A Fidesz nagy választási fazeka

2011. július 20. 19:23

A választói igényeket ideig-óráig lehet korlátozni - de legfeljebb úgy, ahogyan a forrongó fazékra is rá lehet szorítani egy darabig a fedőt.

2011. július 20. 19:23
Panyi Szabolcs
Komment.hu

A Fidesz tervezett választási reformja ezt a - még bőven elfogadható mértékben - aránytalan rendszert tenné még aránytalanabbá, a választók szempontjából még igazságtalanabbá. (...) Ez az új rendszer nemcsak jelentősen torzítaná a parlamenti erőviszonyokat a pártok valós társadalmi támogatottságához képest, hanem visszafogná a demokratikus versengés hatékonyságát és korlátozná a szabad választás lehetőségét. Egyrészt közvetett módon, mert - például a szükséges kopogtatócédulák gyűjtési idejének leszállításával - csökkentené a megmérkőző pártok lehetséges számát. Másrészt közvetve, hiszen a kisebb pártokat ez a szisztéma arra ösztönzi, hogy azok a rendszer jellegéből adódó veszteségeiket taktikai szövetségek megkötésével próbálják meg minimalizálni. Így a választópolgár a szavazócéduláján eltérő programmal rendelkező pártok féltucatja-tucatja helyett legfeljebb két-három alkalmi szövetség közül választhat, leginkább pedig csak arról dönthet, hogy le akarja-e váltani a kormányt vagy sem. (...)

De az új szisztéma káros hatásai nem is annyira a szavazáskor, hanem utána jelentkeznének. Mivel csökken az új szereplők esélye arra, hogy jelentősebb parlamenti tényezővé váljanak - a közvélemény pedig csak akkor figyel oda igazán  egy ellenzéki pártra, ha az reális kihívóként tud megjelenni -, ez azt is jelenti, hogy a régi, pozícióban lévő szereplőknek nem, vagy alig kell tartaniuk az új kihívóktól. Ez pedig óhatatlanul a politikai elit elkényelmesedéséhez vezet. A magát biztonságban érző elit köreiben könnyebben uralkodik el a hatalmi arrogancia és a korrupció, kisebb kockázattal nagyobb visszaéléseket követhetnek el, hiszen nincsen, aki számon kérje őket. Bár elsőre úgy tűnhet, ez az állapot a hatalom sáncain és a Parlament falain belül lévők számára kifejezetten kívánatos, az egészséges, valódi verseny hiánya rájuk nézve is rendkívül veszélyes. Mert az új kihívók, új arcok, új eszmék legalább arra kellenének, hogy »edzésben tartsák« és jobb teljesítményre sarkalják, illetve korrekciókra szorítsák a régi elitet. Enélkül a társadalmi elégedetlenség nem egyszerűen csak a régi elitnek adott kisebb pofonokban és kisebb figyelmeztetésekben fog magának utat találni, hanem szelepek hiányában akár a teljes elitet elsöpörheti.

Utóbbi nyilván kevesek számára tűnhet most egy valószínű forgatókönyvnek, pedig érdemes lenne azt is észrevenni, hogy a tervezett reform elfogadására milyen politikai környezetben kerülhet hamarosan sor. A bizonytalanok elképesztően magas és növekvő aránya a közvélemény-kutatásokban ugyanis azt mutatja, hogy a választópolgárok egyre nagyobb része, egyre elégedetlenebb a jelenlegi pártokkal. Tehát az új politikai szereplők, illetve a politikai elit megújulása iránti igény a Jobbik és az LMP parlamentbe juttatásával sem tűnt el, sőt. Az Áder János által jegyzett koncepció viszont azzal, hogy mesterségesen növeli a beágyazott, régi pártok előnyét és még nagyobb hátrányba hozza az új kihívókat, mintha szándékosan ennek a tendenciának a lehetséges következményeit próbálná meg adminisztratív úton semlegesíteni. Ez pedig elképesztően veszélyes, mert a választói akarat előbb-utóbb minden akadály ellenére is utat fog magának találni, csak az nem mindegy, hogyan. Persze igaz, hogy a választói igényeket ideig-óráig lehet korlátozni - de legfeljebb úgy, ahogyan a forrongó fazékra is rá lehet szorítani egy darabig a fedőt. Nagyon nem tanácsos ezzel megpróbálkozni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2011. július 21. 17:59
"A bizonytalanok elképesztően magas és növekvő aránya a közvélemény-kutatásokban ugyanis azt mutatja, hogy a választópolgárok egyre nagyobb része, egyre elégedetlenebb a jelenlegi pártokkal." A közvélemény nem a pártokkal elégedetlen, hanem a rendszerrel. Le lehet váltani 4 évente a kormányt, ki lehet cserélni 4 évente a teljes parlamentet is, de attól még a rendszer semmit nem változik. Az elégedetlenség a pártokrácia, a rendszer működéséből fakad, nem a konkrét pártok ténykedéséből. Ha egy rabszolga szabadon és demokratikusan megválaszthatja, hogy melyik rabszolgahajcsár korbácsolja, és ha elégedetlen a rabszolgahajcsárával, akkor leválthatja azt egy másikra, akkor attól még rabszolga marad, és ugyanúgy korbácsolják ugyanazzal a korbáccsal, csak másik kézben lesz a korbács. Sokra ment tehát a rabszolga a "demokratikus" választásával.
Akitlosz
2011. július 21. 17:55
Annyit kellene megérteni, hogy egy tisztességes választási rendszerben a választásokon hús-vér emberek, képviselőjelöltek indulnak és versengenek, egyenlő jogokkal és kötelezettségekkel, valamint egyenlő esélyekkel. Nem a pártok a választások alanyai, nincsenek bérelt parlamenti helyei a pártvezetőknek. Innentől kezdve pedig nevetséges "aránytalanságról" beszélni. A mai magyar választási rendszerben nem egyenlő feltételekkel, nem egyenlő esélyekkel indulnak a jelöltek. Az országos listavezető szinte biztos, hogy bekerül, míg a lista utolsó helyezettje szinte biztos, hogy nem, a választói akarattól eléggé függetlenül. Nem a népesség 1%-át sem képviselő pártokra kellene szabni a választási rendszert, hanem az emberekre.
bigyomail
2011. július 21. 08:17
A Fidesz (vezetők + támogatók) rosszul van attól, hogy más pártok is léteznek. Ezen dolgozik 8 éve, hogy megszűnjön a konkurenciaharc, mert retteg a gondolattól, hogy meg kell méretnie magát egy választáson és megint elbukik, mint ahogy az kétszer megtörtént vele. Ez a választási törvény is szépen beleillik a félelem által hajtott cselekedetek sorába. Megnehezíti új pártok belépését a rendszerbe. A lényeg, hogy ennyi kopogtatócédulát ilyen rövid idő alatt csak a nagy tagsággal rendelkező pártok tudnak összeszedni. Csak azoknak van erre lehetősége, akik kellően nagy tagsággal, vagy végtelen pénzzel rendelkeznek. Új pártok, akik épp, hogy kiléptek az ismeretlenségből ilyenekkel nem rendelkeznek. Sőt tulajdonképpen a Fideszen és az MSZP-n kívül mások sem nagyon, max a Jobbik, ahol pénz ugyan nincs, és a tagság is kicsi, viszont lelkesedésben verik a többit, (hacsak az LMP meg nem találja a pénzeszsákot). Ez a rendszer arra hajaz, hogy a Fidesz és az MSZP (+Jobbik?) mérkőzzön, ami végtelenül kényelmes a Fidesznek, mert egy (vagy két) olyan párttal kell "megküzdenie", amit erkölcsi alapon nem támogatnak túl sokan. Így van egy demokratikus választás egy vállalhatatlan és egy "akkor már inkább ezek" párttal, amit értelem szerűen az utóbbi nyer meg.
OrangeOrder
2011. július 20. 22:51
Látom, beköszöntött a diktatúra és a szájkosár. Ezek az írások is csak titkos röpcédulákon terjedhetnek... Amúgy tényleg, tök jó lenne megint egy MSZP-SZDSZ, gyertek vissza! :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!