Mi áll a székely zászló körül kialakult román-magyar (mű)botrány mögött?

2013. február 07. 22:26

Egy nemrégiben napvilágot látott felmérés szerint a román társadalom 48 százaléka kockázatnak tekinti a magyarok „etnikai szempontok szerinti elkülönítését”, 47 százalék viszont nem.

2013. február 07. 22:26
Pap Szilárd István
Kitekintő

„Az elemzők azonban elfelejtik megemlíteni, hogy mi is a legnagyobb tétje a székely zászló körüli botránynak. Az egész hercehurca nem érthető igazán meg Románia 2013-ra tervezett közigazgatási reformjának figyelembe vétele nélkül. A kétharmados szociálliberális többség a jelenlegi megyei és országos közigazgatási szintek közé régiókat akar létrehozni, amelyek átvehetnék a központ rengeteg hatáskörét is. A kormánypártok között ádáz küzdelem folyik arról, hogyan is nézzenek ki a régiók, hol is legyenek a régióközpontok, és ki is irányítsa azokat. A különböző helyi bárók mind nagyobb előnyöket szeretnének kicsikarni a régiósításból, és ez akár a kormánykoalíció egységét is veszélyezteti.

A régiósítás automatikusan felveti Székelyföld kérdését is, amelynek az erdélyi magyar elitek különálló régió státuszát szeretnék elérni. Az erősen szűkös erőforrások és a rengeteg éhes helyi báró között a kormánynak nincs szüksége egy újabb követelőre, aki szintén igényt tart a területi erőforrások egy részére. A zászlóügy felfújása egyértelműen ellehetetleníti a Székelyföldről mint különálló régióról való párbeszédet, csökkenti a magyar vezetők követeléseit, és növeli a »nemzetvédő« kormány legitimitását is. Magyarán, a zászlóháború teljesen átrendezi a régióátszervezési vita paramétereit, csökkentve az RMDSZ érdekérvényesítő potenciálját és növelve a kormány mozgásterét.

Egy nemrégiben napvilágot látott felmérés szerint a román társadalom 48 százaléka kockázatnak tekinti a magyarok »etnikai szempontok szerinti elkülönítését«, 47 százalék viszont nem. Ez azt jelenti, hogy a közvélemény eléggé kiegyensúlyozott ebben a témában, ezt az egyensúlyt boríthatja fel a mostani nacionalista (mű)botrány. Ezután ugyanis lehetetlen lesz észérvekkel és indulatok nélkül beszélni Székelyföld régióként való elismertetéséről. A román kormánynak sokkal könnyebb lesz így elhitetnie, hogy az erdélyi magyarok továbbra is Budapest köldökzsinórján lógva irredenta célokért dolgoznak. S amennyiben ez lesz a vita premisszája, kiindulópontja, úgy a párbeszéd automatikusan kudarcra van ítélve.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 84 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
edemo
2013. február 08. 13:32
Nagyon jó írás! Ugyanakkor nem értem, hogy, ha Románia nem szeretne Székelyföld régiót, akkor miért nem hagyta egyszerűen a zászló használatot? Az ő szempontjukból ésszerűbb lett volna, ha megvárja, hogy magától lecsengjen vagy megszokottá váljon a zászló használat.
OberEnnsinnen
2013. február 08. 13:06
"Ezután ugyanis lehetetlen lesz észérvekkel és indulatok nélkül beszélni Székelyföld régióként való elismertetéséről. " A rabló, amikor a rabolmánnyal perverz módon kezd el bánni, no akkor teszi az első lépést rabolmánya elvesztése felé. Így lesznek ezzel a románok is. Van egy olyan érzésem: legrosszabb álmaikat a könyörtelen igazság messze felülmúlja majd.
radír
2013. február 08. 12:47
Kit veszélyeztetnek avval,ha a székely közigazgatási épületekre kitűzik a saját zászlajukat ?
packó_
2013. február 08. 10:23
Amúgy nagyon jó kis cikk. Annyival egészíteném ki, hogy nem szabad a Székelyföld közigazgatási megosztását engedni, nehogy úgy járjunk, mint a felvidéki magyarok. A MAGYAR KORMÁNYNAK EZÉRT BÁRMIT, ISMÉTLEM BÁRMIT BE KELL VÁLLALNI!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!