„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Fontosnak tartom, hogy amikor bizonyos rendelkezések miatt kritizálja valaki a kormányt, abba nem szabad belekeverni az antiszemitizmust. Interjú.
„– Zsidó viccek olvashatók azokon a plakátokon, amelyekkel az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kampányol az egyszázalékos adófelajánlásokért. Igen szokatlan megoldás. Honnan jött az ötlet?
– Az egyszázalékos kampány nemcsak arra alkalmas, hogy a hívektől támogatást szerezzünk, hanem lehetőséget is ad valamilyen üzenet eljuttatására a társadalomhoz. Ezzel a mostani akcióval a negatív sztereotípiákat kívánjuk megdönteni. Mind a zsidó, mind az egyház szóhoz kapcsolódnak előítéletek. A vallásos emberekről többen hajlamosak feltételezni, hogy bigottak, a világtól elrugaszkodva élnek, sőt olykor álszentek. A zsidókról pedig sokan gondolják, hogy túl érzékenyek és ridegek a külvilággal szemben. Ezért amikor valaki az utcán sétálva meglátja valamelyik plakátunkat, remélem, a meglepetéstől megáll egy pillanatra, és elgondolkodik. Van esély arra, hogy rádöbben: egész »emberi«, s nem valami megközelíthetetlen, bezárkózott társaság vagyunk. Ez persze csak gondolatébresztő, innen azonban tovább lehet lépni. (...)
– A magyar kormánnyal szemben továbbra is hallhatunk elítélő – antiszemitizmusra utaló – megjegyzéseket, sokszor külföldről. Valósak a félelmek?
– Arról még nem hallottam, hogy a kormányt valaki antiszemitának nevezte volna, azzal azonban én is egyetértek, hogy a hozzá közeli médiumokban megjelentek antiszemita jellegű írások. Emlékeztetném, hogy az önök lapjának egyik szerzőjével, Bayer Zsolttal is komoly vitám van. Saját tapasztalataim szerint a választások előtti időszakban igencsak elfajult a közhangulat, engem is gyakran ért verbális inzultus az utcán. A kormányváltás óta az ilyen esetek csökkentek, aminek több oka is lehet. Egyrészt azzal, hogy a demagóg, rasszista kijelentéseket is vállaló szélsőjobboldali párt bekerült a parlamentbe, az ő szavazóik, úgymond, talán kielégültek. Ez azonban korántsem megnyugtató. Fontosnak tartom ugyanakkor, hogy amikor bizonyos rendelkezések, például a médiatörvény vagy az alkotmány miatt kritizálja valaki a kormányt, abba nem szabad belekeverni az antiszemitizmust. Viszont a pártok és különösen a mindenkori kormány közös felelőssége, hogy ne adjanak teret a gyűlöletkeltő megnyilvánulásoknak.”