Az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelezők

2012. július 30. 11:25

A bírák kényszernyugdíjazásának ügyében a testület minden korábbinál megosztottabbá vált. Interjú.

2012. július 30. 11:25
Paczolay Péter
NOL

„– Annak mi az üzenete, hogy július első napjaiban – amikor már sejteni lehetett, hogy az AB hamarosan határozatot hirdet – a köztársasági elnök sietve aláírta azoknak a bíráknak a felmentési határozatát is, akik idén töltik be a 62. életévüket, tehát december 31-ével kell nyugdíjba vonulniuk? Egyébként a kormány nem először fut versenyt az alkotmánybírákkal, hiszen a magánnyugdíjpénztárak vagy az egyházügyi törvény ügyében is valami hasonló történt.

– Valóban, mire a testület a döntést meghozta, az érintett bírák egy részét – akik 62 évnél idősebbek voltak – már felmentették. Az AB határozata erre az egyetlen lehetséges választ adta: a nyugdíjkorhatár leszállításáról szóló rendelkezéseket azok hatályba lépésének napjára visszamenőleg megsemmisítette. A testület ezzel olyan jogkövetkezményt alkalmazott, amellyel az elmúlt bő két évtizedben is csak elvétve, különösen súlyos indokok esetén élt. Meggyőződésem, hogy mi ennél többet nem tehettünk. Most azokon a sor, akiknek jogállami kötelessége, hogy saját hatáskörben az AB döntése szerint járjanak el.

– De ha a végrehajtó hatalom azt a megoldást választja, amire többször is volt példa, hogy az alaptörvény módosításával írják felül az AB határozatát, sejteni lehet, mi lesz a kényszernyugdíjazott bírák sorsa.

– Ezt a gyakorlatot korábban már több alkalommal is bíráltam, mert nem felel meg az alkotmányosság követelményeinek. Ugyanakkor reményemet fejeztem ki, hogy az új alaptörvény hatályba lépése után szakítanak ezzel a módszerrel. Most egyébként annyiban más a helyzet, hogy a bírák nyugdíjkorhatárának leszállítása kapcsán kötelezettségszegési eljárás keretében vizsgálódik az Európai Unió Bírósága, míg a strasbourgi emberi jogi bíróság az érintettek beadványa alapján jár majd el. (...)

– Ha késve is, de a bírák nyugdíjazása ügyében mindenképpen olyan döntés született, amely azt bizonyítja, hogy a testület – amelynek tevékenységét sokan kritizálják, és egyes tagjait gyakran politikai elfogultsággal is vádolják – képes szakmai alapon dönteni. Másfelől a határozatból kitűnik, hogy az AB soha ennyire nem volt megosztott, hiszen a határozatot hét alkotmánybíró elfogadta, hét elutasította, s csak az elnök szavazata döntött. Politikai vagy szakmai törésvonalak mentén vált két csapatra a testület?

– Az elemzések általában azt a feltételezést próbálják erősíteni, hogy egyértelműen politikai törésvonalak mentén született döntésről van szó. Azonban a tavaly szeptember óta – amikor az AB öt új, kizárólag a kormánypártok által jelölt taggal egészült ki (a Szerk.) – hozott határozatokhoz fűzött különvélemények és párhuzamos indoklások alapján ezek a törésvonalak nem nagyon igazolhatók. Tény ugyanakkor, hogy a bírák kényszernyugdíjazásának ügyében a testület minden korábbinál megosztottabbá vált, és mára nem is tartható az elnökségem első két évében nyilvánvalóvá tett törekvésem, amely szerint a nagy horderejű ügyekben konszenzusos döntést kell hozni. Az elmúlt időszakban ez egyre nehezebbé vált, lassította a döntéshozatalt, ma pedig már világos, hogy bizonyos ügyekben teljesen reménytelen. Minden fanyalgó vélekedés dacára is úgy érzem azonban, hogy az AB bizonyítani tudta: kényes kérdésekben is a törvényhozás kontrollját jelentheti.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Papuska
2012. július 30. 15:37
Ez az a különleges helyzet, amikor az Alkotmánybíróság "érintettség" miatt nem hozhatott objektív döntést. Az lett volna a korrekt, ha ezt elismerik, és elhárítják ennek a döntésnek a meghozatalát. De rá kell ébredni, ott is csak emberek ülnek, emberi gyarlóságokkal. Objektív döntés, csak addig van, amíg mi nem vagyunk érintettek benne!
bookmark
2012. július 30. 14:56
Vegyünk három kérdést. 1) Máshol is emelik a nyugdíj korhatárt. Ez igaz, ott nem 70 év a várható életkor. Mi sajnos sokkal hamarabb halunk mint mások, ahol 80-85 év is lehet a várható életkor a férfiaknál és nem ritka a 90 év a nőknél. 2) Azok a bírák, akik már nyugdíjban vannak, maradhatnak ha addig lemondanak a nyugdíjukról. Ha aktívak akarnak lenni, jó, de akkor semmi nyugdíj. Én választásra kényszeríteném őket, majd meglátjuk, hogy mit választanak. 3) Szakmai alkalmasság. Nem hiszem, hogy egy 62 év feletti ember memóriája és tanulási kapacitása megegyezik egy fiataléval. Persze van tapasztalat ami fontos, de a törvény szövegét ismerni kell. Szóval nem csak nekik, de én bizony székmegtartó vizsgákra kötelezném őket. Ez olyan mint az autóvezetés. Tessék bizonyítani, hogy még képes vezetni. Az, hogy az AB úgy hozott döntést, hogy valaki hiányzott és ezért trükkös a döntés, hát nem hoz jó fényt a fényességes hivatalra, ami egyébként nem minden EU-s tagállamban létezik.
magnamater
2012. július 30. 14:22
Bírák döntöttek bírák ügyében bírák érdekében, mindenkire kötelezően - nem a döntést, de az ilyen bíróságot kellene megsemmisíteni!
tarackos
2012. július 30. 13:25
"Ezt a gyakorlatot korábban már több alkalommal is bíráltam, mert nem felel meg az alkotmányosság követelményeinek." Szal akik ezer éves alkotmányosságról büfiznek nem az alkotmányos követelményeknek megfelelően cselekednek? Nyilván fontosabb az oligarcha...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!