„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
A jobboldali liberálisok közt sokan aggódnak amiatt, hogy a Fidesz valamiféle szocializmust akar. Én biztos vagyok az ellenkezőjében. Interjú.
„– Végül is milyen társadalomkép bontakozik ki az ön számára mindabból, amit a Fidesz a gazdaságban és az intézményrendszerben eddig meglépett? Milyen vízió vagy cél lebeghet a szemük előtt?
– Ezt Orbán Viktor legutóbb Kötcsén többé-kevésbé elmondta. Ha jól értem, az ő logikája az, hogy a Fidesz taktikai okokból elment a maximumig a baloldal felé, mert a választások megnyeréséhez szüksége volt a szavazataikra. De a párt alapvető, reális bázisa, amelynek reprezentálásához vissza fog majd térni, a középosztály.
– Csak hát a középosztályhoz tartoznak mondjuk az orvosok vagy más állami alkalmazottak is, akiknek az érdekeit a kormány most éppen kevéssé képviseli. A fiatal, kvalifikált orvosok meg ezrével hagyják el az országot.
– Ez így van, de azt pillanatnyilag nem tudom eldönteni, hogy a Fidesz valóban szembemegy az imént jelzett céljaival, vagy pedig arról van szó, hogy ugyan szeretné őket megtartani és kiszolgálni, csak az egészségügyi reform viszontagságai éppen felülírják ezt az érdeket. A jobboldali liberálisok közt sokan aggódnak amiatt, hogy a Fidesz valamiféle szocializmust akar. Én biztos vagyok az ellenkezőjében. Ők sem járnának jól vele. Ez nem zár ki radikalizmust, közép-európai etatizmust vagy egyszerű gazdaságpolitikai és gazdaságfilozófiai ostobaságot, de a kapitalizmus elvi elutasításáról szó sincs.
– Egyik írásukban Széchenyire meg Kölcseyre hivatkoztak, akik szerint »a kapitalizmus sikere az erkölcsökön múlik, a megfelelő habitussal, ethosszal, egymás iránt bizalommal és empátiával rendelkező embereken, ezért morális átalakulást is sürgettek«. E téren mintha az elmúlt évben sem történt volna nagy változás.
– Valóban nem efelé mentünk. Nem erősíti a bizalom légkörét, ha az a közhangulat, hogy a kormány lényegében bármire ráteheti a kezét, lásd a magánnyugdíjpénztárak történetét. Az a tény, hogy a kormányszóvivőnek nemrég külön sajtóértekezletet kellett összehívnia, hogy cáfolja azt a rémhírt, mely szerint a kormány lenyúlná a kétmillió feletti bankszámlákat, nagyon súlyos jele annak, mekkora bizonytalanság és bizalmatlanság van ebben az országban. De itt is van másik oldal: bizalomerősítők lehetnek az olyan, a tulajdont védő lépések, mint a polgári törvénykönyv módosítása, a »három csapás« törvény, illetve a kis értékű lopások büntethetőségének bevezetése. Ráadásul ezek komoly társadalmi igényt elégítenek ki.”