Az unió nem tűrheti a csökkenő demokráciát

2013. május 25. 09:36

Mostanra érett meg a helyzet, hogy ilyen módon is kimondjuk, ami eddig is világos volt: senki ne lépje át az uniós szerződés határait. Interjú.

2013. május 25. 09:36
Rui Tavares
Népszava

Ne haragudjon, de még mindig nem értem, hogy önnek mi a baja Magyarországgal? 

Nekem nincs bajom az önök országával, sőt kifejezetten tisztelem, hiszen 1989-ben példát mutattak, miként kell küzdeni a saját és mások szabadságjogaiért. A mostani jogalkotási folyamattal az a baj, hogy azok meglehetősen rövid időt adtak az ellenzéknek, a civil társadalom szereplőinek, hogy megvitathassák, véleményezzék, illetve, hogy nagyon is látszik, hogy a hatalmon lévők érdekeit szolgálja, és nem védi eléggé az ellenzék jogait, nem biztosítja a sokszínűséget, a pluralitást. 

Ön megfeledkezik arról, hogy ez a kormány azt mondja magáról, az ország kétharmadát képviseli.

Én nem azt mondtam, hogy ami történik az illegitim. A többség nyeri a választást, és ha ilyen felhatalmazással, akkor a döntései is jogszerűek. A demokrácia azonban nem erről szól, és nem ilyen, ahogyan ez most Magyarországon alakul. És ez az, ami aggodalomra ad okot.

Nézze, nem akarom a naivat játszani, tehát tudom, hogy nekem mi a bajom az Orbán-kormánnyal. De önnek, vagy az uniónak mi a baja?

Hogy világos legyen: európai uniós értékekről beszélünk. Egy olyan Európáról, amelynek Magyarország is tagja, és ahol a demokrácia csak úgy tartható fenn, ha vannak korrekciós mechanizmusok. Senki nem tévedhetetlen, senki nem lehet tévedhetetlen, mert ha valaki ezt gondolja magáról, és így is működik, ott probléma van a demokráciával. Vagyis jogokat kell biztosítani az ellenzéknek, függetlennek kell lennie a sajtónak, az Alkotmánybíróságnak, a civil társadalomnak is garanciák kellenek a működésére. 

A magyar kormány szerint mindez rendben van Magyarországon. Működik a civil társadalom, a megvannak az ellenzék parlamenti jogosítványai, az Alkotmánybíróság is ellátja a feladatát, a sajtó is szabad, hisz látja itt beszélgetek önnel szabadon... Szóval nehezen érthető, mondja a magyar kormány, hogy mit kifogásolnak önök, miközben vannak országok, ahol nincs alkotmány egyáltalán, van ahol nincs Alkotmánybíróság, sokkal nehezebb helyzetben van a sajtó, stb...

Persze, különböző megoldások vannak, a demokrácia nem egy séma, ebben lehetnek eltérések. És az sem baj, ha az önök kormánya változtatni akar a korábbi struktúrákon. Egy dolog a fontos: a változások soha ne jelentsenek kevesebb demokráciát. Mindig a legmagasabb demokratikus értékeket kell fenntartani és azt, hogy a változás, a változtatás jobbat hozzon. 

Vagyis azt állítja, illetve erről szól a jelentés, hogy Magyarország a kevesebb demokrácia felé megy?

Azt állítjuk, hogy eltávolodik az uniós értékektől; az alkotmányos, jogszabályi, intézményi trend egyfajta eltávolodást mutat, és ha ezeket nem korrigálják, akkor a már említett szerződésben foglaltakat sértik meg, meglehetősen súlyosan. Szeretném még egyszer világossá tenni, és csak példaként említem: nekünk nincs véleményünk arról, hogy szükség van-e Alkotmánybíróságra, vagy sem, de ha van, akkor fontos, hogy ez a testület megvizsgálhassa a lényeges változásokat, hogy a működési keretei ne változzanak.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 166 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2013. május 26. 11:05
"És szükség van a tervbevett koppenhágai bizottságra, amelyben független jogászok, tudósok vizsgálnák a konkrét ügyeket, hogy elkerülhessük a magyar kormány kettős mércére vonatkozó vádjait. Ez nem egy politikai intézmény lenne, hanem egy politikától független mindenki által elfogadott tudós társaság." Függetlenség már pedig nem létezik, ilyen témákban pedig végképp nem. Véleménye mindenkinek van, és az soha nem lehet semleges. Magyarország kritikája eleve nem a független bizottsággal kezdődött, hanem politikai minősítéssel. Egy "független" bizottság ki fogja szolgálni az őt megbízó, nem éppen független szervezeteket.
koronaszepe
2013. május 26. 11:05
Tavares jelentése korrekt, pontos képet fest demokráciánk jelen állapotáról, és nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy jó indulatú Magyarországgal, a magyarokkal szemben. A hozzászólások többsége - tisztelet a kivételnek - viszont szépen illusztrálja; milyen szánalmas is tud lenni egy hatalma megtartásáért rettegő despotikus rezsim, milyen erőkkel támad mindenre ami mozog. Szerinte mindenki félreért, mindenki összeesküszik. Lassacskán kijelenthetjük, hogy nincs a demokratikus világban - nem csak Európában - egyetlen szövetségese az Orbán rezsimnek, nemzetáruló módon, mintegy betetőzve eddigi ámokfutását még a legfontosabb politikai, gazdasági partnerünknek - nem mellesleg Európa motorjának - is nekimegy. Magyarország körül lassan bezárul a kör, már az eddig itt sikeresen működő nagyvállalatok is továbbmennek Erdélybe, ha kapacitásbővítésről van szó. Ha valami csoda folytán az Orbán rezsim kap még 4 évet és folytatja az eddigiek szerint - azaz kivezet minket Európából -,az Trianon léptékű nemzeti katasztrófát fog előidézni. Ideje lenne észhez térni, mér akinek van ilyenje.
Kvasztics Fedor
2013. május 26. 10:59
"Én nem azt mondtam, hogy ami történik az illegitim. A többség nyeri a választást, és ha ilyen felhatalmazással, akkor a döntései is jogszerűek." És itt abba is hagyhatták volna a beszélgetést.
Next adósság
2013. május 26. 05:19
Tovaris, a gumilövedékes szerződésekre gondosz? Hümm?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!