Keserű pirulák

2011. november 11. 07:22

Tisztelettel és halkan jegyezzük meg, hogy a másfél százalékos gazdasági gyarapodásban már hazánkban senki sem hisz.

2011. november 11. 07:22
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„»A pirula, amelyet kínálunk az embereknek, keserű, mert nem egyszerű takarékosságról, hanem a hétköznapokat érintő, átszervezésekkel, a jól megszokott viszonyok megváltoztatásával járó folyamatról van szó« – mondta Pokorni Zoltán az ország 2012-es költségvetésének jellemzőiről tartott minapi sajtótájékoztatóján. Meglepő, hogy pont a Fidesz oktatáspolitikusától, egy patinás budai kerület polgármesterétől kell hallani a költségvetési »tutit«, ám Pokorni minden szava igaz és legalább őszinte. Még a pénzügyi köröknek is tetszetős lehet a legnagyobb kormánypárt alelnökének üzenete, amely szerint »egyenesben« kell tartani a költségvetést. (...)

Miközben Pokorni Zoltán költségvetési »megszólalása« is fura volt, a keserű brüsszeli pirulára Budapesten – újfent – negédes válasz született. Hiszen a kormányszóvivő közölte, hogy »marad« a másfél százalékos bővülési terv a következő évi költségvetési törvényjavaslatban, egyelőre legalábbis, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium reálgazdasági koncepciót készít az EU gazdaságairól, s annak tükrében alakulhat – esetleg – a 2012-es növekedési szám. Tisztelettel és halkan jegyezzük meg, hogy a másfél százalékos gazdasági gyarapodásban már hazánkban senki sem hisz – legutóbb, mint beszámoltunk róla, éppen Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár, expénzügyminiszter a Budapest Gazdasági Fórumon mondta azt, hogy optimista a jövő évi másfél százalékos növekedési cél. Giró-Szász András nyilatkozatára azonban rátromfolt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki szerint hazánk az első csatát, a pénzügyi egyensúly helyreállításának csatáját már megnyerte.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fakutya ezredes
2011. november 11. 10:36
Ha nem jo a keseru pirula, ott a ciantabletta.
Soma
2011. november 11. 10:30
"Tisztelettel és halkan jegyezzük meg, hogy a másfél százalékos gazdasági gyarapodásban már hazánkban senki sem hisz. " -------------- Tisztelettel jegyezném meg, hogy aki a pannon puma száguldozásában hitt, az nekem ne dumáljon! Mi a jó égből növekedjünk? Arra nincs sem EU-s forrás, belföldi meg pláne nincs, hogy használjuk az adottságainkat! Minden stratégiai ágazat külföldi kézen van, belföldön a maffia fölözött le mindent. Pokorni meg szórakozzon a millásokkal, oda való!
Inrik
2011. november 11. 09:08
Hát igen, jó ha lesz 1%. Azt meg még hiányos közgazdasági ismeretekkel rendelkezők is tudják, hogy 1% növekedés az gyakorlatilag stagnálás. Írta feljebb valaki, hogy a Mercedes gyár beindulása +0,7-§8%ot jelent. Ez kb igaz is. De ezen nem feltétlen örömködni kellene, mert ebből az adatból levezethető, hogy ha a Merci önmagában +0,7-0,8%, és lesz mondjuk jó esetben 1-1,2% növekedés akkor számos szektorban, különösen a hazai kkv-nál egyenesen csökkenni fog a teljesítmény. A GDP egyébként sem jó mérőszám. Pl. az Audi gyár termelése jelentősen emeli a GDP-t, de a magyar beszállítói arány 10% alatt van, az előállított érték nagy részét (és mivel exportról van szó ÁFA mentesen) kiviszik az országból, a profitot adókedvezményekkel szintén kiviszik az országból, a magyarok feladata ebben a történetben mindössze annyi, hogy a német bérek töredékéért összeszerelhetjük nekik a készterméket és párezer ember kap tőlük fizetést. Papíron keletkezik egy csomó érték (GDP) és ennek nyomában egy csomó nyereség, de ennek társadalmi haszna nem sok van azon kívül, hogy az Audi pénzel egy két sportegyesületet és fizetést ad párezer dolgozónak. A pénzügyi egyenleg pedig szerintem a magyar államnak negatív/nullás/csak kismlrtékben pozitív, most 25 mrd társasági adó kedvezményt kap az Audi. De az Audi még így is jó, mert termelő cég és presztízs az országnak, ellentétben a Tesco, Aldi, Lidl és a hozzá hasonlókkal. Összességében igaz a cikk, elfelejthetjük, hogy a közeljövőben jó lesz.
tarackos
2011. november 11. 08:53
Ezt se gondoltam volna, hogy a MH lesenkizi Győzőt, a ME-t. Mert Győző bizony hisz a másfél százalékban, még nem okozott elég kárt...: "Magasak a kockázatok, emiatt „extrém nehéz” lesz elérni a kitűzött 1,5 százalékos célt - jelentette ki Orbán Viktor Londonban tartott előadásán a 2012-es GDP-növekedéssel kapcsolatban" Ez pedig totális baromság: "...illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium reálgazdasági koncepciót készít az EU gazdaságairól..." Ugyan mi köze a süsü gazda törött jobbkezének az EU reálgazdaságához, milyen alapon készít koncepciót? Illetve készíthet, de amennyi hitele van, nyugodtan rábízhatnák Pákóra is, meglehet Ő legalább ráhibázna a számokra. Egyébként Győző vmi növekedési terv blablát bufizett fel. Érted, 29 pont, 2011 költségvetés, Széll Terv, Konvergencia Program, Országmentő Terv, 2012 költségvetés és most növekedési terv. Bazmeg, másfél év alatt 7 terv és pont egy sem teljesült! Sikerült még Ferencet is alúlmúlni, már kéthavonta új a terv és sosem teljesül...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!