A hitel – újratöltve

2012. november 06. 07:28

Tudomásul kéne venni a gazdaságpolitika irányítóinak azt az alapvető közgazdasági elvet, amelyet Széchenyi hirdetett, miszerint bankhitel nélkül nincs fejlődés.

2012. november 06. 07:28
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Persze a külföldi jövedelemtulajdonosok feltételeket is szabnak: mindenekelőtt elegendő megtérülést, politikai stabilitást, kiszámítható adórendszert – hogy csak a javát említsük. Miután sem a bankok, sem pedig a külföldi cégek nem szociális alapítványok, mi sem természetesebb, hogy az államnak szabályoznia kell tevékenységüket – az elmúlt időszak svájcifrank-alapú hitelezési gyakorlata sajnos pont azt illusztrálta, hogy a hatóságok nem voltak erélyesek, hagyták nőni a hitellufit, ám hozzá kell tenni azt is, hogy sem a cégek, sem pedig az állampolgárok nem szaladtak a bíróságra azért, mert alacsony volt a kamat.

Ezzel együtt – hiába is érzik úgy sokan, hogy itt a megrendszabályozás korszaka – tudomásul kéne venni a gazdaságpolitika irányítóinak azt az alapvető közgazdasági elvet, amelyet Széchenyi hirdetett, miszerint bankhitel nélkül nincs fejlődés. Ha pedig az állam tovább préseli a bankszektort, még a kicsinek sem lehet majd »örülni«, és az idei recessziós helyzet könnyen előállhat 2013-ban is.

Olyannyira, hogy a Magyar Nemzeti Bank szakértői tegnap publikált elemzésükben a »rémkorszak« további szakaszát vetítik előre. Tudniillik a hazai hitelezési tevékenységben továbbra sem várható fordulat, sőt rosszabb is lehet a helyzet a mostaninál, amely pedig a gazdasági állapotunkat mélyítheti. A még kevesebb bankhitel, még nagyobb visszaeséssel jár – ha pedig nem hisznek az elemzéseknek, kérdezzék meg a hazai kis- és közepes vállalkozások vezetőit, de ne a Coca-Colát vagy a Mercedest.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2012. november 06. 18:12
Kiegészítés: senki se hivatkozzon a két ország közötti inflációs különbségre, mert 1. svájci frank-alapú hitelről volt szó 2. a német anyabank magyar leánya a profitot Németországba utalja (ahogy szokás).
várúr
2012. november 06. 18:08
Húgom családja cca 15 éve a házuk építéséhez egy rokon révén Németországban vett fel hitelt, 2.2 %-os kamatra. Ugyanez itthon az összes nyugati bank magyar leánycégénél 6-7 % lett volna. S ez csupán egyetlen konkrétum. Húgom németországi fogorvos sógora (a jótállló) képtelen volt megérteni, miként lehetséges, hogy ugyanazon bank német és magyar fiókjának kamatszámítása között ekkora a különbség.
Felebarát
2012. november 06. 17:50
ARGETINA ÉRDEKES EBBŐL A SZEMPONTBÓL...egész jól pörgetik a gazdaságot...belső opiac, belső termelés...egyéb megkötések...
2012. november 06. 11:13
Még csak annyit: aki a pénzintézetekkel kapcsolatos problémákra úgy reagál, hogy dögöljenek meg a bankok, az kábé olyan, mint a halálos közlekedési balesetekre a személy-járművek betiltásával válaszolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!