Gyurcsány és a plágiumvád

2012. május 05. 13:57

Ha Gyurcsányról van szó, akkor nem probléma a vádat sejtetésekre alapozva megfogalmazni?

2012. május 05. 13:57
Lánczos Vera
Galamus

„Ha Gyurcsányról van szó, akkor nem probléma a vádat sejtetésekre alapozva megfogalmazni? Akkor lehet azt állítani, hogy a nyilvánosság által nem teljes egészében olvasható dokumentumok perdöntő bizonyítékként szolgálnak az eltűnt szakdolgozatra vonatkozóan? Akkor nem probléma, hogy a vádlók egyszerűen megfordítják a bizonyítási terhet? Ha ma ez Gyurcsánnyal megtörténhet, holnap nem történhet-e meg bárkivel? Nem egyszerűen Gyurcsányt kell megvédeni, hanem azt az elvet, hogy senkinek a szavahihetősége nem vitatható el addig, amíg ő az ellenkezőjét állítja, és amíg azt, hogy nem mond igazat, senki nem bizonyította róla hitelt érdemlően!


Én úgy látom, olvasván a »nagyon független« sajtóorgánumokban a »nagyon objektív« írásokat, hogy erőfeszítéseik egy sajátos dupla fenekű álláspont közvetítésére irányulnak. Egyrészt azt azért fontosnak tartják, hogy fenntartásaikat közöljék a hírhedt tévéműsor nagyon is kétes tényfeltárási módszereiről, másrészt viszont mindezt olyan tálalásban teszik, mintha a hírhedtek állításainak igazságában azért nem kételkednének. Látszik, szeretnék elhinni az egész ügyről, hogy igaz. Megelőlegezik a bukás hangulatát, és ez jól érzékelhető üzenet. Ezzel pedig már előre megágyaznak egy hiteltelenítési hadjáratnak.

Csakhogy ez nemcsak azért súlyosan problematikus, mert immorális (nem így kell a politikai szimpátiákat, antipátiákat kifejezésre juttatni, minimális demokratikus kultúrát feltételezve), hanem mert életveszélyes a társadalomra nézve, segít precedenssé tenni ezt a harcmodort, elfogadhatatlanul mérgezi a közéletet, tovább rongálja a társadalom immunrendszerét, elmocsarasítja a közmorált, és minden embert arra figyelmeztet, hogy ha vele járnak el tisztességtelenül, ő sem számíthat majd társadalmi kontrollra.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2012. május 07. 00:46
Lánczos (szuka) kutya...
fonó
2012. május 06. 18:00
GyF első diplomáját 20 évesen írta, másodikat egyetemen. S P 50 évesen, megjelent közzétett dokumentumok alapján, hónapok szakértői vizsgálata után bebizonyosodott a lopás, ezután jézushoz hasonlították..........
közvetlen demokrácia
2012. május 06. 15:41
Az aktuálisan felvetődő politikai problémák arra mindenképpen jók, hogy elgondolkozzunk a rendszeren. Jelen esetben, az aktuális plágium ügyek arra jók, hogy elgondolkozzunk a rendszer vezetés-kiválasztó és leváltó mechanizmusán. És amennyiben felülről átfogóan nézzük a problémát, akkor megállapíthatjuk: a jelenleginél jóval szigorúbbnak kellene lenni a vezetés-kiválasztásnak. Viszont, ha már megválasztották e vezetőt, akkor elsősorban, szinte kizárólag a vezetői teljesítménye szerint kellene megítélni, adott esetben leváltani, a jelenleginél szigorúbb és objektívabb kritériumok alapján. A jelen állapot miszerint van egy gyenge vezetés-kiválasztás (mindenféle karrierista, de valójában vezetésre alkalmatlan ember bekerülhet a bársonyszékbe), ugyanakkor már regnálás közben, vagy nemritkán utólag előjönnek a vezetői teljesítménytől független lejárató piszkálódások, a legrosszabb variáció. A legrosszabb, mert mindenféle alkalmatlan emberből vezető lehet, ebbéli tevékenységében óriási károkat okozhat. Az utólagos „ürügyes” leváltással pedig csak mártírt csinálnak belőle. Ugyanakkor azt a néhány embert, aki egyébként alkalmas lenne, szintén meg lehet támadni, utólag már ürüggyé degradálódott vétségek alapján. A kiválasztási vizsgálatnak eléggé sokrétűnek kellene lenni, fel kellene tárni az aspiráns tudását, jellemét és a közérdekűségét (népérdekűségét, demokratikus beállítottságát) is. Többek között, tehát többek között, ekkor kellene megvizsgálni a vezető-aspiráns doktori és egyéb más dolgozatát, a plagizálás egyfelől tudásbeli, másfelől, még inkább, jellembeli problémákat vet fel. A plagizálás egy lehet a sok elem közül, mely kizárja az aspiráns megválasztását. S. urat tehát, többek között a lehetséges plagizálás miatt sem kellett volna köztársasági elnöknek választani, és a leváltásának sem emiatt kellett volna megtörténni, hanem pl., az ellensúlyi funkció elmaradásért. (Ugyanakkor Magyarországon már az is nagy szó, hogy egy regnáló vezető lemond, lemondásra kényszerül, de az előző okfejtés szerint, ennél több szükséges.) Gy. urat többek között a lehetséges plagizálás sem kellett volna miniszterelnöknek választani és nem emiatt, de a vezető teljesítménye miatt kellett volna idő előtt leváltani, ami viszont elmaradt. A tényleges megoldás, a vezetés-kiválasztás és leváltás megújítás, hiányában (többet a vakitfed google oldalak alatt) ezen ügyek is, a figyelemelterelést, a zavarosság-fokozást, a népbutítást szolgálják.
kordonbonto
2012. május 06. 15:35
Már a csapból meg a tökömből is a fletó folyik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!