Védőhálós történet

2012. január 29. 12:45

A piac olyan, mint Hollywood: a történetekre szavaz. Ha értik a sztorikat a befektetők, ide jönnek, invesztálnak.

2012. január 29. 12:45
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Esély mutatkozik arra, hogy az első negyedévben összejön a megállapodás az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, amely erősíti a bizalmat Magyarországgal szemben. Ha gyorsan aláírjuk a szerződést, megizmosodhat a forint árfolyama, amely minden nemzetgazdasági tényezőnek jót tesz. Sőt beállhat a tavaly tavaszi szintjére is – de félre az álmokkal!

Eközben ugyanis nem szabad megfeledkezni gazdaságpolitikai »sztorijainkról« sem: a Széll Kálmán-tervről, a konvergenciaprogramról és a tavaly ősszel meghirdetett kiigazításokról, vagy éppen a 2012-es költségvetési irányelvekről. Tudniillik a problémát az okozza, hogy nem mondtuk el, és nem fejtettük ki a »történeteinket«. Az említett átalakításról például a kormány, a nemzetgazdasági tárca felettébb keveset beszél. Például az adósságfék alkotmányos beiktatása is mindössze öt európai uniós államban, köztük Magyarországon történt meg. Igaz, ez a sztori annyira nem bűbájos, miután a szóban forgó rendelkezés az eredeti tervekhez képest csak később lép életbe. 
 
De tudomásul kell venni, a piac olyan, mint Hollywood: a történetekre szavaz. Ha értik a sztorikat a befektetők, ide jönnek, invesztálnak. A bizalom visszaszerzésének szempontjából pedig nem pusztán a kormány Brüsszellel szembeni békülékeny hangvétele volt fontos és kiemelendő, hanem az olyan események is, mint például a Magyar Bankszövetséggel való megállapodás tavaly decemberben, amely pontot tett a bankadó végére a kivezetés pontos ütemezésével. S lehetne többször is hangoztatni, hogy az államháztartási hiánnyal kapcsolatban a kormány, ha kell, megteszi évközben is a szükséges lépéseket, hogy tartsa a deficitcélt. Ugyanakkor hiányzó láncszem a magyar gazdaságpolitikában a hitelminősítők »megértése«. Márpedig a hitelminősítők döntésének üzenetértéke van, amelyet meg kell hallani. Amíg a piac hallgat rájuk, olyan piaci szereplők, akikre figyelni kell.(...)

A pénzügyi védőhálós történet persze nem a siker csúcsa. Sőt a korábban meghirdetett gazdaságpolitika karikatúrája, de idejében felismerni a bajt még mindig a jobbik eset, mint államcsődöt kiáltani.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sóhivatalnok
2012. január 29. 15:16
Szajlai Csabát tisztelem. Egy érvekre nagyon kevéssé fogékony közegben tisztességes (gyakran kritikus) magyarázatát próbálja adni a kormány gazdaságpolitikájának. Azt felejti el, hogy már az előfeltevés is hibás volt. Gyurcsányék 8 évig kísérleteztek vele, hogy lehet-e hitelekkel turbózott fogyasztásélénkítéssel gazdaságot bővíteni. Ki is derült: nem lehet, 1 forintnyi GDP-bővülés 2-3 forintnyi adósságnövekedéssel jár. Ti. a fogyasztásban nagyon nagy az importhányad, nem a belső gazdaságot élénkíti. A közvetlenül a gazdaságba pumpált pénznek pedig a nagy részét ellopják. (Aki azt hiszi, hogy csak Gyurcsányék alatt, és most másképp van, az ne olvasson Mandinert, maradjon a mesekönyveknél.)
kukagyerek
2012. január 29. 15:16
" Ha értik a sztorikat a befektetők, ide jönnek, invesztálnak." ----------------------- Milyen befektetőkről pampog ez? Csak nem a Forintot tönkretevő spekulánsokról?
tunde04
2012. január 29. 14:26
"Igaz, ez a sztori annyira nem bűbájos, miután a szóban forgó rendelkezés az eredeti tervekhez képest csak később lép életbe. " pedig biza jól van ez így! mert azt ugye nem rögzíthették, h ettől az évtől nem lehet több az államadósság 50%-nál. hiszen most 80 körül van, tehát ezt még le kell tornáznunk. és, h megadtak egy időpontot az meg azt jelenti, h addig ezt a tornát végre kell hajtani és utána pedig az alkotmány tiltja a lazsálást. ha azonnali hatállyal írták volna bele, akkor ennek az évnek a végére teljesíteni kellett volna. azt meg ugye lássuk be, h képtelenség. és mivel képtelenség, ők lettek volna jövőre az elsők akik megszegik az alkotmányban rögzített 50%-ot. na, nem is magyarázom tovább, aki érti, az érti, aki meg nem , az nem is akarja!!
balint60
2012. január 29. 13:26
Az Orbán-kormány arra az illúziónak bizonyult elképzelésre építette fel gazdasági koncepcióját, hogy 2010-ben az államháztartási hiány elengedésével (magyarán további hitelfelvételekkel) forrást teremthet a beígért azonnali és drasztikus adó-járulék csökkentésnek, amelytől a gazdasági növekedés beindítását remélték. Számomra érthetetlenül, ennek az elképzelésnek az elfogadhatatlanságával csak 2010. június 2-án szembesültek (ugyan mit csinált OV előtte: hogy nem volt képes "kilobbizni" ezt a lehetőséget vagy legalább előbb megtudni, hogy az nem fog menni?). Azóta tart az átgondolatlan, egymásnak ellentmondó, "káros mellékhatásokkal" tűzdelt ötletelés, ami a gazdaságunk 2008. őszi helyzetébe történ visszatérést eredményezte. Közben oda lett a bizalom; "háborúban állunk" mindenkivel, szövetséges meg egy szál sem. Totális kudarc.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!