A Fidesz soha sem szerezte meg a szavazatok kétharmadát

2012. február 09. 07:38

Summa summarum: ha mindenfélét összeírogatok, és nagy betűkkel fölé írom: ALAPTÖRVÉNY, az attól még nem alkotmány. Interjú.

2012. február 09. 07:38
Kim Lane Scheppele
168 Óra
– Mi hiányzott?

– Minden. Nem volt nyilvános vita, nem volt konzultáció az érdekcsoportokkal, az ellenzéki pártokkal, nem volt népszavazás. Nem lehet érvényes alkotmányt egyedül írni a Brüsszel–Strasbourg-vonaton, és azt rákényszeríteni az emberekre, az állami szférában egyre erősödő félelem erejével! A kétharmad erejével, ami persze fikció. El ne felejtsük: a Fidesz soha sem szerezte meg a szavazatok kétharmadát. A közvélemény-kutatások szerint a választások idején az emberek 40 százaléka támogatta, a szavazatok 53 százaléka csak azért juthatott neki, mert százezrek otthon maradtak. Manapság pedig napról napra csökken a Fidesz támogatottsága, így több mint bátor dolog az egész lakosság nevében beszélnie. Summa summarum: ha mindenfélét összeírogatok, és nagy betűkkel fölé írom: ALAPTÖRVÉNY, az attól még nem alkotmány. Ez csak egy darab papír marad, ha nincs mögötte megfelelő politikai folyamat. Jogállamban így nem lehet alkotmányozni.

– Egy blogbejegyzésében azt írta: Magyarország többé nem alkotmányos demokrácia. Hát akkor mi? 

– Az a gond, hogy a politikatudománynak nincsen annyi címkéje, mint amennyiféle kormányzat a világon működik. Tény: ha a két végpont a demokrácia és az autokrácia, akkor Magyarország erősen eltolódott az önkényuralom felé. A lényeg nem az, hogy minek nevezzük a rendszert, hanem hogy az követi-e a közvélemény változását. Hogy a polgárok akarata megjelenhet-e a vezetők cseréjében. Hogy konzultálnak-e a kisebbségben maradtakkal. Minderre Magyarországon ma alig van esély. Sőt, a Fidesz olyan rendszert épített ki, hogy ha új kormány kerülne hatalomra, akkor az nem tudna élni a többségtől kapott felhatalmazásával. Megkötnék a kezét a sarkalatos törvények, és minden fontos ellenőrző funkcióban a Fidesz által kinevezett hivatalnokok akadályoznák a munkáját. A demokrácia nem ilyen. 

– A kormány kész arra, hogy tegyen bizonyos engedményeket, cserébe az EU–IMF-kölcsönökért. Kérdés viszont, hogy néhány technikai módosítás megváltoztatja-e a rendszert.

– Persze hogy nem változtatja meg, sőt bizonyos módosítások egyenesen megerősíthetik. Az unió a kötelezettségszegési eljárás keretében például azt követeli, hogy a bírák nyugdíjkorhatárát ne szállítsák le egyik pillanatról a másikra, figyelmeztetés és átmeneti időszak nélkül. Brüsszelben azonban lassan őrölnek a malmok, az eljárás eltarthat akár két évig is. Addigra a Fidesz már nyugdíjba kényszerítette mindazokat, akiket akart, többek között a Legfelsőbb Bíróság bíráinak negyedét. Az E- aligha ragaszkodik majd visszahívásukhoz, úgy érzi: elég, ha a jövőre nézve kap majd garanciákat. A Fidesz-kormány pedig boldogan megadja ezeket a biztosítékokat, hiszen azok már a neki tetsző, új emberek helyzetét szilárdítják meg. Vagy egy igazi horrorforgatókönyv: tegyük fel, hogy a kormány az alkotmányt ért kritikákra a Salamon-bizottság által javasolt módon felel: elismerjük, hogy nem helyes lépten-nyomon megváltoztatni az alkotmányt, a jövőben az alaptörvény módosításához kelljen két egymást követő parlament szavazatainak kétharmada. A felületes megfigyelő azt hiheti, hogy valami jó dolog történik, pedig nem: ez szinte örök időkre bebetonozná ezt az új, alkotmányellenes alkotmányt.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 377 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
anaphylaxiás sokk
2012. február 10. 15:51
Bocsánat! Sajnálom ha így jött át. Lehet gúnyosnak is érteni, elismerem. Szimpla marketing-fogásnak szántam, hogy a győztes pozícióban lévőt rákényszerítse egy egyeztetési procedúra megnyitására. Tényleg soha nem késő! Ha már érzést kell keresni, akkor inkább düh van bennem, mert valami olyasmit látok, hogy a magyar társadalom politikailag aktívabb része azonnal visszhangozza a saját pártjának a véleményét, sokszor kritikátlanul - és ez rossz. Sokszor az emberek olyan ügyet vállalnak fel, ami igazándiból nem is az övék, csak a düh van bennük. Sajna a Mandiner is ilyen irányban halad, legalábbis a hozzászólások - szerintem. De tényleg érdekel, hogy az emberek mit gondolnak. Nem várom el, hogy mindenki alkotmányjogilag pontos, szabatos véleményt fejtsen ki. A hétköznapi gondolkodásnak nem ez a jellemzője - ezt el kell fogadni. Nem biztos, hogy mindenben konszenzusra jutunk - ezt is el kell fogadni. De azt is el kell fogadni, hogy a "közérzület" megváltozhat, lehet, hogy OV és világképe bukik - ilyenkor viszont szükség van arra, hogy kidolgozott alternatívák / forgatókönyvek legyenek. A blogon zajló vitának ezért nem feltétlenül az a célja, hogy meg- és legyőzzük a másikat, hanem, hogy csiszoljuk és koherens rendszerré állítsuk össze a saját elképzeléseinket. Ezt nem csak pártszinten, hanem egyéni szinten is le kell játszani. Ja, és világbékét is szeretnék!
anaphylaxiás sokk
2012. február 10. 14:46
Kedves Mandiner-szerkesztők! Lehet, hogy nyitott kapukat döngetek, de nem csinálnátok egy olyan blogbejegyzést, aminek kifejezen az lenne a célja, hogy a hozzászólásokban a szembenálló felek ütköztethetnék, hogy mit akarnak látni/nem látni az alkotmányban? Az előző hozzászólások többsége arról szól, hogy milyen bunkó/jó a Fidesz, mert nem egyeztet, meg nem volt joga/ joga volt, meg ilyenek. Tehát jórészt eljárási kifogások/felfogások ütköznek - de azt nagyon kevesen mondták el, hogy az egyeztetés során milyen álláspontokat képviselnének: mi tetszik/nem tetszik magában a szövegben. Most már lehetne helyet adni a tartalmi kifogások/vélemények ütköztetésének is. Ha már volt ilyen, akkor bocs - ha nem volt, akkor épp itt az ideje. Ha úgy vesszük, a "nem-Fidesz-hívők" majd úgyis új alkotmányt csinálnak a következő ciklusban, hiszen a fő érvük szerint az ország túlnyomó többsége nem támogatja a pártalkotmányt. Ez előtt hosszú egyeztetéseket fognak csinálni, hiszen nem akarnak olyanok lenni, mint a Fidesz. Akkor lássuk, az ellenzők mit kifogásolnak / mit látnának. Egyeztetni soha nem késő - még az is lehet, hogy a népakarat módosítani fogja az alkotmányt még ebben a ciklusban. Szerintem lecsillapodnának az itteni kedélyek is, amelyek olvashatatlanná teszik a Mandit.
picur3ka
2012. február 10. 00:15
Jajj, csak nem egy fizetett hazudozo? Ritkak.
Claypool
2012. február 09. 23:51
A Zsíragyú Schmuck Topo csürhe lekoptatta az úját...:DD Oszkó!!!!! Hol a Malév??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!