Ki őrzi az értelmiséget?

2011. május 29. 11:15

Az értelmiség megszabja, mit kell és szabad mondani (politikai korrektség), illetve mit kell gondolni.

2011. május 29. 11:15
Megadja Gábor
Megadja Gábor
Komment.hu

„Az értelmiség az Egyház helyébe lépett, azaz, a modern világban az értelmiség (a politikai klérus) birtokolja »az üdvjavak monopóliumát«. Az értelmiség képes megadni a világ racionális magyarázatát, értelmezését. Ezért az értelmiség, avagy a reflexióselit, sajátos uralmat gyakorol . Ez az uralom nem hasonlít túlzottan a hatalomgyakorlás korábbi, klasszikus formáihoz: sem az állam fizikai természetű, sem az Egyház erkölcsi parancsaira épülő kényszeréhez. Az értelmiség nyelvi uralmat gyakorol, azaz megszabja, mint kell és szabad mondani (politikai korrektség), illetve mit kell gondolni (hiszen a nyelv segítségével gondolkodunk).

Az értelmiség úgy gondol magára, mint egy különálló kaszt, amely - szemben bármely más csoporttal és réteggel, legyen az gazdasági, politikai, vallási - mentes minden partikuláris érdekkötődéstől. Nem véletlenül terjedt el az egyik társadalomtudós kifejezése, a »szabadon lebegő értelmiség« fogalma: az értelmiség - hasonlóan az Egyház egyetemes (katholikosz) önértelmezéséhez - univerzális értelmezést kíván adni a világnak. Az értelmiségnek önképe szerint nincsenek hatalmi törekvései, céljai tisztán tudományosak és erkölcsiek. Épp ezért egyedül az értelmiség jogosult morális értelemben arra, hogy ítéletet mondjon más szférákról: hiszen célja az emberiség emancipációja. Az értelmiség jogosan kritikus, kritikájának értéke pedig független annak tartalmától (kvázi általános elvárás minden orgánummal és véleményipari munkással szemben, hogy »kritikus« legyen a kormányzattal, egy párttal, a politikával szemben, függetlenül attól, ez a kritika mit tartalmaz). Ráadásul a bírálatok nagy része hallgatólagosan magát a politikát, mint olyat bírálja: újra visszatértek a viták, a politikusok politizálnak, döntenek. És ezt az értelmiség nehezen viseli, hiszen így a politika nem marad azon »racionalitás« keretei között, melynek őrségét az értelmiség hivatott ellátni. A felháborodások közül nem kevésnek az alapja az a megdöbbenés, hogy Magyarországon politika folyik, azaz Magyarország mint szuverén állam szuverén államként viselkedik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
miertnememlekszem
2011. május 30. 15:36
"Erre a célra találták ki a 18-19. század fordulója környékén, illetve a 19. században a közgazdaságtant, a szociológiát és a kísérleti pszichológiát. Mindhárom célja az, hogy puha témákat kemény módszerekkel közelítsenek meg. " és szerinted nem lenne hova javulniuk? szerintem igen. erre látok jeleket, bár kívülálló vagyok, tehát lehet hogy tévedek. a matematizáltság azért (lehetne) kritérium, mert mennyiségek közti összefüggéseket így lehet megragadni. én úgy látom ezekre a tudományokra a politikai elfogultságok stb. nagyon negatívan hatottak, de ez talán változik. vagy legalábbis változhatna. mert azt nem hiszem h az valami természettörvény, h a társadalmi kérdésekhez olyan irracionális módon kell viszonyulni mint ami ma jellemző (a zöldségestől a think tank-ig).
nexialista
2011. május 29. 19:39
értelmiség célja az "emberiség emancipációja" ásványi, növényi vagy állati szintet kell utolérni?
morfondír
2011. május 29. 13:33
"Szakmai párt". Ez ám az ideológia, kedves Tilikov! Mire/kire gondolsz?
Jancsipapa
2011. május 29. 13:10
Mitől értelmiségi valaki?Ki mondja meg ,hogy ki az?Manapság magáról harsogja egy csoport,és talán még el is hiszi,hogy igaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!