Az Isten is megsegít

2011. június 03. 19:33

Egy kormány vagy az államosított népboldogítás, vagy a szabadság és piacpártiság logikája alapján cselekszik. Nincs harmadik út, sosem volt.

2011. június 03. 19:33
Seres László
Seres László
Hírszerző

Ha most eltekintünk a gigablöfföktől, attól, mennyi gazdasági és intézményi kárt okozott ez a populista kormány (is) az országnak regnálása első évében, akkor érdemes meglátnunk, hogy viszont számos jel arra utal: végre elkezdtek a valódi gondokkal is foglalkozni. Továbbra is kitartanak az egykulcsos adó mellett, ami már a későbbi, esetleges privát munkahelyteremtés okán is nagyon helyes – de bevezetésének eddigi csődje talán rávezeti őket arra, hogy az elkúrt, agyonbürokratizált adórendszer egészét nézzék már át, hogy végre érvényesüljön is az a kis szja-csökkenés. Ugyancsak nagyon helyes, hogy munka-alapúvá kell alakítani a segélyrendszert; helyes, hogy lesz közmunka, még akkor is, ha az nem a valódi, piaci munkahelyek hiányára válasz. Helyes, hogy nem lesz vasárnapi zárvatartás; hogy felülvizsgálják a pszeudo-rokkantnyugdíjakat; és tényleg nonszensz, hogy negyven évesen hagyjuk nyugdíjba vonulni az egyenruhásokat. Na de.

A munkahelyteremtés sok minden, de alapvetően nem állami feladat. A lakásépítés sem. Éppen elég hasznunk származna a mindenkori kormányokból, ha az lenne, hogy ők csak az intézmények stabilitását, a jogrendet, a gazdasági szabadságot garantáló törvényeket tartják be, de azokat nagyon, ezenkívül nem üldözik el a multiláncokat, vállalkozásbarát klímát teremtenek, nem büntetik különadókkal az amúgy sikeres bankokat, nem maguk akarnak »lehetőséget biztosítani« bárkinek, nem tűrik az iskolai szegregációt sehol, és nem ők döntik el, hogy a saját erőmből felújíthatom-e a házamat, vagy sem. Elképzelni sem tudom, hogyan intézi majd a kormányzat »100 ezer roma munkaerőpiaci elhelyezését, és 50 ezer másik roma szakképzését«, hiszen más a munkaerőpiac és más a közmunka. Vagy kell a piacnak egy adott számú munkaerő, vagy nem, a munkaerő kereslet/kínálatot általában nem a miniszterelnöki titkárságon koordinálják, még akkor sem, ha azt »gyémánt keménységű eltökéltség« jellemzi.

Egy, a kormányzati romapolitika ellentmondásairól szóló értékes tanulmány szerint  »miközben a kormány 'romaprogramjának' intézkedései valódi előrelépést jelenthetnének a cigányság integrációjában, életbe lépő, alapvetően a szegényeket terhelő új törvények paradox módon az ellenkező irányba hatnak. A kormány romaként támogatja, szegényként azonban terheli e kisebbséget«, ami annak ellenére is találó meglátás, hogy az idézet nyelvezetén erős Schmitt Pál-i hatás érvényesül. Az itt vázolt problémának azonban jelen keretek között nem létezhet megoldása: egy kormány vagy az államosított népboldogítás, vagy a szabadság és piacpártiság logikája alapján cselekszik. Nincs harmadik út, sosem volt.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szigno57
2011. június 05. 23:02
Szaros gatya ügyében hogy állsz Seres koma? ::)
miertnememlekszem
2011. június 04. 13:53
"Egy kormány vagy az államosított népboldogítás, vagy a szabadság és piacpártiság logikája alapján cselekszik. Nincs harmadik út, sosem volt." ennek pontosan az ellenkezője igaz, minden fejlett állam ehelyett kevert stratégiát folytat: alapvetően piaci módon működő gazdaság, de 30-50%-os újraeloszlással. sem a csak állam, sem a csak piac nem működik.
johnnyrotten
2011. június 04. 11:05
Megnéztem, melyik is az az "értelmes tanulmány", amire kis barátunk hivatkozik. A munkatársak rovatban szerepel néhány, éppen az iskolapadból kikerült figura, kíváncsi volnék, hány "igazi" cigánnyal volt dolguk életükben. Árulkodó egyrészt az igazgató balos elkötelezettsége, és az "Állásfoglalások" rovat: ez utóbbiban téma a holokauszt, a melegek, továbbá a szlovákokkal a kettős állampolgárság ügyéről kötendő szerződés és a Híd-Most párt fontossága. No comment...
Tündér_Lala
2011. június 04. 09:47
Nem két út van, hanem számtalan út. Minden rendszer valamiféle kevercse a piacnak és a szociális rendszernek. Nos Fletóék zseniálisan keverték a kapitalizmus és a szocializmus hátrányait. (Hogy ne a levegőbe beszéljek: a piac torzítása az adórendszerrel, egyeseknek adókedvezmények - multik, saját cégek - mások agyonadóztatása, korrupció és megrendelések juttatása. A szoc.rendszerben olyan viszonyok teeremtése, ahol nincs munkahely, elfogadott, és JOBBAN MEGÉRI a szociális juttatásokba menekülni mint dolgozni.) Meg kell próbálni az előnyeiket egyesítő, versenyképes és fenntartható rendszert kiépíteni. (Ez lehetséges.) Reményeink szerint ez történik. Sok konfliktussal jár, de ha eredményes lesz minyájunk hasznára válik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!