Kérik a következőt!

2012. június 11. 07:37

Aki azt hitte, hogy a nagy bankmentésekkel pont került a válság végére, súlyosan tévedett. A pénzintézetek könyveiben ott maradtak a kétes követelések, a bedőlt hitelek és a fedezetként szolgáló, eladhatatlan ingatlanok.

2012. június 11. 07:37
Szabó Anna
MNO

„Az euróövezet ötödik legnagyobb gazdaságának számító Spanyolország példáján okulhatunk: a válság nem ért véget, nem is W alakú, hanem sok hullám követi egymást egyre rövidebb átmeneti nyugalmi periódussal és egyre váratlanabbul. A megrázkódtatások bénítólag hatnak a piacokra, aláássák a helyenként még megmaradt hitelességet, a bizalomhiány nyomán pedig leáll a hitelezés, szenvednek a beruházások, és jottányit sem lép előre a munkahelyteremtés. Hiába alacsony a spanyol államadósság aránya az ország gazdasági teljesítményéhez képest, ha a lakosság úszik a hitelekben, 25 százalékos a munkanélküliség és minden második fiatal állást keres. (...)

A bankok felelőtlen gazdálkodásának számláját 2008 óta folyamatosan egyenlíti ki a lakosság. Aki azt hitte, hogy a nagy bankmentésekkel pont került a válság végére, súlyosan tévedett. A pénzintézetek könyveiben ott maradtak a kétes követelések, a bedőlt hitelek és a fedezetként szolgáló, eladhatatlan ingatlanok. A rossz követelések ún. »kitisztítása«, vagyis veszteségként leírása még évekig eltarthat, és eközben a bankok nem képesek ellátni a hitelezési funkciójukat. Mindez mélyíti a recessziót, és lezárja a kijáratot a kilábalás elől. Ha pedig erre a gyúelegyre ráöntünk egy mesterségesen előidézett bankpánikot, akkor aligha kétséges a végeredmény. Apropó. A pénzügyi felügyeletek, aki a hitelezési ámokfutást éveken át ölbe tett kézzel végignézték, vajon felelni fognak valaha végezetes mulasztásaikért?

Tudom, költői a kérdés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2012. június 11. 17:05
A taljánok a következő a spanyol után.
gentry
2012. június 11. 17:00
Ezért kellene a bankok helyett az állampolgárokat menteni. Akkor az emberek tudnák fizetni a hiteleiket, és így a bankok megmentése okafogyottá válna.
liberálzöld.
2012. június 11. 10:40
Megy a nagy süketelés bankok feltőkésítéséről, és vele párhuzamosan a megadóztatásukról, árfolyamgát, végtörlesztés, stb, stb. És mindez a mi érekünkben. És valahogy mégis csak mindig mi, kisemberek qrunk rá. Mi lenne, ha hagynánk a dolgokat a maguk útján menni? A bank vigye a házat, amit meghitelezett, tartsa meg az addigi törlesztő részleteket (és ezzel a követelése megszűnt) oszt jónapot. Ugyanez a helyzet az autókkal, motorokkal, szines tv-kkel is. A magánember is, a vállalkozás is, az önkormányzat is, meg a bank is lenyelné a veszteségét és indulhatna újra az élet. Ehelyett össze-vissza lapátolgatunk mindenféle pénzeket mindeféle gödrökbe a már pénzzel félig betemetett gödrökből kiszedve a pénzt. Ami most van, az kezelhetelen mindenki számára. Tehát csak a nagypénzű ügyesek járnak jól.
állami autót nekemis
2012. június 11. 08:50
Gonosz, gonosz, gonosz komcsik mindenhol a világban. Mekkora mázli, hgy nálunk már vége a válságnak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!