„A cseh kormány végzetes gyengeségével az elmúlt napokban szembesülhetett mindenki, legfőképpen maga Necas. Egy vidéki kisváros, Olomouc (Olmütz) ügyészsége a bűnüldöző szervekkel lecsapott a kormány és környezetének nagy hatalmú személyiségeire. Necas vasárnap éjszakára felvállalta az immár a saját magánéletére is kiterjedő botrány miatti felelősséget, és lemondott miniszterelnökségéről – ami a cseh alkotmány értelmében a teljes kormány távozásával jár. A töredezett cseh jobboldal most egy újabb saját kormánykoalíció megalkotásában bízik a jövő évi választásokig; miközben a nyeregben lévő szocdemek (és a baloldali államfő, Miloš Zeman) már a baloldal közelgő hatalomra kerüléséről álmodozhatnak.
Csehország nincs egyedül a politikai elitet megrázó korrupciós botrányával: az elmúlt időszakban szerte Közép-Európában a legnagyobb nevek buktak bele korrupciós ügyekbe. Horvátországban Ivo Sanadert tíz év börtönre ítélték első fokon 2012 novemberében. Szlovéniában Janez Janša miniszterelnök volt kénytelen távozni, június elején első fokon két év börtönre ítélték. Szlovákiában a hatalmas, titkosszolgálati Gorilla-botrány tépázta meg a politikai elit tekintélyét. Bulgáriában Bojko Boriszov kormányának idei bukásához járultak hozzá a kormánytagok körüli durva lehallgatási és korrupciós botrányok. Nehéz megmondani, hogy országokon átívelő játszmák zajlanak a háttérben, vagy csak véletlen egybeesésekről van szó.
Annyi bizonyos, hogy a fenti botrányokat nagyrészt a helyi jobboldal pártjai szenvedték el, a baloldal ellenben nyert rajtuk. Bár a jobboldal sem áll sehol csupa Grál-lovagból, de Prágában is feltűnő a botrány politikai szálainak egyoldalúsága. Csehországban messzemenő következményei lehetnek a mostani ügynek, mert a jobboldal jelentősen és hosszú távon meggyengülhet az események hatására.”