„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Az elvárás egy szavazókorú állampolgártól nem az, hogy a választásokat megelőző 15. napig eldöntse kire szavaz, hanem az, hogy tudja, részt fog venni a választáson. Interjú.
„A sárvári frakcióülésen döntés született a regisztráció ügyében. Mi értelme lesz úgy a regisztrációnak, hogy az a választások előtt 2 héttel zárul csak le? Korábban voltak ugyanis olyan nyilatkozatok, melyek a szavazás előtti februárt jelölték meg, mint a feliratkozás végső határidejét. Így az valóban meggátolható lesz, hogy a legutolsó pillanatban is bizonytalan szavazók döntsék el a választásokat, azonban az a háttérmotívum láthatóan eltűnt, hogy az utolsó hónapok populista-demagóg kampánya már ne befolyásolja a választási preferenciákat?
Az alapelv az volt, hogy a regisztráció csak olyan módon vezethető be, ami megfelel az európai gyakorlatnak. Mivel a Velencei Bizottságnak az a töretlen gyakorlata, hogy a választások előtti 15. napon lezáruló regisztrációt jogszerűnek fogadja el, egyéb érdemi alternatíva nem kínálkozott – még akkor sem, ha korábban másféle nyilatkozatok is elhangzottak. Az elvárás pedig egy szavazókorú állampolgártól nem az, hogy a választásokat megelőző 15. napig eldöntse kire szavaz, hanem az, hogy tudja, részt fog venni a választáson. Miután pedig a regisztrált szavazó esetében szankciója nincs a szavazás elmulasztásának, ezért az a vád sem valós, hogy aki feliratkozott, annak »el kell mennie«.
Tehát a szocialisták ez irányú javaslatát nem fogadják be a kormánypártok?
A szocialisták javaslata brutális volt, mert ők regisztráció nélkül vezettek volna be kötelező szavazást. Ez nem csupán egyedülálló, de nemzetközi jog- és alkotmánysértő is. Kötelezettséggé változatni egy jogot – ez azt a kommunista világot hozza vissza, amitől már elég távol vagyunk, és azt hittük, hogy az MSZP-nek is sikerült maga mögött hagynia, de úgy tűnik, hogy reflexszerűen vissza-visszatér. Természetesen minden újításnak van politikai kockázata és én egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy a regisztráció változtat a politikai pártok támogatottságán, vagy ha mégis, akkor se látok garanciát arra, hogy ez a kormánypártoknak kedvezne. Elvileg azonban vállalhatónak tartom, hogy - miközben nincs vita arról, hogy a határon túli magyaroknak és a nemzetiségi választópolgároknak regisztráltatni kell magukat – a többi választópolgárnak is legkésőbb a választásokat megelőző 15. napig el kell döntenie, hogy részt kíván-e venni a közös ügyeinkről hozandó legfontosabb döntésben. A választás egésze a feliratkozással együtt is a korábbiaknál kevesebb aktivitást kíván meg a választópolgároktól, mivel megszűnik a rendkívül sok visszaélést és zaklatást eredményező kopogtatócédula és a választás is csak egy fordulós lesz.
A regisztráció nem lesz egyféle nulladik forduló? Az új választójogi törvény megalkotásakor éppen az volt az egyik érv, hogy egyszerűsíteni kell a rendszert: két forduló helyett egy, rövidebb kampányidőszak stb.? Most pedig lesz egy közel fél éves regisztrációs kampány. Egyszerűbb ez így?
A kampányidőszak eddig is csak jogi kategória volt, a választásokat megelőző ősztől már minden párt teljes erővel kampányolt, így az ezzel időben egybeeső regisztrációs kampány érdemi változást nem fog hozni. A feliratkozás nem feltétlenül igényel személyes megjelenést: a választópolgár ingyenesen visszaküldheti a bérmentesített levelet vagy az ügyfélkapun keresztül interneten is regisztrálhat.”