Euróválság: lefelé az emelkedőn

2011. június 20. 11:31

Az adósságválság által sújtott eurózóna és az EU döntéshozói időt akarnak nyerni - csak egyelőre nem látszik, hogy mihez.

2011. június 20. 11:31

„A Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss tanulmánya szerint a közös valuta egyfelől hozzájárult a válság kialakulásához, másfelől nehezítette annak megoldását. Az euró - az alacsony kamatokon keresztül - előidézte a hitelezés és a fogyasztás elszabadulását, buborékokat képzett az ingatlanpiacon. A hitelexpanziót önálló monetáris politika híján nem sikerült megállítani, az eurókamatok - a centrumországokhoz igazodva - alacsonyan maradtak, a hitelpiac túlfűtötté vált. Most pedig, amikor a buborék kidurrant, az egységes pénzpolitika miatt nem lehet leértékeléssel ösztönözni a versenyképességet.

Az amerikai elemzők gondolatmenetének következő lépése ilyenkor az szokott lenni, hogy az euró napjai meg vannak számlálva. Most éppen Nouriel Roubini, a válságot »megjósoló« guru ragadtatta magát ilyen kijelentésre, de más nagyágyuk is borúsan ítélik meg az euró jövőjét. Ezekhez a jóslatokhoz azért érdemes felvenni egy másik szemüveget is. Az euró ugyanis végső soron - a gazdasági ésszerűségnek néha alárendelt - politikai projekt, amelynek jelentőségét sokszor alábecsülik a tengerentúlon.

Az EU óriási dilemma előtt áll: miközben a gazdasági kormányzásról szóló jogszabálycsomag elfogadásával minden eddiginél szorosabbra fogja a koordinációt, és szigorítja a költségvetési politikát, elvileg és hosszú távon adekvát módon reagálva a válságra, egyre nyilvánvalóbbá válik az is, hogy a periféria rövid távon e politikából nem tud hasznot húzni. Az Economist nemrégiben keményen bírálta az uniós főáram politikáját: miközben a periférikus országok - növekvő szociális elégedetlenség közepette - »heroikus« erőfeszítéseket tesznek a büdzsék konszolidálása érdekében, Brüsszel újabb és újabb megszorítást vár el tőlük. Ha a belföldi kereslet nem lendíti meg a GDP-t, márpedig Görögországban az export marginális jelentőségű, akkor az államadósság aránya a nemzeti jövedelemhez képest tovább fog nőni. Vagyis a megszorító politika rövid távon még tetézheti is a bajt.

Az összesített adatok alapján tett kijelentések a válság végéről tehát korainak tűnnek. Az adósságválság által sújtott eurózóna (és az EU) döntéshozói most időt akarnak nyerni - csak egyelőre nem látszik, hogy mihez.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bolá
2011. június 21. 06:51
Csak a tisztánlátásért: Görögország először is azért ment csődbe, mert amióta felszabadult az oszmán iga alól, azóta retteg, hogy a törökök visszatérnek, ezért folyamatosan túlköltekezik a honvédelmére. De Törökország minimum négyszer akkora, azaz csak fele akkor egy főre eső GDP is összességében kétszer akkor erő. Tehát a fegyverkezési versenyt elvesztette. Másodszor azért ment tönkre, mert ellentétben az észak-európai államokkal, amelyek a II. világháború után segélyt kaptak, Görögországban polgárháború volt a kommunistákkal, ami azt is lerombolta, amit a háború meghagyott. Harmadszor azért ment tönkre, mert a közös piac a közös valutával a fent említett észak-európai, nagy tőkeerejű vállalatoknak biztosította, hogy minden többletköltség nélkül (átváltás, árfolyamváltozás) letarolják a helyi, kis tőkeerejű vállalatok piacát. Persze ezt a neoliberális iskola, amely a multik terjeszkedésének gazdaságelméleti alapja, nem ismeri. Erre legjobb bizonyíték, hogy az ún. maastrichti kritériumok között nem szerepel a fizetési egyenleg egyensúlya. Az Eurostat honlapján, egy kis utánjárással, bárki leellenőrizheti: csak 2006 és 2009 között a DeutchMark övezet (à la Róna Péter) és Finnország (gratula nekik) 1000 milliárd euró többlettel rendelkezett, amihez még hozzá kell tenni, hogy a teljes unió ~260 mínusszal zárt (3. fél felé). Ebből az 1000-ből 600 Németországé. Merkelnek igaza van abban, ha nem akarja a német adófizetők pénzéből megmenteni Görögországot, mert az a pénz a német tőkekoncentrációknál van. Nem kell különösebb tehetség annak belátására, hogy egy vámunió közös valutával és szabad tőkeáramlással csak akkor működik, ha a különböző régiók között a fizetési egyenlegeket kiegyenlítik, például ahogy Keynes akarta Bretton-Woodsban, de ugyanerről ír Michael Hudson is http://michael-hudson.com/2011/04/why-iceland-voted-no/ . Különben a nagyobb tőkeerejű régiók kiszivattyúzzák a pénzt a kisebb tőkeerejűekről az ottani befektetéseiken nyert profittal.
Öreg
2011. június 20. 19:56
Senior ! Ha igazad lenne, minden pénzemet osztrák bankba vinném, de még a váltás előtt!Ebben az esetben ez lenne a másikk erős európai pénz !
torresG4
2011. június 20. 16:54
elképesztő idiotizmus, hogy európát a politikai csoportosulások irányíthatják és az egymás elleni párt harcok gyengítik a közös ügyeket. az európa parlament üléseiről láttam közvetítéseket, valamint figyelemmel kísérem az ott folyó munkát, amely egyre jobban megerősíti bennem azt a véleményemet, hogy ez a közösség életképtelen, mert szinte mindent elcsesznek és nem tudnak felzárkózni a versenytársakhoz, sőt leszakadóban vagyunk. az erősebbek terrorizálhatnak gyengébb érdekérvényesítő képességű tagállamokat, a rovásukra gazdagodnak, szinte latens gyarmatosítás folyik, agyelszívás és képzett munkaerő átszivattyúzás. az euró válsága csak leképezi a közös pocsolyában pancsoló országok, népek válságát.
sztd
2011. június 20. 13:09
Szerintem az amerikaiaknak minden szempontból igazuk van. Egyrészt abban, hogy az Euro komoly bajt okozott magának, és az EU-nak, amit nagyon kidomborított a válság. Másrészt abban, hogy amíg az EU miatt aggódik mindenki, addig rájuk nem figyelnek, ők szép csendben mindenestül le tudják értékelni a dollárt, és így a nemfizetést nem kell államcsődnek nevezni. Az pedig ott is nyilvánvaló, hogy ők sem fognak mindent úgy kifizetni, és erről a problémáról jobb elterelni a szót. Egyébként a görögök 10% kamat mellett is ki tudnák a 160%-os adósságukat fizetni 30 év alatt, ha a a GDP 17%-át minden évben törlesztésre fordítják (és nem feltételezünk sem növekedést, sem csökkenést). Ez 40%-os adóelvonás mellett a költségvetés 42,5%át jelenti. Potom összeg. :) Növelniük kellene az exportot és a turizmust... Nem tudom mit sírnak itt annyian. :P
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!