Tudásalapú gazdaság – értelmiség nélkül?

2012. december 13. 08:24

Tudatában van a kormány annak, hogy hazánk felzárkózása polgárainak képzettségétől, tudásától, alkotómunkájától függ?

2012. december 13. 08:24
Solymosi Frigyes
HVG

„Talán a megtakarítást szolgálná a kormánynak sok százmillióba kerülő levelezése a polgárokkal? Vagy olyan gazdagok lennénk, hogy képesek vagyunk százmilliókat áldozni nevetséges hirdetésekre, amelyekkel csak azt értük el, hogy kiváltottuk az IMF rosszallását, pénzügyi biztonságot jelentő támogatásának esetleges elvesztését? Erősen kétlem, hogy a látványsportok kiemelt támogatása, új stadionok építése vinné előre az országot, és ezek lennének azok a tényezők, amelyek a fiatalokat itthon-maradásra késztetnék. És sorolhatnám tovább a »különleges« költekezéseinket.

Megválaszolásra váró kérdések: mit tesz a kormány, hogy a tehetséges fiatalokat a jövő professzorait, kreatív kutatóit, nemzetközileg is kiemelkedő eredmények elérésére alkalmas diplomásokat itthon tartsa? Remélhetően nem kívánják követni az elmúlt évszázad gyakorlatát, amikor az alkotó értelmiséget különböző módokon üldöztük ki az országból? A kint elért eredményeik fényében persze büszkék vagyunk rájuk, és dicsekszünk velük: »milyen kreatívok is vagyunk mi, magyarok«, mondogatjuk! Az olyan megvalósíthatatlan tervek, hogy az egyetemek önfinanszírozóvá váljanak, aligha tölthetik el optimizmussal a fiatal diplomásokat.  Az meg végképp elriasztó, hogy a felsőoktatási intézmények idei költségvetéséből 7,3 milliárdot zárolnak, valószínűleg végképp elvonnak. Minderre a koronát a hallgatók számának, támogatásának korlátozása tette fel. Mindez nem az ország fellendüléséhez, hanem kulturális, gazdasági leszakadásához vezet. Egyáltalán tudatában van a kormány annak, hogy hazánk felzárkózása polgárainak képzettségétől, tudásától, alkotómunkájától függ? Tisztában vannak-e azzal, hogy csak a tudás-alapú ország képes a fejlődésre, és ezáltal a szegényebb rétegek életkörülményinek javítására? Vagy politikusaink megelégszenek azzal, hogy erőfeszítéseik révén hatalomba kerüljenek és a lehető leghosszabb ideig ott is maradjanak?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2012. december 13. 20:43
Természetesen jól hangzik a 'tudásalapú gazdaság' kifejezés, senki sem tagadhatja. De ha csak mérnöki diplomával kis szikvíz műhelyt igazgató fiatalokat, meg hasonlókat bocsát ki az oktatás, hiba van a kréta körül. A másik veszély az, hogy ha el is bír a gazdaság nagyszámú túlképzett értelmiségit, fizikai munkára távoli földrészekről kell nemkívánatos társadalmi és kulturális hátterű munkaerőt beengedni. Ennek következményeit utódainknak nem kívánom. Józan ésszel csak arra törekedhetünk, hogy egyensúlyt teremtsünk a valós életpályát biztosító felsőfokú oktatás és a szakmunkás képzés között.
realista
2012. december 13. 20:23
Az oktatás a jővőnek képzi az embereket, nem pedig a pillanatnyi piaci igényeknek, amelyek a képzési időn belül többször is változhatnak. Az nem mérvadó, hogy az ország jelen helyzetében főként csak összeszerelő munkásokra van szükség, bízzunk az ország jövőjében is, mert egy jól működő gazdaságban mindenféle képesítésre szükség van.
1120
2012. december 13. 19:34
"Tudatában van a kormány annak, hogy hazánk felzárkózása polgárainak képzettségétől, tudásától, alkotómunkájától függ?" Ezt a blabla-szöveget halljuk 20 éve... Nagyjából azóta ontja magából a sehová sem kellő, a piac által elégtelenre értékelt, még helyesen írni sem képes (!!!) "diplomások" tömegeit a hazai felsőoktatás...
kjkj945
2012. december 13. 15:19
Hol van a gazdaság??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!