Miért nem retteg tőlünk Európa?

2011. május 18. 07:30

Ez idáig a magyarok nem nagyon igyekeztek vagy bírtak élni a brit, az ír, a svéd munkavállalási lehetőségekkel.

2011. május 18. 07:30

„Magyar szempontból legfontosabb két ország most nyílik meg a legális munkavállalók számára. Szomszédaink politikusai és szakszervezetei persze nem a magyarok rohamaitól tartottak, már csak országunk mérete miatt sem: munkaerő-állományunk negyede sincs a lengyelnek.

Azt azonban talán ők sem tudták, hogy a magyar munkaerő igencsak rugalmatlanná vált az utóbbi időkben. Még országon belül sem mozdul könnyen, hiába volt - persze még a pénzügyi válság előtt - ipari munkaerőhiány a Dunántúlon, és masszív munkanélküliség hazánk déli és keleti felében.

A Nyugat persze más ügy, ott nem néhány tízszázaléknyi bérkülönbség a tét: szakmánként három-ötszörös adózás utáni jövedelemre tehet szert a magyar munkavállaló. Azt persze hamar megtanulja kint, hogy a gazdag országokban drágább az élet, de a bérnívóban így is hatalmas a különbség. Ez idáig viszont a magyarok nem nagyon igyekeztek vagy bírtak élni a brit, az ír, a svéd munkavállalási lehetőségekkel; mindenképpen jóval kevésbé, mint a baltiak, a lengyelek vagy a románok.

Mondhatnánk, hogy legalább nem következett be az »agyelszívás«, nem ürült ki az ország. Roppant nehéz persze megmondani, mi is volna a társadalmilag előnyös arány, hiszen a tömeges exodus nagy baj lenne, de az sem jó jel - az európai szintet meghaladó magyar munkanélküliségi arány mellett -, hogy a munkaerő-állományunk ennyire mozdulatlannak bizonyult.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dig, Lazarus
2011. május 18. 11:39
'Mit csinált velük, tizedes? Nagyon mentek ám!' Furcsa című, neutrális írás ez, ráadásul jócskán elkésve ... már egy fél éve nagyon mennek ... Félnivalójuk valóban nincs a fogadó államoknak, ahol amúgy is idegenek végzik a rabszolgamunkát ... itthon lenne félnivaló, hogy ellehetetlenedik az ország, ehelyett megy a pampogás, hogy nem engedhetjük, hogy egészséges, munkaképes emberek ne dolgozzanak. Nem mindenkinek adatik meg, hogy lózunggyártásból is jól megéljen ... De bizony, rohamosan ürül az ország, amiről érdemben semmit nem mond ez a cikk, amiben bántóan fölülről/távolról vet ránk pillantást egy olyan ember, aki aktívan alakíthatná a folyamatokat ... Mondom ezt úgy, hogy a tisztességét nem kérdőjelezem meg!
1000bocs
2011. május 18. 10:07
Gondolom statisztikai adatok is igazolják azt hogy a magyar munkavállalók röghözkötöttek. Bár ennek kissé ellentmond a személyes tapasztalatom. A saját 30-as korosztályomból csak ismeretségi és baráti körből elkezdtem számolgatni ki hová mozdult a jobb munka, vagy egyáltalán munkalehetőség miatt. Magam is meglepődtem, milyen sokan és hányfelé szóródtunk szét! Akarunk is építeni jövőt a családnak, meg muszály is. Az általánosítás ezért zavar. Ebben a "nagymagyar busongó kocsmábanülős általánosításban" statisztikailag benne van az a sok százalék otthonülő, aki akkor sem dolgozna ha helyben lenne munka? A segélyből élő népek?
pascal
2011. május 18. 09:56
"Azt azonban talán ők sem tudták, hogy a magyar munkaerő igencsak rugalmatlanná vált az utóbbi időkben. Még országon belül sem mozdul könnyen, hiába volt - persze még a pénzügyi válság előtt - ipari munkaerőhiány a Dunántúlon, és masszív munkanélküliség hazánk déli és keleti felében." Ez ebben a formában hamis. Egyrészt nem vált rugalmatlanná, mindig is az volt. Magyarországon azért nem mobilis a munkaerő mert a fizetése (100-200 ezer nettó) kevés arra, hogy fizesse a lakbért (rezsivel 50-100 ezer/hó), fizesse az otthonhagyott ingatlan rezsijét, bankhitelét. És a maradékból (ami sokszor minusz lenne) tartsa el a családját. Arról nem beszélve, hogy még megtakarítani is szeretne (hisz mi másért hagyná ott a családját és dolgozna máshol). Tetszene jobban megfizetni a melóst, mindjárt mobilisabb lenne. Addig meg lehet tovább siránkozni a magyar munkaerő földhözragadtsáságról. Külföldön (talán) eleget keresne, hogy fizesse a lakbért, az otthoni rezsit és még meg is takarítson némi pénzt. De ehhez nincs meg a szükséges nyelvtudása, nem a szakmájában tud elhelyezkedni (diplomával eladó, kiszolgáló hajón-étteremben stb). Nem véletlen, hogy a nyelve(ke)t tudó orvosok, mérnökök, informatikusok mennek el a szakmájuk létszámához mérten nagy arányban
drieno
2011. május 18. 09:25
szerintem elég sok magyar van már külföldön, de szerencsére nem a botrányokról híresek, így nem annyira rettegnek tőlünk a szám pedig egyre nő az tény, hogy megyék azért nem néptelenednek el emiatt, de talán érthető, hogy amíg lehet, a hazájában szeretne boldogulni az ember
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!