Régi vágású keresztény humanista vagyok

2012. május 30. 17:49

Az én eszményem a keresztény humanista hagyományhoz kötődő világi bölcsész.

2012. május 30. 17:49
Hörcher Ferenc
Helikon
„– Apropó politika: irodalmi berkekben nemrég fellángolt a vita a magyar politikai, közéleti költészet manapság tapasztalható »reneszánszáról« – ehhez Ön is hozzászólt, több rendben is. Mit gondol, milyen esélyei vannak a közéleti költészetnek, hol a helye a kortárs irodalmi prérin – és mi lehet az irodalmi-társadalmi hozadéka (ha van ilyen)?
 
– Úgy gondolom, a magyar nyelvű nyilvánosság – itt most nem elemezhető okokból – politikailag olyannyira megosztott lett, ami már provokálja a költőket. Az én olvasatomban elsőként ezt a Kemény-Bartis páros ismerte fel, a számomra nagyon fontos beszélgetőkönyvükben, a 2006-os budapesti utcai zavargások és az azt követő politikai válság nyomán. Az ügy azért érdekes, mert az úgynevezett népi irodalom hanyatlásával a politikai költészet is leáldozott Magyarországon – egy-egy kivételtől eltekintve (Petri, Spiró, Szilágyi Ákos). Zárójelben jegyzem meg, hogy a határon túli magyar irodalomban ez nem volt ilyen radikális szakítás, de hisz ezt Önök nálam sokkal jobban tudják. Ami most feltámad, szerintem nem is a népi költészet továbbvitele, hanem egészen más. Egyelőre talán csak érdekes játék. De ugye én angol szakos is vagyok, és a kortárs angol nyelvű költészetben a politikai megszólalás egészen természetesen működik. Tehát kifejezetten a közéleti költészet lenne érdekes, ha a mostani próbálkozásokból kinőne. Ez össztársadalmi – ha tetszik, össznemzeti – haszon volna. De lenne egy visszahatása is – az irodalomszemléletünkre, amely egy olyan posztmodernbe zárult bele, amelynek a külső közösséghez való viszonya teljesen elzárkózó. Vagyis egy új esztétikát hívhat életre, ha feltámad a politikai költészet – véget vethet a posztmodern esztétikai-nyelvi autonómiára épülő szemléletének.
 
– A közéleti költészet témaköre kapcsán idekívánkozik: Ön eszmetörténészként, konzervativizmussal / kommunitarizmussal foglalkozó politikafilozófiai művek szerzőjeként és szerkesztőjeként is ismert, és évekig a Heti Válasz politikai publicistája volt. Ez az »énje« hogyan függetleníthető az irodalmári tevékenységtől – vagy megfordítva a kérdést: van-e átjárás a kettő között?
 
– Említettem, hogy én régi vágású keresztény humanista vagyok. Az esztétikát is abban a nevelés- és képzéseszményben szemlélem, amiről Gadamer beszél. Az irodalomnak van szerepe a társadalom kultúrájának emelésében (beleértve a politikai kultúrát is). Az erkölcsi-politikai-eszmetörténeti tudatosság segít megmutatni, hogy az irodalomnak volt egy gazdagabb fogalma, és én azt szeretném, ha abból minél többet vissza tudnánk nyerni. A bölcsészettudomány hasznáról szóló előadásban azt fejtettem ki például, hogy nem működik demokrácia humán kultúra nélkül, ennek támogatása tehát nem luxuskiadás. De a másik két előadásomban is összekapcsolódott irodalom és társadalom: Ottlikot a magyar múlthoz való ragaszkodása felől olvastam, és Hume-ról azt szerettem volna megmutatni, hogy egyrészt: a széles értelemben vett irodalmat élethivatásának tekintette, másrészt, hogy a kultúrát társadalom-összetartó erőnek látta.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2012. május 30. 20:57
Érdekes, hogy a politikai költészet kapcsán a keresztény konzervatív humanista stb. Horkay-Hörcher tekintetes úrnak eszébe nem jut az egyik legjelesebb: Döbrentei Kornél. Ilyen széles látókörhöz már-már csillagászati távcső kell. Azzal nem látni a fától az erdőt. Úgyhogy ne menjen erédsznek Horkay-Hörcher úr. Egy vadnyúl elgázolná az irodalmi ösvényen.
Soma
2012. május 30. 19:45
Az irodalmat olvasó ember tudja értékelni. Ma számítógép és játékprogramok, valamint bádogemberes mesék kötik le a gyerekeket. A "régi vágású" emberek pedig a szennyes politika miatt szorulnak ki mindenhonnan, ahol "ciki" az érték. Elég megnézni egy TV műsort, egy "műsorvezetői" teljesítményt. Katasztrófa. Ma, a percemberek világában "nincs szükség" igényes beszédre, írásra. Ma annak van keletje, hogy ki kivel, miért és főleg milyen abszurd módon.
heep
2012. május 30. 18:20
"hogy a kultúrát társadalom-összetartó erőnek látta." Erre lenne szükség egy élhető társadalomhoz. A mindent a hatékonyságnak, profitnak rendelünk alá szemlélet pont olyan élhetetlen viszonyokat teremt mint ami ma itthon van. Még ha esetleg gazdaságilag jó is lenne a helyzet, akkor is frusztráló lenne a hangulat.
Krupp Skya
2012. május 30. 17:59
A régi vágásáról be lehetett volna tenni egy képet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!