„Mérsékelt jobboldali beállítottságú, egyetemi végzettséggel rendelkező férfiak alkotják a romániai magyar kulturális és gazdasági elit többségét, akik elsősorban erdélyiként határozzák meg saját identitásukat – derül ki Papp Z. Attila és Márton János kutatásából, amelynek első eredményeit a Párhuzamos világok? Az erdélyi magyar gazdasági és kulturális elit szocio-demográfiai jellemzői című tanulmányukban publikálták.
A tanulmány a Kovách Imre által szerkesztett, Elitek a válság korában. Magyarországi elitek, kisebbségi magyar elitek című kötetben jelent meg 2011-ben Budapesten. (...)
Míg a romániai magyar népességnek a 2002-es népszámlálás adatai szerint 48,1 százaléka férfi, az elit tagjai közt túlsúlyban vannak a férfiak. A gazdasági elit körében arányuk 87,9, a kulturális elit körében pedig 83,6 százalék. A funkcióhalmozás (azaz a szövegdobozban szereplő kategóriák, foglalkozások közül egynél többe valótartozás) is elsősorban férfiakra jellemző.
A gazdasági elit 25 és 81 év, míg a kulturális elit 18 és 85 év közötti szóródást mutat. A gazdasági elit átlagos életkora 45,6 év, a kulturális elité 56 év. A 30 év alatti generáció lényegesen alulreprezentált mindkét elitcsoport körében.
A gazdasági elit átlagéletkora nem számít magasnak, nemzetközi összehasonlításban a romániai magyar és a romániai gazdasági elit sokkal fiatalabb, mint például az amerikai, ahol például 2007-ben 66 év volt a gazdasági elit átlagéletkora.”