Fölállni az olaszrizling segítségével

2013. február 14. 16:14

A rend a borászok érdeke! Az ausztriai glikolbotránnyal tele volt a világsajtó, de öt év leforgása alatt rendet tettek.

2013. február 14. 16:14
Jásdi István
Jásdi István
A kárpitos lánya

„Ha az ember bezárkózik a saját pincéjébe, nézi a köldökét és kóstolgatja a nagypapa dohos hordójából az öreg borokat, akkor az a meggyőződés alakul ki benne, hogy az a világ legjobb bora, hiszen a szomszédét soha nem kóstolta. Másrészt, a dohos hordó adta ízről azt hiszi, hogy ez a bor természetes íze. Találkoztam tizenöt éve itt Csopakon olyan gazdákkal, akik azt mondták, hogy valami hiányzik a boromból, átmentem hozzájuk és éreztem a dohos, penészes ízeket a boraikban. Ez jelentette számukra a magyar bort.

Ki kell menni a pincéből, át kell menni egymáshoz és igenis át kell lépni az országhatárokon is! Olyan helyekre kell elmenni, ahol nem esett ki a szőlő és borkultúrából öten év. Nem utánozni kell őket! Szó nincs arról, hogy valamit egy az egyben át kellene vegyünk. Épp elég példa volt erre a szocializmus idején, amikor azt mondták, hogy a Lenz Moser a legkorszerűbb művelési mód. Fel minden tőkét két méter magasra! Óriási károkat okoztunk ezzel a saját szőlőkultúránknak. De látni kell, hogy merre megy a világ, és hogy kis módosításokkal mekkora eredményeket lehet elérni.

A rend a borászok érdeke! Az ausztriai glikolbotránnyal tele volt a világsajtó, de öt év leforgása alatt rendet tettek. Nem a bürokráciát növelték, hisz a párhuzamos bürokrácia a hamisítás melegágya. Ahol ugyanarról az adatról több felé kell jelenteni ott nyilvánvalóan könnyebb csalni, mint ahol egy nyilvántartás van, de az valós. Ausztriában rend lett és tíz év alatt az osztrák fehérborok a világ legdrágább fehérborai a világpiacon. A Monarchia idején Ausztriában alig volt szőlő és bortermelés, és az, sem mennyiségileg sem minőségileg nem volt versenyképes a magyar borral. A csopaki és badacsonyi borokat stájer borkereskedők vitték el.

Csopakról a Ranolder borok Pozsony és Bécs legjobb éttermeibe kerültek. Látni kell, hogy adottságainkkal sokkal előbbre is juthattunk volna. Ez hiányérzetet kelt bennem. Ugyanakkor jó érzés, hogy nagyszerű borokat lehet kóstolni már remek, ifjú borászoktól. Sajnos a minőségi munka csupán az összes terület nagyon kis hányadán zajlik. Az a szőlőtermelő, akinek nincs saját bora, elnyomorodik a néhány nagyüzem diktálta alacsony felvásárlási árak miatt. Látható, hogy van itt még mit tenni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sapuh
2013. február 15. 02:46
Tenuta, fattoria, bodega, chateau, domaine, stb. Milyen egy profi nyelv?
sapuh
2013. február 15. 02:28
Neked a Jásdi "kisfiad"? Hülye a borhoz? Na, és ki vagy te?? És mi az, hogy szar a "magyar bor", meg a "tokaji", így, általánosságban? És az, amit Balassa csinál vagy Szepsyék, Szilágyi Laci, Györgykovács Imre, Demeter Zoltán, Pálffyék, Lőrincz György, Bukolyiék, Bussay, Hernyákék, Weninger Jr., a Pfneiszl-lányok, Bakó Ambrus, Heimann Zoltán, Konyáriék (és a sort még folytathatnám)? Idd csak a nagyapád borát.
kardlapos
2013. február 15. 02:13
==Az a szőlőtermelő, akinek nincs saját bora, elnyomorodik a néhány nagyüzem diktálta alacsony felvásárlási árak miatt.== Megveszik a szőlőt 80 forintért és lesz belőle 2000 forintos "szőlőt is látott" hamis bor. Patkány banda! Persze a nagyüzemek többsége még szőlőt sem vesz az 2-3-4-5 száz forintért árult lőréihez. ==A rend a borászok érdeke!== Mármint a szakmájuk szerint borászok? Na, ja! Eladták a lelküket a bor 'előállítóinak' és a tetves kereskedőknek. Itthon a tisztességes magyar szőlőből készült magyar bor litere max. 500 és 800 forint között kellene hogy kapható legyen. Na, de hol itt a tisztesség? bock varga lesence tiffani gere szeremlei stb. ... áhhhhh Kapzsi szörnyetegek. A strómanokkal együtt csaló, szarházi, tolvaj banda. És akkor még nem szóltunk a hatalmas szőlőterületeket privatizáló és kizsigerelő senkiháziakról. Majd úgy 80-100 év múlva lesz rend ... ha lesz még szőlő.
Autofocus
2013. február 15. 02:13
Te biztosan értetted mit ír Jásdi? Mert nekem nem úgy tűnik. És meglepődsz, hogy milyen sok nagypapabort árulnak az út menti "termelői bor eladó" feliratú pincészetekben, szinte csak olyat, nézz körül Tokajban, vagy bárhol. Sajnos a szocializmusból továbbélő igénytelenség és esztelen spórolás, valamint az új technológiák, borászati módszerek fejlődése iránti teljes süketség pontosan azt erereményezte amin a Jásdi is kesereg. Lehet hogy nem dohos az az átkozott hordó, de hogy tizen-sokszor töltötték már meg, legfeljebb néha kicsit kiégették, kénezték, ara mérget vehetsz. De könyörgöm, hol van ez a legfeljebb kétszer használt tölgyfahordóktól, attól meg pláne hogy kis pincészet is készíthetne reduktív bort, én pl. láttam mosógép méretű acéltartályokat, minden technikával kicsiben, törpebirtokhoz tartozó magyar pincékben, de sajnos (szó szerint) üdítő kivételként.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!