„Mit akar Orbán Viktortól? Nevetségessé akarja tenni magát?” – Schmidt Mária kőkemény kritikát fogalmazott meg Magyar Péterről! (VIDEÓ)
A Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint soha nem fog létrejönni egy Orbán Viktor–Magyar Péter-vita.
Az LMP-nek nem pusztán az a célja, hogy az Orbán-kormányt leváltsa. Interjú.
„Frakcióvezetővé választása után lényegében úgy nyilatkozott, az LMP nem akarja rehabilitálni az MSZP-t, a DK-t, és hogy minden együttműködés előfeltétele a 2006 őszén történtekkel, illetve a pártfinanszírozás anomáliáival való szembenézés. Gyurcsány Ferenc DK-elnökként levelében jelezte, megvitatná ezt az LMP-vel, amit frakcióvezetőként elutasított a hét végén. Ha mégis sikerülne a kérdéseket meg- vagy kimagyarázniuk Gyurcsányéknak és a szocialistáknak, szorosabban együtt tudnának működni velük?
Attól sem igazán lehet eltekintetni, hogy a kétharmados többségű Fidesz-kormány megalakulásához az előző évek MSZP-s kormányzása rendkívül nagymértékben hozzájárult. Az LMP-nek nem pusztán az a célja, hogy az Orbán-kormányt leváltsa, hanem az is, hogy azon a politikai mechanizmuson lépjünk túl, amely a Fidesz kétharmadához és az elmúlt húsz év számos kudarcához vezetett. Szerintem a jobb- és a baloldali tábor egymást feltételezi, Orbán nélkül nincs Gyurcsány, és ez fordítva is igaz. Ezen túl kellene lépni, az LMP stratégiája erre is irányul. Arról nem beszélve, hogy a másik oldal puszta leváltásának szándékán túl, tartalmilag mind a Fidesz, mind a szocialisták társadalom- és gazdaságpolitikája élesen ütközik az LMP programjával. A választási együttműködés propagálói sem mondanak semmit arról, mi lesz a választások másnapján, milyen program mentén lehetne együtt dolgozni.
Ha az Orbán Viktor vezette táborral nem, a Gyurcsány Ferenc által is fémjelzett baloldallal sem és a Jobbikkal sem akar összeállni az LMP, akkor mégis, hogyan kívánnak kormányra kerülni 2014-ben? Hiszen egyedül ez még akkor sem sikerülne, ha esetleg középpárti státusra tennének szert.
Bár az ellenzéki politikai stratégiák elsősorban 2014-ről szólnak, az azt követő időszakra is tervezni kell. Az LMP fontosnak tartja, hogy lehetőség szerint kormányra kerüljön, és az elképzeléseit meg tudja valósítani, de nem mindenáron. Nem célunk megtalálni azt a stratégiát, amely mindenképpen kormányra emel 2014-ben. Azt viszont szeretnénk elérni, hogy az, amit a világról, a magyar társadalom berendezkedéséről és a hazai gazdaságpolitika irányításáról gondolunk, hosszú távon hatékonyan képviselhető legyen. Ha a kormányra kerülésnek az az ára, hogy ezeket fel kell adni, akkor nem értünk el semmit. Természetesen bízunk abban, hogy két év múlva meghatározó erő leszünk, de még nem látjuk, 2014-ben milyen szereplők lesznek. És még abban sem lehetünk biztosak, pontosan milyen választási törvény lesz akkor hatályban, hiszen a saját érdekét szem előtt tartva a Fidesz szereti az utolsó pillanatban is megváltoztatni a legkülönfélébb jogszabályokat. Mindez befolyásolja majd, milyen stratégiát folytatunk.
Igen, az első esetben az Országgyűlésben együttműködtek a Jobbikkal és az MSZP-vel, január 2-án pedig közösen demonstráltak sok más szervezet mellett még Gyurcsány pártjával is.
Valóban, de sem a Jobbikkal, sem az MSZP-vel, sem a Gyurcsány-párttal nem akarunk intézményes együttműködésre lépni, például egy ellenzéki kerekasztalnál. Az LMP kongresszusa világos szándékot fejezett ki, mégpedig azt, hogy a pártnak 2014-ben önállóan kellene indulnia. De mondom, még az új választási törvényeket is átírhatják Orbán Viktorék, és még azt sem lehet teljesen kizárni, hogy egy önmagát nem demokratának tartó Jobbik megerősödése ellen pont a Fidesszel együtt kell majd fellépni.”