Ezért ragaszkodnak a tervhez

2012. május 08. 18:20

Ha nincs kapitalizmus, a jólét lehetősége sincs meg. Ha az érdem nem kap arányos elismerést, akkor teljesítmény sem lesz. Ezért múlik sok az adópolitikán.

2012. május 08. 18:20
Lánczi András
Lánczi András
Heti Válasz

„Nincs nap, hogy ne hallanánk, a kormány egykulcsos adópolitikája az oka gazdasági bajainknak. »Rést ütött a költségvetésen« a 16 százalékos. Látszólag közgazdasági problémával van dolgunk, holott legalább annyira morális, tehát politikai kérdésről van szó.


1989 óta először fordul elő, hogy egy kormány az érdemet és az ehhez kapcsolt arányosságot teszi meg adópolitikája kiindulópontjának. Ez szembemegy az európai baloldal méltányossági törekvéseivel. Ennek mélyén az a felfogás áll, hogy az egyenlőség mindenre kiterjed: a jogi egyenlőségre, a társadalmira, gazdaságira, morálisra. (...)

A fő különbség Magyarország és a Nyugat országai között az, hogy utóbbiakban a teljesítményt és az érdemet előnyben részesítik, nálunk pedig minden erre irányuló kísérletet bele lehet fojtani a kommunista periódusig visszanyúló baloldali véleményáradatba. Ha nincs kapitalizmus, a jólét lehetősége sincs meg. Ha az érdem nem kap arányos elismerést, akkor teljesítmény sem lesz. Ezért múlik sok az adópolitikán.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2012. május 09. 15:40
"...hozunk magunkkal egy kommunista egyenlősítő felfogást, mely az utcaseprő és az atomfizikus közti jövedelmi különbséget minimálisra szabná " Nem tudom, Lánczi mit hozott magával, " mi " biztosan nem hoztunk ilyesmit, azt viszont kívánatos célnak tartanánk, hogy aki dolgozik, jelesül akát utcaseprőként, az megéljen a keresetéből. Ha többre vágyik, mint puszta megélhetés, majd kitanulja az atomfizikusi szakmát. Nem lehet 47 000 ből megélni, sőt, 3 x 47 000 - ből sem.
koronaszepe
2012. május 09. 15:35
Érdemes lenne mindenkinek visszakeresni - szerintem, Lánczinak is -, hogyan kommentálta, amikor Kóka János erőltette az egykulcsos adó bevezetését. Szociális piacgazdaság, fejlett kapitalista társadalom nem ismeri ezt a megoldást. Igazságtalan, méltánytalan egy olyan országban ilyen módon támogatni tehetősebbeket, ahol lassan 3 milló ember él a létminimum alatt, másik 3 nál meg rezeg a léc. A Fidesz megbukott, iszonyatosan nagy koppanás lesz a vége. Nekik is, és sajnos az országnak is. Fejezzék be az oligarchikus kormányzást.
pierre bayle
2012. május 09. 12:14
azaz: a tény, hogy teszem azt Szíjjártó Péter a 2 millás fizujából ezek után többet visz haza, az utcaseprő pedig ezután kevesebbet a bruttó százezréből - ez a természet rendje, a teljesítmény megbecsülése... Nem szégyelli-e magát kicsit a filozófus úr?
Zokni
2012. május 09. 11:11
Nem igaz, amit Szerző állít. Ugyanis bizonyára nem tudja, hogy az adó a mindenkori gazdasági (és társadalmi) rendszer, esetünkben a kapitalizmus fenntartásának KÖZÖSSÉGI SZINTŰ erőfeszítéseket igénylő részét finanszírozza. Már pedig ennek (a kapitalizmusnak) a legfontosabb vonatkozása a TULAJDON értékének a megőrzése, mert ezzel a tulajdonosok, illetve az őket szolgálók (alkalmazottak), "szórakoztatók" (értelmiségiek) jövőjét - és ezzel a JÖVEDELMÉT biztosítja. Tehát a jövedelem csak részben a munkával arányos, és legalább kétharmadában (ha számszerűsíteni kellene...) a tulajdon függvénye. Márpedig a tőkés (kapitalista) tulajdon értékének, működésének, jövedelemtermelő képességének elengedhetetlen feltétele, hogy közösségi pénzt költsünk rá. TEHÁT az BIZTOS, hogy NEM a lineárisan „jövedelemarányos” adózás, hanem a magasabb jövedelműek progresszív módon „jövedelemarányos” adózása van közelebb a méltányossághoz. Az persze kérdés, hogy milyen mértékű adó éppen a legméltányosabb, de pl. én (szoktam is mondani) MOST a VAGYONADÓZÁS erősítését gondolom a jövedelemadózáshoz képest a helyes iránynak, mert a vagyon egy kapitalizmusban önmagában jövedelemtermelő (megőrző…) képességgel rendelkezik, de ehhez a rendszer fenntartása elengedhetetlen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!