igényeinek tényleges kiszolgálásától. Mondjuk ki: a történelemben soha nem szórakoztak ilyen tömegek ennyire megalázó ár-érték arányú fesztiválokon (soha nem volt ennyire durván extraprofit-orientált a fesztivál-, illetve bulikínálat) ÉS eközben soha nem tiltakoztak ennyire kevéssé a szórakozni vágyók nyilvánvalóan durva kifosztása és kihasználása ellen, akár az ilyen fesztiválok bojkottálása, akár alternatív (civil, nonprofit, etc.) rendezvények szervezésével.
A dolog azért különös, mert a szigetszerű fesztiválok közönsége jellemzően pont olyanokból áll, akik tipikusan olyan cégeknél robotolnak, feltehetőleg pont abból az idióta cégvilágból és piaci szemléletből szeretnének szabadulni szabadidejükben a nyári fesztiválokon, ami sehol nem vág partiba mindenkit olyan durván mint éppen ott. Cégcseberből márkavödörbe. Mintha nem lenne alternatíva, nem szabadulhatnál sehogy, semmikor és sehol attól, ami egész évben szolgaságban tart, mert csak az ő bulijaikon szórakozhatsz. Mert a nyári fesztiválokat is pont úgy szervezik a nagy cégek mint évközben a céges bulikat, csak itt még drágábban kell fizetned mindezért és még durvábban átvágnak, mikor elhitetik veled: csak így lehetsz szabad, ez a nyári szabadságod csúcsa.
Tényleg, hol a határ ebben a trendben? Az már zavarna téged, ha például a nődet ingyen piáért megdugnák a szponzorcég képviselői, vagy még az is beleférne, ha elég sok ingyen piát adnak? Meddig mehetnek el a megalázásodban és kifosztásodban? Mert a fesztiválok példái alapján már most nagyon-nagyon messze mentek ebben és te máig nem szóltál, továbbra is elhiszed, hogy jó és kifizeted az irreális napi- és hetijegyeket, engeded, hogy helyetted válasszák ki, mit ihatsz-ehetsz irreális árakon, hosszú sorokat végigállva, miközben Nyugatról kiakciózott bandákra pörögsz, már ha hallod a színpadot a szponzorpia standjáról odaüvöltő gépzenében. Mi tart itt? Miért hiszed, hogy csak így lehet? Élő ember nincs, akinek ez tényleg, biológiailag jó lenne. Aki tényleg, magától is pont így szeretne bulizni. Soha semmi hasonló nem jöhetett volna létre, ha az lett volna a cél, hogy ti jól érezzétek magatokat és bulizzatok, de persze itt nem is ez volt a cél, hanem az, hogy a cégeknek jó buli legyen, hogy te elhiszed a megmagyarázhatatlant. Felemelt kezek V-ket formálnak a hullámzó tömegben, pedig itt nem te győzöl, itt téged csúnyán partiba vágnak. Miért hagyod? Felfoghatatlan. Bármi jobb lenne neked. Sok hülyeséget elhittek már embertömegek: bálványimádó vallásokat, mindenféle embertelen szemfényvesztést, de ez a mostani bizonyos értelemben mégiscsak példátlan. Semelyik sem fosztott ki ennyire, semelyik sem vette el ennyire durván tőled a szabad választást, miközben épp azt üvölti (annyi hangszóróból, és olyan hangerővel, amilyen a hitleri propagandának se volt), hogy így lehetsz igazán szabad. Ráadásul a te pénzedből történik mindez...
Persze, azt is mondhatná valaki, hogy nem mindegy nekem, gazdagék kölyke mire kokózza el apuci pénzét? Azért nemcsak ezt látjuk. Sokszor lerí a srácokról és kiscsajokról, hogy egész nyáron milyen durván melóznak akárhány műszakban, hogy kifizethessék az ottalvóst, hogy itt állhassanak a nehezen és drágán szerzett szponzorpiával a valaha jó nevű akciós nyugati zenekarok egyik tagjának koncertjén és úgy érezzék, végre itt az év bulija – ez a világ közepe. Ha csak egy pillanatra kívülről látnák magukat...
Képzelt riport pár fesztiválról: az anti-Woodstock szigetekről
Túl a szponzor-óperencián, a trendy napszemüveghegyen is túl, ahol a kurtafarkú multimárkák nem vágnak partiba minket és vasorrú márkák nem tartanak igényt a magánéletünkre, ahol nem etetnek be ingyen mézeskaláccsal mindenféle cég-dealerek, vajon van-e ott élet, van-e olyan egyáltalán, vagy már a mesében sincs? Talán a kérdés is furcsának tűnhet már, mégis eszembe jutott az első nyári fesztiválok után. Egy marsbéli krónikás azt gondolhatná, hogy az egyetemisták és főiskolások nyári találkozójának nevezett rendezvénynek például tutira a lehető legigényesebbnek kell lennie ebben a műfajban, az orfűi fesztivált pedig sokan még mindig alternatív jellege miatt szeretik, a legjobb, emberléptékű nyári nagy fesztiválnak tartják. Legjobban az előadók szeretik, ezért általában sokkal jobb produkciót nyújtanak itt mint máshol. Kiss Tibi ki is mondta, hogy ez a legjobb fesztivál, illetve ezt szeretik legjobban. Érezhető volt a különbség a Quimby és a Kiscsillag esetében is – mindkettő lényegesen jobb volt Orfűn mint Zánkán. Ezzel el is mondtuk a fő pozitívumot.