Ez nem avantgarde törvényalkotás!

2011. július 17. 09:20

Annak a politikai kultúrának, ahol a döntéseket halasztgatjuk azzal, hogy majd lesz valahogy, az ideje eljárt. Mert nem versenyképes. Interjú.

2011. július 17. 09:20
Lázár János
Lázár János
NOL
- Egy avantgarde törvényalkotás áll szemben a hagyományossal?

- Jaj, nem, ez nem avantgarde! Ezt visszautasítom.

- Mert az avantgarde minden, csak nem konzervatív?

- Intenzív törvényalkotás folyik, ezt elfogadom. Döntésképes törvényhozás. Annak a politikai kultúrának, ahol a döntéseket halasztgatjuk azzal, hogy majd lesz valahogy, tárgyaljunk még a semmiről, az ideje eljárt. Mert nem versenyképes. Az én generációm ebben már másképp gondolkodik: döntéseket kell hozni.

- És Kövér László ezt nem tanulta volna meg? Túl megfontolt? Vagy Áder János, akit a választójogi reform előkészítésére kért fel Orbán Viktor miniszterelnök.

- A tempóban van különbség, nem a megfontoltságban. Gyorsan is lehet megfontoltan dönteni. Nekem semmilyen konfliktusom nincs Kövér Lászlóval vagy Áder Jánossal. Sőt, azt kell, hogy mondjam önnek, kifejezetten jó, személyes kapcsolatot ápolok mindkettejükkel. Mielőtt a frakcióvezetésre igent mondtam, beszéltem Kövér Lászlóval, Áder Jánossal, Szájer Józseffel és Pokorni Zoltánnal is külön-külön. Tanácsot, iránymutatást kértem tőlük, és a mai napig ezt teszem, ha valami probléma adódik. Nekem számít a véleményük. De más volt a ’90-es évek eleje, mint ez a mostani világ. Engem, azt gondolom, azért jelölt Orbán Viktor miniszterelnök úr frakcióvezetőnek, és azért választottak meg, hogy a »nagy öregek« döntéseit valósággá kovácsoljam. Az elvi döntések meghozatalát időnként progresszíven és hatékonyan kell végrehajtani. Nekem az az erősségem, hogy meg tudom valósítani a meghozott döntést. A nagy lassúságot vagy a körülményeskedést nem engedi meg a mai helyzet. És persze az emberek bizalma sem. Ez az ország a szocialisták nyolc éves kormányzása alatt elveszítette azt a képességét, hogy türelmes legyen a politikával szemben. Vagy megvan egy döntés, vagy nincs meg. E tekintetben szerintem a Fidesz óriásit kockáztat, ha 2014-ben nem tudja a választóknak azt a kérdését megválaszolni, hogy: »mit kezdett a kétharmaddal«. Erre nem lehet azt mondani, hogy: »azért nem lettünk sikeresek, mert egyeztetni kellett, mert elméleti vitákat kellett folytatni«. Ma Magyarországon a választópolgárok azt akarják, hogy változzon meg az ország, és nincs türelmük kivárni. A politikai elit azt gondolja: túl gyors volt az elmúlt 12 hónap, az emberek pedig azt mondják, alig történt valami egy év alatt. Szakadék tátong a döntéshozó politikai elit országszervezési ideája és a lakosság elvárása között. Az eredmények látszanak, de soha nem hallottam még választópolgártól azt, hogy »túl gyors a tempó«. Mindezzel nem szeretnék értékítéletet mondani Kövér László politikai nézetével, koncepciójával szemben. Ellenkezőleg. Bennem megvan a tisztelet a nálam tapasztaltabbakkal, idősebbekkel szemben. Én a tisztelet kultúráját megtanultam Rapcsák András mellett, amikor huszonegynéhány évesen a hódmezővásárhelyi városházára kerültem.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kutyi
2011. július 17. 18:28
Lázár még nem ébredt fel. Itt nem folyik semmiféle törvényalkotás. A klasszikus döntési folyamatnak csak a vége van, sem előkészítés, sem kidolgozás nincs. Arra is gondolhatna az ember, hogy a dolgok egyszerű végiggondolásához, hatástanulmányok elkészítéséhez, profi döntéselőkészítő munkához az apparátusban nincsenek meg az emberek, hiszen a helyükön a nylakodók és a rokonok ülnek. Persze nem gondolunk erre, mert semmilyen ehhez hasonló célja nem volt Orbánéknak, csak a hatalom - politikai és gazdasági - megszerzése. Meglepetésükre törvényeket is kell hozniuk, viszont arra csak csütörtök délután érnek rá, aztán hétfőn meg is szavazzák, mert a többi idejüket a körkörös letámadás elveszi.
GY. F.űegér
2011. július 17. 14:25
"Erre nem lehet azt mondani, hogy: »azért nem lettünk sikeresek, mert egyeztetni kellett, mert elméleti vitákat kellett folytatni«" Az egyeztetés, Lázár úr, azt jelenti, hogy legalább megpróbálok úgy tenni, mintha emberszámba venném a polgárokat, az elméleti vita meg azt, hogy legalább öt percig gondolkodok a tetteim következményein. Az ön állításával szemben ezt várják el a polgárok, nem a maguk zsiványtempóját.
Hőhe
2011. július 17. 13:36
Ejnye bejnye Jungcschi ! Igen élni kell a kétharmados felhatalmazással, de nem visszaélni. A gyorsított hülyeséghalmazból már van, több is mint elég. Ne csak hallgasd és nézd "Kövér Laci bátyádat", hanem értsd is, amit mond és képvisel! Ne legyél már a Fidesz kókajanija :-( "Rá kell lépnünk a gázra!"
Learten
2011. július 17. 10:34
"- Egy avantgarde törvényalkotás áll szemben a hagyományossal? - Jaj, nem, ez nem avantgarde! Ezt visszautasítom." Hanem mi? Anarchikus? Egyre kevésbé tisztelt Lázár úr meg kellene végre érteni, hogy a törvények ilyen sebességű változása már nem csak a vállalkozások, de lassan a magánemberek életének tervezhetőségét is lehetetlenné teszik. Ez a szintű, átgondolatlan hirtelen változások lassan kinevelnek egy még nagyobb olyan réteget (főleg azok közül akik a hatóságok látókörén kívül vannak) akik nem foglalkoznak a szabályokkal. "Intenzív törvényalkotás folyik, ezt elfogadom. Döntésképes törvényhozás." Ez a legjobb. Aki mostanában látott már parlamenti közvetítést, feltűnő hogy szavazásnál az adott párt aktuális megmondóembere bekiabálja hogy igen avagy nem, majd a droid sereg megnyomja a gombot. Ebből kiindulva nem értem minek annyi képviselő??? Elég pártonként egy, akiknek meg van a mandátumszáma. Nem kell kiabálni és pocsékolni a pénzt, az eredmény ugyanaz. Úgysem olvassa ("értelmezni"-t akartam írni de az túlzás lenne) a törvényeket. Minek is, hisz nem a választókat képviselik, csak a gombot nyomják. Legjobb példa erre a dohányadó szavazása (még ha nem is értek egyet az emeléssel, eddig is horribilis az jöv. adó mértéke). "Ma Magyarországon a választópolgárok azt akarják, hogy változzon meg az ország, és nincs türelmük kivárni. " Ezen nem úgy kellene segíteni, hogy még kisebb jogokkal még kevesebbet keressen a nagy átlag. Igen, tényleg változást akarunk, de könyörgöm(!!!) senki sem az extra adók bevezetését és az életminőség-romlást várja, hanem hogy jobban élhessen. Na nem kolbászból kell kerítés, de legalább ha szegényesen is, de stabilan, nem pár naponta változó szabályozások mellett. "Az eredmények látszanak, de soha nem hallottam még választópolgártól azt, hogy »túl gyors a tempó«." Könyörgöm ismét! Ha a törvényeket megszavazó képviselőknek nincs idejük, energiájuk, stb ahhoz hogy a megszavazandó törvényt elolvassák, akkor azok akik éjt nappallá téve dolgoznak hogyan tehetnék meg? Ha valamelyik vízfejhez tartozó (most hagyjuk hogy ezt némely ferde gondolkozású elitnek hívja) kimondja, hogy a só ártalmas az emberi szervezet részére még nem jelenti hogy úgy is van (kívánom neki, hogy 5 évig egyetlen mikrogramm sót se vehessen magához, majd megtanulná nem a tutit :S).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!