„
Seres, a szabadság elkötelezett, liberális híve nemhogy nem érzékeny a mobilizációs csatornák körültekintő, kíméletlen elzárására, egyenesen idegesíti, ha fel kívánnak lépni ellene. A pedagógus szakszervezetek tiltakoznak a szakképzésbe terelés »
adminisztratív«
eszközeivel szemben (az idézet Szita Károly kaposvári polgármester gimibezárást javasló, azóta elfogadott előterjesztéséből származik), mivel a képzetlen munkaerő olcsó, gazdaságos munkaerő. Ezért nem hagyják dönteni a gyerekeket (és szüleiket) arról, hol és mit tanulnának, nehogy tudásukat meg kelljen majd fizetni (persze a gyerekek érdekében, ahogy Szita a Magyar Nemzetnek nyilatkozta). Arról pedig, hogy az ilyen módon előállított munkaerő alkalmazása tényleg gazdaságos legyen, egyebek közt majd a Munka törvénykönyvének új verziója fog gondoskodni. Seres ahelyett, hogy felháborodna a nyíltan hangoztatott adminisztratív kényszeren, egyenesen úgy véli, hogy »
a lobbiérdekeiket országos közügyként előadó, többnyire csak privilégiumaikat védő szakszervezetekkel egy szabad társadalomban úgy kell elbánni, ahogyan azt Mrs. Thatcher anno példásan elővezette«
. A szakszervezetek, nem meglepő módon, saját tagságuk érdekeit képviselik, az ilyen érdekek összehangolására irányuló törekvést nevezik demokratikus politikai döntéshozatalnak.
A magyarok általában vett, homogén, saját személyében és mindenkori akaratában megtestesülő összérdekeit ugyanis kizárólag Orbán Viktor képviseli, azt pedig, ami ebből következik, Seres sem szokta szeretni. A munkavállalói érdekek viszont általában sérülnek, például a Munka törvénykönyve módosításaival, igaz, az ő érdekeik a Fidesz-KDNP szerint sem országos érdekek, ezért a lobbicsoportok elleni fellépés jegyében meg is szünteti az Országos Érdekegyeztető Tanácsot. Abban a tekintetben azonban, hogy hogyan kell »
elbánni« a saját érdekei mellett módfelett aktív lobbitevékenységet kifejtő Kereskedelmi és Iparkamarával, mintha már valamivel tanácstalanabbak lennének. Seres ráadásul nem is magányos harcos (mint különben oly sokszor) a ’89-esek közt, Kovács Zoltán ÉS-főszerkesztő is úgy gondolja, hogy a jogtisztelet hiánya ugyan szomorú, de az antiszociális vívmányok, melyeket a Fidesz bevezet, méltóak arra, hogy megóvjuk majd őket, ha kiötlőiktől megszabadultunk. Nem tartja fontosnak kitérni arra, hogy a szociális jogosultságok általában vett eltörlése hogyan fogja kiszűrni a rendszer »
potyautasait«
, nyilván mind potyautas volt, az összes lusta munkanélküli, a táppénzen lévő összes beteg (értsd: csaló), mozdonyvezetők, tűzoltók, pedagógusok, rokkantnyugdíjasok, az egész banda. (...)