Béverzió

2013. február 10. 15:50

A párttá alakulás bejelentése annak deklarálása, hogy az Együtt 2014 kész arra, hogy tárgyalni kezdjen a közös indulásról a szocialistákkal.

2013. február 10. 15:50
Török Gábor
törökgáborelemez
„Nem állítom, hogy az eredeti forgatókönyv teljesen irreális lett volna: ha az Együtt támogatottsága tartósan növekvő tendenciát mutatott volna, minden bizonnyal a szocialisták nem kockáztatták volna meg ezt a sajátos előválasztási küzdelmet, hanem inkább a minél korábbi megegyezés, csatlakozás irányába mozdultak volna. Bizonyára sok oka van annak, hogy a momentum elveszett és a projekt az eredeti formában elbukott, de a négy legjelentősebbről talán érdemes külön is megemlékezni:

1. Az időzítés. Ha tavaly ősszel valaki megkérdezte volna tőlem, mikor kell Bajnainak ringbe szállnia, én sem tanácsoltam volna azt, hogy sokat várjon. Komolyan fennállt ugyanis annak a lehetősége, hogy egy túl késői belépő esetén – amikor már leosztották a lapokat - nem lesz tere és helye. Mából visszatekintve ugyanakkor inkább tűnik úgy, hogy az Együtt túl korán lépett színre: ha a megállapodási kényszerhez közelebbi időpontban bont zászlót (például idén tavasszal), a szocialistáknak kevesebb manőverezési lehetőségük maradt volna. Bizonyos értelemben ez egy komoly általános tanulság is: a politikában a „nincs több idő”, a »huszonnegyedik órában vagyunk« érzete gyakran megtévesztő lehet, a politizálás ugyanis valóban jelentős részben ütemérzék kérdése (lásd: »tempírozva kell passzolni«).

2. A stratégia. Számomra meglepő volt, hogy az eseményeket követve úgy tűnt, mintha csak az első néhány lépés lett volna megtervezve. Bizonyára volt ennél alaposabb stratégiai gondolkodás is, mégis, az elmúlt hetekben azt lehetett érezni, hogy a projekt egyszerűen nincs kitalálva: nem voltak akciók, események, bejelentések. A legtöbb hír Bajnai országjárásáról érkezett, ami egy kötelező kűr, de ennél azért több politizálásra van szükség, ha valaki ismertséget és népszerűséget szeretne növelni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2013. február 11. 09:44
A "Mo-on egyszerűen zéró igény van polgárháborúra." állítás elfogadásánál, vagy elvetésénél figyelembe kell venni, hogy ez egy kétirányú esemény. Az igény nemcsak a tömegek részéről vetődhet fel, hanem a hatalom oldaláról is. Egy tüntetés, a tömegbe lövetés kiválhat egy polgárháborús helyzetet. Volt rá számtalan példa.
kulalak
2013. február 11. 02:10
Pártot gründolni qrva nagy meló. Ez még a dinkásoknak sem megy jól, pedig ott a maszopból húznak embereket és Varju László maszopos pártigazgató volt, tehát valamenyire tud pártot szervezni, bár GyF óriási kolonc. A Külön2014 egy parlamenten kívüli lepkefing ami hamvába holt a tavaszra, egyszemélyes show tartalom nélkül, mitől lenne pártként népszerű? Ki fogja megszervezni ezt a pártot? TG nagyon jól tudja, hogy nincs B verzió meg C sem, döglött ez a hal és csak tátog, csak ezt csupán kommentben lehet leírni, bejegyzésben nem :)
elfelejtette
2013. február 11. 01:16
A hármas ponthoz: Ez szintén feltűnt. Én annak tudtam be, hogy a három figurán kívül nincsenek új arcok, hogy az LMP szervezetét akarták felhasználni. A frakciót, a pártot, az országos szervezetet, már amenyi kiépült idáig. Az első lépés Schiffer félretolása volt, de aztán ősszel ezt a power struggle-t ő nyerte. És itt borult az egész koncepció. Annyira nem volt bé tervük, hogy szemmel láthatóan teljesen megbénultak. A négyes ponthoz: Mesterházy lépése nem azért érdekes, mert utána ő ajánlotta fel az együttműködést, ezt én kevésbé jelentősnek tartom, egyértelműen copycat hzás volt, zéró saját ötletként. Az E2014 első népszerűségi mutatója egy olyan szervezetnek szólt, amiről semmit nem lehetet tudni, csak azt, hogy a bajnai lesz az élén. A bizonytalanok, akik kiábrándultak a baloldal hagyományos erőiből, ugrottak egyből. Aztán lecsillapodott magától ez a tűz. Ehhez nem mesterházy húzása kellett, elég volt annyi, hogy nem állt be a sorba, legalábbis egyelőre nem.
elfelejtette
2013. február 11. 01:09
"Számomra meglepő volt, hogy az eseményeket követve úgy tűnt, mintha csak az első néhány lépés lett volna megtervezve." Hogy csak egy-két lépéssel előre terveznek, azt Ferenc híres beszéde óta nagyon el tudom képzelni róluk. Egyébként passzol az elméletemhez, miszerint az első lépés az LMP bevonása lett volna. Mivel ez nem jött össze, így az egész már az elején megbicsaklott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!