Sokféleképp lehet szeretni a Rómait, mégis van valami közös abban, amiért ilyen sokféle ember szereti. Talán mindenkinek evidens, azért nem beszélünk róla, de mondjuk ki: az egyik utolsó helye Budapestnek, ahol a társadalom minden rétegét megtaláljuk, a bróker ugyanúgy szívesen jön ide a Duna-partra fröccsözni, randevúzni vagy kajakozni, mint azok, akik számára hamar megfizethetetlenné válna ez a part a tervezett átépítés után, ha a Liszt Ferenc térhez hasonló trendi helyek váltanák fel a mostani kifőzdéket és plázavilágot csinálnának itt is, mint minden hasonló esetben.
Nemcsak a fákat vágnák ki, nemcsak a természeti környezet, hanem a társadalmi környezet megcsonkítását is jelenti a tervezett beruházás, ami miatt talán már sehol nem érezhetnénk úgy mint itt most, hogy ez a város mindenkié lehet.
A kettő, a természeti és társadalmi környezet harmóniája szorosan összefügg, mert nem a főváros bölcs fejlesztési koncepciójának, hanem ennek a különleges természeti környezetnek, a Duna nagyvonalúságának köszönhetjük azt, hogy itt mindenki otthon érezheti magát, társadalmi gátak nélkül. Mert a Duna sokkal demokratikusabb a főváros vezetésénél. Befogad itt mindenkit, talán még azokat a befektetőket is, akik most a fák kivágására készülnek.
A döntő kérdés az, hogy kié a Római-part. A főpolgármester úgy beszél róla, mintha az övé, vagy a fővárosé volna. Az ingatlanárakat közpénzen épített gáttal felsrófolni vágyó befektetők és építészeik, illetve szakértőik úgy kezelik, mintha az övék lenne. A Rómaira szívesen járó pestiek, vagy bárki más, aki számára fontos lehet ez a hely szintén a magukénak érzik. Szeretném, ha végre tényként rögzítenénk, hogy eredendően mégsem csupán az övék vagy a miénk a Római-part, hanem elsősorban a Dunáé. Amíg semmibe vesszük ezt a nyilvánvaló tényt és a Duna saját ökológiai szempontjait, addig hosszabb távon semmi jó nem jöhet ki az egészből.
Mielőtt bárkinek igazat adnánk, hallgassuk meg tehát a másik felet is. Esetünkben éppen a legfontosabb szereplő szempontjait nem képviseli gyakorlatilag senki. Hallgassuk meg tehát a Dunát! Aki furcsa ötletnek tartja, hogy most pár másodpercig csak a Dunára figyeljünk a saját világmegváltó gondolataink helyett, annak jusson eszébe legalább József Attila verse és az, mi mindent jelent számunkra a Duna, itt állni, vagy ülni, itt élni - A Dunánál.