Kormányozni parttalan tengeren

2011. november 18. 13:24

A válság őszi hulláma eltörölte a még felfedezhető rendezőelveket, a fonalat pedig szépen elvesztettük.

2011. november 18. 13:24
Rajcsányi Gellért
Mandiner

„Bármikor, amikor a kormányzat gazdaságpolitikai lépéseit figyeltem, próbáltam a naponta bejelentett, elhintett, kiszivárgó, néha következetes, néha pedig egymásnak ellentmondó intézkedések mögött meglátni a nagy egészet. Az ország szuverenitásának visszaszerzése, és ezzel párhuzamosan a befagyott gazdaság újraindítása volt talán az alapvetés, ami mellé jobboldali gazdaságpolitikát próbáltak összeállítani. Az ország mozgásterének növelése, az államadósság drasztikus csökkentése, a munkahelyteremtés és a munkaképes, de dologtalan rétegek legalább egy részének munkára fogása helyes célok. Ha ezek a fő elvek, azokkal minden, hazánknak legalább szerény kibontakozást kívánó józan elme egyetérthet. Ha a nagyra nőtt, de gyenge államból kicsi, de erős szervezetet tudnak létrehozni, ha az állam piaci alapon is finanszírozni tudja magát, ha a munkahelyteremtésre képes vállalkozókat, vállalkozásokat segíti (vagy legalább nem akadályozza) a kormányzat, akkor jó úton járunk – szólt az elméleti alapvetés az elmúlt másfél évben.

A valóság azonban erősen közbeszólt az utóbbi hónapokban: a forradalmi lendület, a manyupok lenyelése, az unortodox gazdaságpolitikai megoldások ellenére egy jó év alatt nem hogy a Kánaán nem jött el, még a növekedés csírája sincsen meg. A válság őszi hulláma eltörölte a még felfedezhető rendezőelveket, jöttek a belebegtetett, esetleg egy lendülettel is fogadott újabb adók avagy adóemelések, a fonalat pedig szépen elvesztettük. A Világbank prognózisa szerint jövőre 0,5 százalékos lesz a GDP-bővülésünk, amivel Magyarország növekedése a leglassabb lesz a tíz volt szocialista uniós tagállam között.

Ami működik, az a külkereskedelmünk, az ipari, főleg autóipari exportunk, bár ez is negatívan változhat, ha Németországban kicsit megzökken a gazdaság jövőre. A jó külkereskedelmi teljesítmény viszont még elég messze van a saját tengelye körül forgó ország álmától. Most az álommal tökéletesen ellentétes a helyzet: szinte csak az működik Magyarországon, aminek köze van a globalizált világhoz. Ami azon kívül van: zsákfalvak, zsákmegyék, zsákország.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2011. november 18. 20:10
A "drága finn rokanaink" imígyen intéznék el a szegény rokont - többek között - bennünket, magyarokat: Címlap Pusztuljanak a gyengébbek az Unióban? 2011, november 18 - 17:27 Friss hírek Vezércikk Bevezető: Alex Stubb, Finnország Európa-ügyi minisztere azt követeli, hogy az euróövezet vezetését „darwini irányelvek” szerint alakítsák Cikk Front kép - 280x185: Alex Stubb, Finnország Európa-ügyi minisztere azt követeli, hogy az euróövezet vezetését „darwini irányelvek” - vagyis a gyengébbek pusztulásának elmélete - szerint alakítsák – adta hírül a Handelsblatt német gazdasági napilapra hivatkozva a vg.hu. A politikus a legmagasabb, úgynevezett „AAA” hitelminősítéssel rendelkező hat államnak – amelyek közé Németország is tartozik – nagyobb befolyást biztosítana a gazdaságpolitikára. "Számomra az euró darwini rendszernek számít, ami az erősebb túlélését jelenti" – fogalmazta meg szokatlan, leplezetlen őszinteséggel a szélsőséges vadkapitalizmus új, uniós értelmezését Stubb. Kalács és korbács A miniszter nyíltan kijelentette: a „piacok erős nyomásában” (!) bízik, amely biztosíthatja, hogy a tizenegy euróállam topminősítés nélkül is eleget tudjon tenni a kötelezettségeinek. Jelenleg Németország, Ausztria, Franciaország, Hollandia, Luxemburg és Finnország rendelkezik a legmagasabb besorolással. A politikus nem köntörfalazott a Brüsszelt valóban irányító erők kérdésében sem: szerinte az EU magországainak politikai vezetéséről való vita „levegőbe beszélés”, ugyanis „a piac dönti el, mely államokat tekinti vezetőerőnek”. (!!!) A válságkezelés eszközeinek tekintetében a finn pénzügyér a 19. századi gyarmatosítók szóhasználatával élve úgy fogalmazott: "kalácsra és korbácsra van szükség, és úgy hiszem, a kalácsnak a piacról kell jönnie" – fogalmazott a tárcavezető, aki doktori disszertációját az euróövezet „differenciált integrációjáról” – vagyis az uniós országok egyenlősége elvének feladásáról - írta. vg.hu
slomovicz
2011. november 18. 19:42
"A valóság azonban erősen közbeszólt az utóbbi hónapokban: a forradalmi lendület, a manyupok lenyelése, az unortodox gazdaságpolitikai megoldások ellenére egy jó év alatt nem hogy a Kánaán nem jött el, még a növekedés csírája sincsen meg." Itt csak az a mondatrész hiányzik hogy " A növekedés azért maradt el a magyar gazdaságban ,mert a külföldi bankok egy petákot sem adnak a magyar gazdaságnak. Megszünt a hitelezés, akár forgóeszköz hitelről akár projekthitelről legyen szó. Nincs egy vas sem az épitőiparban. Ezért a magyar gazdaság tudatos megfojtásáért, legkevésbé sem a polgári kormányt lehet felelőssé tenni. De kár ezen rugózni, akkor amikor körülöttünk európa összeomlik, felesleges azon elmélkedni hogy nem elég szagos a kormány politikája. :-) Ki gondolhatná komolyan, hogy az 1989-ben elmaradt rendszerváltás, egy vídám buli lesz? Nem - a létező hálózat minden eszközével védekezik. Felállt már, ez az ország- ennél nehezebb helyzetből is.
slomovicz
2011. november 18. 19:28
"A Világbank prognózisa szerint jövőre 0,5 százalékos lesz a GDP-bővülésünk, amivel Magyarország növekedése a leglassabb lesz a tíz volt szocialista uniós tagállam között." Ugyanarról a világbankról beszélünk amelyik méltóztatik kölcsönt adni ha teljesitjük a megadási feltételeiket. Ááááá. itt nincs semmi összefűggés. Még véletlenül sem azért állitják előre a 0,5 % növekedést mert helyzetet akarnak teremteni. Ááá - nem azért. :-) Egyébként mi történt most? A kormány nem a Pannon punáról beszél, hanem tesz előre valamit. Mecsoda különbség! :-)
korona
2011. november 18. 17:11
Kedves Rajcsányi Gellért! A meglátásod kristálytiszta! Amit leírtál, az van, ám a jó kritika az, ha a felsorolt negatívumok helyébe alternatívát ajánlunk. Ez hiányzik. Mondhatám, hogy írásod egy helyzetelemzés, de mit tegyünk, hogy jobb legyen? Ha van elképzelésed, örömmel fogom olvasni. A Rubicon legújabb mellékszámában olvashatunk a magyar középkorról, ahol képet kapunk a középkor Európájáról is. A szerző(k) azt találták, hogy míg a középkor vége felé haladva a nyugati országok szinte minden nemesi ingatlant a központba vontak, így erősítve a királyi hatalmat, addig ez Magyarországon már Mátyás király előtt fordítva történt: elajándékozta a király a birtokokat olyannyira, hogy a királyi, tehát az államhatalom elszegényedett, elerőtlenedett, a kincstár kiűrűlt. Tehát, míg nyugaton egyre inkább "államosítottak" az uralkodók, addig itt szétszaggatták az ország erejét. Ez utóbbit tette a Gyurcsány-Bajnai éra is. Amikor Mátyás hatalomra került, milliárdnyi trükkel, ravaszkodással, hatalmas pénzekkel kénytelen volt "visszaállamosítani" az eltékozolt állami (királyi) vagyont, de amint meghalt, a főnemesek azonnal szétcincálták az ERŐT, amivel Magyarország tovább léphetett volna. Most nincsenek főnemesek (mármint születettek, de újgazdagok lettek), hanem az oligarchák tették rá mancsaikat a nép-nemzet vagyonára, amelyet kivittek külföldi bankokba, külföldön fektették be vállakozásaikba. Ennek a - most már államnak nevezzük - hatalomnak, amelyik regnál vissza kell szereznie vagy teremtenie kell gazdagságot, hogy megtömje az államkasszát (kincstár, MNB vagy ahogy tetszik). Kell egy ütőképes hadsereg, jól, korszerűen felfegyverkezve, és tudománnyá kell fejleszteni a határőrséget, mert tudnunk kell, hogy SENKI nem fog megvédeni bennünket egy esetleges őrülettől. Ezért szakított a kormány az IMF-el, legalábbis látszólag, mert a mai világpolitika olyan szövevényes, hogy egyetlen konkrét dologra sem tudjuk azt mondani azt, hogy számunkra hasznos-e vagy sem. Ezt a harcot nevezi Orbán "szabadságharcnak", ha hinni lehet neki. Tehát mi is a fő cél? Az állam gazdaggá tétele, mert csak a gazdagnak van igaza, csak a gazdag érvényesítheti akaratát. Ez a folyamat zajlik csendesen. A MOL visszavásárlása, az önkormányzatok (hány, de hány kiskirályság, és a jólmenőkben milyen nagyszerűen lehet gazdagodni!) államosítása, a MÁV államosítása stb. Ezeket - hogy úgymondjam: MUSZÁJ megtenni! Valódi pénzre van szüksége az államnak, mert üres kasszával másnak lesz igaza.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!