Hogyan juttassuk hatalomra a Jobbikot?

2011. július 22. 19:57

A választókerületek többségében olyan problémák körül forog a politika, amikre a Jobbik tudja az egyszerűbb és érthetőbb választ.

2011. július 22. 19:57
Tokfalvi Elek
Hírszerző

A mostanáig érvényes választási rendszerben az egyéni választókerületek létezése és száma ugyanúgy esetlegesség, régen elfelejtett kompromisszumok maradványa, mint a pártpolitikát mozgalmasdivá alacsonyító, kiszes illatú tartozéka, a kopogtatócédula-gyűjtés. Amikor Áder János nyilvánosságra hozta reformtervét, a többi párt annyit még észrevett, hogy – elég átlátszóan – megnehezítik a kellő számú ajánlószelvény összegyűjtését, és – szintén átlátszóan – az egy fordulóval és a kompenzációs lista megszüntetésével a legnagyobb pártnak kedveznek (a Fidesz szerint ez nyilván a Fidesz lenne). Az már nem tűnt fel, hogy mindezzel együtt az egyéni választókerületekben megválasztott képviselők arányát is megnövelnék.

Mivel ebben az országban viszonylag kevés egyéni választókerületben összpontosul viszonylag sok magasabb iskolai végzettségű, nagyobb jövedelmű, politikailag tájékozottabb stb. választópolgár, az ilyenek szavazata kevesebbet ér az átlagnál, még akkor is, ha végrehajtják a rég esedékes lélekszám szerinti arányosítást.  Magyarul, a választókerületek többségében olyan problémák körül forog a politika, hogy amikre a Jobbik tudja az egyszerűbb és érthetőbb választ. A patai polgármester-választás töményen modellezi mindezt. Szerencsére nem hangzott el az a mondat, hogy »a demokratikus politikai erők vereséget szenvedtek Gyöngyöspatán«, ugyanis a »demokratikus politikai erők« ott se voltak. A Jobbiknak volt válasza egy helyzetre, olyan, amilyen, de volt; és kihasználta a helyzetet. A többieknek nem volt válaszuk, és nem használták ki. A »nem csinálni semmit, majd lesz valahogy« taktikáját választották, megfelelő eredménnyel. A Fidesz beérte egy független jelölt fedett támogatásával – az a párt, amelyik egyszer valami »két pofonról« értekezett, romastratégiával ajándékozta meg Európát, és amelyiknek számos szakpolitikusa van. Aztán lehet sértődözgetni.

A Balázs-telefon nemcsak azt szemlélteti, hogy milyen politikai kultúrához vezet az egyéni választókerületek megőrzött rendszere. Hanem azt is jól mutatja, mennyire mellélő a Fidesz azzal, hogy nem egyszerűen megőrizné, de szigorítaná is magyar választási rendszer egy másik anakronisztikus és kártékony elemét, a kopogtatócédula-gyűjtést. Az aktivisták számán, a hívek számon tartásán és a nemhívek, izé, egészséges gyanakvásán alapuló Kubatov-módszertan csődöt mondhat, ha a szavazók indulata erősebb a zsigeri óvatosságánál. Balázs képviselő (és a jó ég tudja még, ki más, akinek a patai sikerről kellett volna gondoskodnia) úgy gondolta, hogy az állampárti hatalom éreztetése, a kedvezmények beígérése vagy visszatartása nagy részben pótolja a terepmunkát. Pedig azt, sajnos, nem lehet megúszni sem a mostani, sem a tervezett választási törvény szerint.  A Fidesz annyit vett észre a kopogtatócédula-rendszerből, hogy alkalmas a mezőny ritkítására. Marad egy-két bumszli nagy párt, a többivel nem kell a kampányban meg parlamentben bajlódni. Nem vette észre – mivel maga is ennek a terméke –, hogy a kopogtatórendszer a pártok szellemi kontraszelekciójának a biztosítéka.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2011. július 24. 13:03
"Mivel ebben az országban viszonylag kevés egyéni választókerületben összpontosul viszonylag sok magasabb iskolai végzettségű, nagyobb jövedelmű, politikailag tájékozottabb stb. választópolgár, az ilyenek szavazata kevesebbet ér az átlagnál, még akkor is, ha végrehajtják a rég esedékes lélekszám szerinti arányosítást." A Szerző rátapintott a lényegre. Ebben az országban kasztosodás zajlott le. A vonzata, hogy az 'értékesebb' választópolgárok körzetesedtek, tömörültek. Lefordítva földrajzi vonatkozásban, egymást gyógyítják, tanítják, kulturálisan szórakoztatják....az ebből a szolgáltatásokból kirekesztetteknek pedig elérhetetlenné válik egyre jobban az a szolgáltatás, amit a diplomások elhivatottságból, elkötelezettségből szolgálni lennének kötelesek. Ezért az általuk mellőzött, elhanyagolt kasztok egyre jobban lemaradtak, leváltak és kényszerű önszerveződésekbe kezdtek a túlélésért. A lélekszám szerinti arányosítás arra vonatkozna, hogy területileg megoszlik a kiművelt fők aránya, hogy lefedjék a diplomás szakmák által nyújtott szolgáltatásokat. Magyarország ebben is kivétel lett. A képzettebbek elkülönülése, az egészséges társadalomban való elvegyülésből való kiválásuk emiatt oda vezetett, hogy nemcsak a munkanélküliek, hanem a diplomások is teherré váltak az államháztartás számára. Csak ők nagyobb állami dotációkra tartják a markukat. Olyan körzetben élek, ahol 500(!) főre jut egy orvos. De az az orvos abban a körzetben is él.
korona
2011. július 24. 08:10
A JOBBIKé a jövő, de pillanatnyilga hagyni kell a Fidesz-kormányt munkálkodni, mert abban igaza van, hogy a társadalmat igenis át kell alakítani. Hozzá kellett nyúlni a nagy rendszerekhez. E nélkül soha nem változnak meg az erőviszonyok a még a szocializmus alatt kialakult pazarló viszonyok. Orbán törekvése nem rossz. Ha a nemzet, a nép, az ország javára munkálkodik - egyenlőre - akkor támogatni kell! Azért arra kellene mindenképpen törekednie, hogy a nép JOBBAN ÉLJEN, NE ROSSZABBUL. Az embereknek nincsenek tartalékaik, hogy a "reformokat" elviseljék sőt túléljék!
korona
2011. július 24. 08:03
Ime a az imádott, drágalátós kínaikak, hogyan bánnak a rokonunknak számító újgúr kisfiúval. Legyen nekik sok rossz napjuk és azoknak is akik nem segítettek ezen a szegény FEHÉR, NEM FERDESZEMŰ kisfiún. Hadd lássa a világ a sárga veszedelmet! http://www.youtube.com/watch?v=tMgfkNqKCJA
Akitlosz
2011. július 23. 19:03
Vajon miből gondolhatja az író, hogy a kevésbé iskolázott, politikailag tájékozatlanabbak szavaznak a Jobbikra, és ebből kifolyólag az iskolázott, tájékozott emberek meg más pártokra? Tipikus hozzáállás, hogy aki a számomra ellenszenves pártra szavaz, az csak iskolázatlan, tájékozatlan, megtévesztett lehet, míg aki a kedvenc pártomra szavaz, az csakis iskolázott, okos, művelt, képzett öntudatos szavazó lehet, akinek a kisujjában van a politika. Ezzel az idióta előfeltevéssel csak magát minősíti a szerző. Nem mintha a választási rendszerrel jobban képben lenne. Ha valami anakronisztikus és kártékony benne, az az országos lista és nem az egyéni választókörzetek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!