Három a magyar csomag

2012. november 19. 11:46

A hitelundor korában nem lehet adóvágással növekedést generálni, az csak annyit eredményez, hogy a költségvetés hiánya megugrik.

2012. november 19. 11:46
Zsiday Viktor
Mfor

„Mi történik itt 2010 óta? A kormányzat a reagan-i »vágjuk le az adókat, az majd akkora növekedést csinál, hogy önmaga tömi be az általunk a költségvetésre ütött lyukat« politikáját erőlteti az elejétől fogva. Ezért akartak 7%-os deficitet, erről szól az egykulcsos, drasztikusan csökkentett szja, és szinte minden. A nagy álom az, hogy az alacsony adók berobbantják a növekedést – és láthatóan még mindig hisznek benne. Azonban sajnos ez nem az a csodafegyver aminek hiszik, mert legalább 3 tényezőt nem vettek számításba:

1. Hiába alacsonyak az adók, a jogbizonytalanság ezt ellensúlyozza, és az utóbbi többet árt, mint amennyit az előbbi használ

2. Az egykulcsos adózás nagy »etwas« lett volna mondjuk 1998-ban, de miután ma már fél K-EU ezt csinálja, így átütő ereje nincs

3. Végül talán a legfontosabb: a hitelundor korát (deleveraging) éljük. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok és a lakosság legfőbb vágya, hogy adósságát mielőbb visszafizesse, soha többet a hitel szót ne hallja, kötelezettségeit letudja. Mindenki ezen dolgozik – és nem csak nálunk, hanem világszerte. Ilyen helyzetben szinte automatikus az, hogy a vállalatoknál/lakosságnál hagyott pénz adósságtörlesztésre megy el, ami hosszútávon nagyon előnyös, azonban rövid távon azt jelenti, hogy semmiféle többletfogyasztás/beruházás nem lesz belőle. Így az adóvágások eredménye kevesebb állami bevétel, viszont nem lesz tőle nagyobb a növekedés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kdo Je Ugasnil Luč
2012. november 19. 19:51
"Hiába alacsonyak az adók, a jogbizonytalanság ezt ellensúlyozza, és az utóbbi többet árt, mint amennyit az előbbi használ" Ezt 10x olvastam el. Elárulná valaki, hogy hol találom az átjárót ennek a csókának a párhuzamos univerzumába, mert nagyon taknyán tönyörölném!
Senye Péter
2012. november 19. 19:00
Bizonyos értelemben a hagyományos gazdasági folyamatok is jelen vannak. De ellentétben azokkal, a kormány(ok) gazdaságélénkítő intézkedései sikertelenek, mert nem egyszerű túltermelési válság zajlik le, hanem a világgazdaság szerkezetének problémái jelentkeznek. Egyszerűbben mondva, végetért vagy legalább is holtpontra jutott a technológiai fejlődés. Majd (ki tudja mikor?) megindul némi élénkülés azokkal az iparágakkal, amikre tényleg szükség van.
Akitlosz
2012. november 19. 16:44
Ez melyik országban él? Semmi olyasmi nem történt, amiről beszél. Éppen az ellenkezője történt. Újabb és újabb és újabb adók kitalálása, bevezetése, a régi adók folyamatos emelése. Nem a Fdiezs propaganda alapján kellene cikket írni, mert abból csak ilyen teljesen megalapozatlan cikk születik.
Matróz Kommandó
2012. november 19. 12:38
"vállalatoknál/lakosságnál hagyott pénz adósságtörlesztésre megy el, ami hosszútávon nagyon előnyös" Nekem ennyi elég!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!