Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Tudomásul kéne venni a gazdaságpolitika irányítóinak azt az alapvető közgazdasági elvet, amelyet Széchenyi hirdetett, miszerint bankhitel nélkül nincs fejlődés.
„Persze a külföldi jövedelemtulajdonosok feltételeket is szabnak: mindenekelőtt elegendő megtérülést, politikai stabilitást, kiszámítható adórendszert – hogy csak a javát említsük. Miután sem a bankok, sem pedig a külföldi cégek nem szociális alapítványok, mi sem természetesebb, hogy az államnak szabályoznia kell tevékenységüket – az elmúlt időszak svájcifrank-alapú hitelezési gyakorlata sajnos pont azt illusztrálta, hogy a hatóságok nem voltak erélyesek, hagyták nőni a hitellufit, ám hozzá kell tenni azt is, hogy sem a cégek, sem pedig az állampolgárok nem szaladtak a bíróságra azért, mert alacsony volt a kamat.
Ezzel együtt – hiába is érzik úgy sokan, hogy itt a megrendszabályozás korszaka – tudomásul kéne venni a gazdaságpolitika irányítóinak azt az alapvető közgazdasági elvet, amelyet Széchenyi hirdetett, miszerint bankhitel nélkül nincs fejlődés. Ha pedig az állam tovább préseli a bankszektort, még a kicsinek sem lehet majd »örülni«, és az idei recessziós helyzet könnyen előállhat 2013-ban is.
Olyannyira, hogy a Magyar Nemzeti Bank szakértői tegnap publikált elemzésükben a »rémkorszak« további szakaszát vetítik előre. Tudniillik a hazai hitelezési tevékenységben továbbra sem várható fordulat, sőt rosszabb is lehet a helyzet a mostaninál, amely pedig a gazdasági állapotunkat mélyítheti. A még kevesebb bankhitel, még nagyobb visszaeséssel jár – ha pedig nem hisznek az elemzéseknek, kérdezzék meg a hazai kis- és közepes vállalkozások vezetőit, de ne a Coca-Colát vagy a Mercedest.”