A szólásszabadság baloldali korlátai

2012. február 29. 11:34

Nyeregben, hatalmon (vagy egyszerűen kulturális dominancia esetén) a baloldal hallani sem akar korlátlan szólásszabadságról.

2012. február 29. 11:34
Szilvay Gergely
Mandiner

„És ugyanígy ütközik bele az egész nyugati baloldal a vallásszabadság és a szólásszabadság állítólag olyannyira védett eszméjébe. Ha Istenről, vallásokról, nemzetről, királyról, jobboldalról, hagyományokról van szó, akkor természetesen tisztelni kell a szólásszabadságot, bármilyen éles is legyen a kritika. A cenzúrázó monarchiák, majd diktatúrák ellen a baloldal azzal a kívánalommal lépett fel, hogy lehessen mindent kritika tárgyává tenni; folytassunk párbeszédet mindenről nyugodtan, nyilvánosan és racionálisan; és akkor is tiszteljük mások véleményét, ha nem értünk vele egyet. Akkor is kiállok a szólásod szabadságáért, ha baromira nem értek egyet veled, á la Voltaire. 

A baloldal önképe tehát arról szólt, hogy van ő, a szólásszabadság bajnoka, és vannak ezek a begyepesedett agyú maradiak, akik úgy látják, van határa a szólásszabadságnak, és nem lehet mindent vita tárgyává tenni. A baloldal az internetben a cenzúra végső legyőzőjét vélte felfedezni, ahol már technikailag is lehetetlen érvényt szerezni bármilyen cenzúrának. Mégsem így lett, mint azt Kína példája mutatja – mindenesetre bizonyos, hogy az interneten nehezebb betartatni a törvényeket, de azért nem törvényen kívüli, pontosabban felüli terület ez. 

De nem is az internet itt a lényeg. A baloldal felszabadítási akciói eleinte cenzúraellenességet igényeltek, a szólásszabadság melletti korlátlan kiállást a hatalom ellenében. Nyeregben, hatalmon (vagy egyszerűen kulturális dominancia esetén) azonban a baloldal hallani sem akar korlátlan szólásszabadságról. Szép sorjában megjelentek a szólásszabadság határait a baloldal számára kijelölő témák, valamint az eleinte a hangnemre vonatkozó politikai korrektség és a gyűlöletbeszéd tiltása (a gyűlöletbeszéd igazi orwelli kifejezés, mindig az 1984 jut róla eszembe), mindez az emberi méltóság védelmében.

A baloldal ellentmondásba került korábbi önmagával. Sőt, aktuális önmagával is. Bárki megpróbálna összehozni egy istenkáromlási törvényt (nem a pakisztáni, hanem az ír fajtából) a nyugati világban, »kiiratkozna a demokratikus közbeszédből«. A keresztények, a többségi nemzetek tűrni kötelesek a gyalázkodást – a szólásszabadság jegyében. A baloldal által megvédeni óhajtott etnikai, életmód- és világnézeti csoportokról azonban csak tisztelettel, újabban pedig csak támogatólag szabad szólni, különben nem vagyunk demokratikusak. De ha obszcén műveket állít ki egy alkotó? A felháborodók nem elég nyitottak, hanem nyilván korlátolt, humortalan keresztények, akik nehezen viselik a kritikát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2012. február 29. 18:15
Szilvay Gergely, elsőrendű írás! Ez az igazság!
megyer
2012. február 29. 16:53
Mindannyian fel tudjuk sorolni azokat a dolgokat, melyekről tilos bármely médiumban alternatív véleményt megfogalmazni, egyáltalán kérdéseket feltenni(!), csupán két kiragadott példa: tornyok, táborok. Hol van legális sajtó, médium, melyekben ezekről szabadon lehet írni, beszélni? Más a helyzet a konzervatív értékelvekkel, a családot, nemzetet pozitív összefüggésben említő megszólalásokkal, ezek nem tiltottak, ám pc keményen ostorozni őket, ám azért pártolólag is lehet szólni róluk, legfeljebb anatéma alá kerül, aki ezt meg meri tenni. Ugyanez fordítva, ha valaki mondjuk a drogpropaganda, promiszkuitás és az aberrációk teljes tárháza ellen emel szót: ő szintén anatéma alá kerül. Így megy ez.
celkereszt
2012. február 29. 15:50
Lehet, hogy csak szubjektív a véleményem, de engem az zavar, hogy a "baloldali" (már ebben a jelzőben sem vagyok biztos) gondolkodásmódban a tények,a hagyományok, a történelem nem játszik olyan szerepet, mint az úgymond konzervatívban. A baloldali gondolkozás simán átlép az igazságon, ha arra van szükség a társadalmi béke érdekében. Pl.: egy Robin Hood filmben szerepeltetnek szinesbőrű színészeket is . Kit érdekel a korhűség, ha a jelenben kárpótolni akarjuk a négereket. Ezért söprik le simán a magyar területi problémákat is. A ma békéje érdekében kit érdekel régvolt igazságok. De sorolhatnám ezeket tovább. Az 1984-ben külön ügyosztályok "igazítják" a történelmet. Én nem vagyok ellene a hátrányos helyzetűek megsegítésének, de az igazság ilyen laza értelmezése nagyon zavar.
blehel
2012. február 29. 15:39
a cikk remek! csak szerintem felesleges izombol osszekeverni a baloldalt az elnyomo rendszerekkel. Azok annyira baloldaliak, mint a egy marek lepke.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!