Amerikai kampány

2011. július 30. 11:21

Ha nem lesz megegyezés keddig, az Egyesült Államok nem omlik össze. (...) Előrukkolnak valami új pénzügyi trükkel. Lesznek persze vesztesek, akár milliószám, mint a lakáshitellufi kidurranásakor.

2011. július 30. 11:21
Zord Gábor László
Magyar Nemzet

„Ebben a bizonytalanságtól terhes légkörben – melynek kegyetlen mindennapjait Európában görögök milliói vagy éppen frankban eladósodott magyarok százezrei élhetik meg – az Egyesült Államok, a nyugati világ legfőbb oszlopa lassan, de biztosan a technikai fizetésképtelenség felé araszol. Legalábbis erről szólnak a hírek. Ezúttal sem arról van szó, hogy a vezető nagyhatalom egyik napról a másikra csődbe menne, de az ettől való félelem hangulata, mely ezekben a napokban egyre több embert magával ragad világszerte, önmagában is rendkívül pusztító hullámokat gerjeszt, melyek cunamiként zuhanhatnak rá védtelen áldozataikra.

 
Legyünk őszinték! Arra, hogy pontosan miért nem tud az Egyesült Államok politikáját meghatározó két párt, a demokraták és republikánusok, illetve a kormányzati felelősség javát viselő Barack Obama elnök megegyezni arról, hogy mennyivel és milyen feltételeknek megfelelve emeljék fel a törvényben rögzített államadósság-plafont, nincs racionális magyarázat. Mert az rendben van, hogy féket kell vetni a hiány növekedésének – amely a grafikonok tanúsága szerint az előző, republikánus elnök, George W. Bush alatt kapott kiadós lendületet –, ám az cseppet sem mindegy, hogy a késlekedés indoka valódi kényszer, vagy csak politikai játszma. Merthogy ez utóbbinak nagyon nem most van itt az ideje. (...)
 
Ha nem lesz megegyezés keddig, az Egyesült Államok nem omlik össze. Beindítják a bankóprést, vagy előrukkolnak valami új pénzügyi trükkel. Lesznek persze vesztesek, akár milliószám, mint a lakáshitellufi kidurranásakor, de a gépezet nem áll le, mert léteznek szilárd alapok. Nem. Félni nem a tengerentúlon kell, hanem ideát. Azoknak, akiknek már se pénzük, se reálgazdaságuk, se természeti erőforrásaik sincsenek. Tegyük hozzá, ezzel együtt vesztenivalójuk sem. Csupa elkeseredett ember, nyitva egyszerűnek tűnő »megoldásokra«. Példaképp meg ott az a fiatalember fenn, Skandináviában, akit épp egy hete ismert meg világ.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
asi
2011. július 31. 10:59
No vajon mikor írják már le az újságírók, - itthon is azt az egyszerű tényt, hogy maga a monetáris rendszer az, ami alapvetően hibás, hiányos, káros. Azaz értelmetlen, és egyben emberiségellenes, tehát így tovább működtetni, nem más, mint alapos indokkal feltételezhetően bűncselekmény.
bmucsai
2011. július 30. 17:48
A cikk nagyon jó. Ugynakkor több olvasata is van a dolognak. Obama úgy döntött, az eladósodottság lufiját kidurrantja. Mindehhez szüksége van - a jövő évi elnökválasztás miatt - a "felelőtlen ellenzékre" . Ezt hamarosan prezentálja az ellenzék, ugyanis, ha nem akarnak alá állni saját köpésüknek, nem szavazzák meg a költségvetést. ( az adók felemelését) Akik eddig finanszírozták az adósságot, azok fizetik meg a "válság" árát a Nemzetközi Együttműködés Rendszerében (NER). A "felelőtlenség" miatt szinte biztos Obama második megválasztása. A "válság" hullámai persze sok kis állam gazdaságát elsodorják, amelyek így kénytelenek leválni a nagy "szivattyúkról". De ez csak időleges.
mélyszittya
2011. július 30. 16:18
Én sem hittem volna, hogy az amerikai politikusok(átlagemberek) valaha is lehülyüljenek a hazai színvonalra - és lám, most mégis. Igaz, az elmúlt hónapokban odakinti barátaim (ottani) belpolitikai témákban tett megjegyzései azonban már fokozatosan erodálták ebbeli pozitív irányultságú nézeteim határozottságát. A Tea Party mozgalom elvakult, olykor már irracionális Obama-ellenessége, és minden korábbi lovagiassági értéket felrúgó győzeleméhsége lassan a republikánus ellenzéket eljuttatta a kis hazánkban már bevett "minél rosszabb, annál jobb" attitűdig. Mi több: a teapárti demagógok a tekintetben is hasonlóvá kezdtek lenni a tavalyi-tavalyelőtti, a hatalomátvételre készülő Fideszre, hogy nem átallottak aktív lépéseket is tenni a "rontás" érdekében. Csakhogy Amerika, és az előbb utóbb (legkésőbb a következő elnökválasztáson) esetleg valóban hatalomba kerülő republikánusok nagyon hamar hasonló csapdahelyzetekben találhatják magukat, mint Orbánék, akiknek korántsem csupán a külső körülmények kedvezőtlen alakulása okán, hanem saját korábbi aknamunkájuk eredményeként ér ma már szájukig a víz.
bohócügyi áltitkár
2011. július 30. 11:40
Azb Amerikai " válság " is jól mutatja, hogy az a neoliberális , globalista rabláson alapuló gazdasági világrend az utolsókat rúgja. Az sem kétséges, hogy sajnos még a mi életünkben összeroskad Dollárostól euróstól. Ami félelemre ad okot, hogy azok a hatalmasságok, akik a valódi ellenőrzést gyakorolják e fölött a pénzügyi lufi fölött, vajon hogyan próbálnak kimenekülni. Általában bizony ilyenkor szoktak háborúk kirobbanni. Már csak az a kérdés, hogy az elszegényedett emberek fordulnak-e a hatalmasságok és a politikusaik ellen, vagy pedig a nemzetközi bankvilág gengsztereinek sikerül nemzetközi konfliktust gerjeszteni. Ugyanis nagyon más lehetőség nincs. Egyik sem jó. Mindkettő áldozatokkal jár, ám valahogyan meg kell tisztítani végre a világot annak morális és gazdasági pestisétől, a neoliberalizmustól.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!