Instant államfő

2012. április 02. 16:19

A kormányfőnek csak arra kell ügyelnie, hogy a pártján belül ne nyisson túl nagy frontot a jelöléssel.

2012. április 02. 16:19
Török Gábor
törökgáborelemez

Bár mind az ügy, mind annak kezelése (a bulvárkacsától a köntörfalazásig) kétségtelenül kínos a kormánypártok számára, összességében még időben jött a lemondás ahhoz, hogy annak a Fideszre nézve ne legyenek közvetlen és súlyos következményei. A jobboldali tábor – amelyet egyértelműen megosztott az ügy – láthatóan megkönnyebbült, sőt, bizonyos értelemben kiegyenesedett, hiszen innentől már okkal lehet beszélni arról, hogy ezúttal – szemben más korábbi normasértésekkel - lett politikai következménye az esetnek. Mostantól így új értelmezési csata kezdődik, amelyben már lényegesen jobbak a Fidesz esélyei, mint lettek volna akkor, ha az államfő a helyén marad.

A felelősség – ki miatt alakult ki ez a helyzet? - kérdésén túlmenően az igazi tét az új jelölt megtalálása. A kormány érdeke az lenne, hogy gyorsan és gördülékenyen menjen végbe a folyamat, az ellenzék pedig értelemszerűen annak megakasztásában érdekelt. Ezt a célt szolgálja a Jobbik kezdeményezése a közvetlen elnökválasztásról, vagy az MSZP javaslata Sólyom László jelölésére (érdemes megjegyezni, hogy míg a Jobbik régóta a közvetlen választás híve, Sólyom Lászlót az MSZP 2005-ben nem támogatta, elnöki működése alatt pedig gyakran kritizálta). Kétségtelen, hogy egy ilyen új helyzet az azt menedzselő számára mindig rejt veszélyeket: felmerülhetnek új szempontok, az ellenzék találhat a kormányénál populárisabb jelölteket, vagy akár olyanokat is, akik még a jobboldalon belül is megfontolásra alkalmasak lehetnek. Végső soron azonban közjogi értelemben itt tényleg csak a Fidesz számít: miután a parlamenti képviselők egyötöde jelölhet (és a második fordulóban már az egyszerű többség is elegendő a megválasztáshoz), az ellenzék legfeljebb beszélhet, de jelöltjével még a szavazólapra sem tud eljutni. A kormányfőnek így - amellett, hogy a jobboldali tábornak megfelelő személyt választ - csak arra kell ügyelnie, hogy a pártján belül ne nyisson túl nagy frontot a jelöléssel: ezért is kell azt gyorsan és határozottan vezényelnie. Egy elhúzódó, a nyilvánosságot is bekapcsoló vita (emlékezhetünk még a2005-ös szimpátiaszavazásra) most biztosan nem érdeke.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zalailáma
2012. április 02. 23:31
Nem az az érdekes, hogy ki lesz a következő köztársasági elnök, erről Orbán ugyanis biztosan nem fog vitát nyitni, úgyhogy szerintem fölösleges is erről locsogni. Az alkalmasság paramétereit nagyjából mindenki tudja, az elvégzendő feladat pofonegyszerű, maga a személy pedig gyakorlatilag másodlagos. Az igazán ütős szerintem a Fidesz tempója lesz a következő hónapokban: ezt részben az ellenzékkel szembeni revansvágy, részben a párt becsületén esett csorba kiköszörülésének szándéka fogja ösztönözni. Az ellenzék öröme tehát meglehetősen keserű lesz valószínűleg, főleg az úgynevezett demokratikus ellenzéké. Mert lehet, hogy sikerült "kilőniük" a (fideszes) köztársasági elnököt, de ez pürrhoszi győzelem volt: éppen az általuk fennen hangoztatott köztársasági államforma egyik sarkalatos intézményét, a köztársasági elnök tekintélyét, sérthetetlenségét sebezték halálra. Ez az eset precedenst teremtett a magyar politikában, a mindenkori köztársasági elnök személye ugyanis mostantól szabadon támadható, kikezdhető, gyalázható, erre alapot pedig mindenkinél lehet majd találni. Ez a folyamat jelenti a köztársaság eszméjének igazi végét, nem pedig Orbán kormányzási gyakorlata, ne adj Isten, az új alaptörvény.
kjkj945
2012. április 02. 18:42
http://www.youtube.com/watch?v=U5WEjWBv_dw
waddysno
2012. április 02. 17:46
Orbán lesz akkora szemét, hogy a Wittner Máriát fogja államfőnek ajánlani
nimród
2012. április 02. 17:10
A baloldal hatalmas vereséget szenvedett. Az önmaga ásta verembe esett. Schmitt lemondása után emelt fővel távozhat. A Fidesz pedig 2014-ig akár naponta hivatkozhat rá, hogy Schmitt megtette azt, amit a baloldal emberei nem, hogy hajlandó volt távozni, miután személye megosztóvá, sokak által támadottá vált. Pedig micsoda semmiség, szinte bakfitty az ő "bűne", a pufajka viseléshez, a D 202-es tartótiszti működéshez, vagy az ország elkúrásához képest!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!