Jobb híján

2011. április 01. 20:15

Miközben az LMP döntési tere és befutható pályája is lényegesen nagyobbnak látszik, a Jobbik egyelőre egyértelműen többet tudott kihozni a rendelkezésére álló lehetőségekből.

2011. április 01. 20:15

Ebben a helyzetben a Jobbik – jobb híján - ahhoz folyamodott, ami egyszer már sikeressé tette: lemondott a váltópártisághoz kétségtelenül szükséges kormányképesség demomstrálásáról (vagy legalább egy időre felfüggesztette ezeket a törekvéseket), és visszatért a választások előtti stratégiájához. A cigánykérdés és a szociális demagógia ismételt előtérbe helyezése – bármennyire furcsa is ezt mondani – a párt reálpolitikai döntése volt: ezek nélkül a Jobbik a pártrendszerben elveszítené megkülönböztető jegyét, és jelenleg nem lenne esélye arra, hogy középpárti státuszát megtartsa; miközben tudnia kell, hogy ezek radikális képviseletével feltehetően nem válhat kormányképes váltópárttá.

A Jobbik döntése egyben a bal-jobb értelmezési keret megerősítését is jelenti, azt mutatja, hogy minden ezzel ellentétes esély, lehetőség ellenére a magyar politika mára inkább visszatérni látszik a korábbi szerkezetbe és logikába. Mindez kifejezetten jó hír lehetne az LMP-nek, amely párt tavaly megkapta, megszerezte azt a lehetőséget, hogy a széteső baloldali-liberális térfélen belül - akár az MSZP-t is maga mögé utasítva - 2014-re az egyik legerősebb szereplő legyen. Az LMP láthatóan sokáig hezitált, hogy részt vegyen-e egyáltalán ebben a versenyben, vagy inkább érje be a nagyok dolgával nem törődő, kis zöld párt kevésbé ambíciózus, de talán biztonságosabb céljaival.

Amikorra azonban - jelentős részben a Fidesz „térkínáló” politikája által ösztönözve – végül elszánta magát az első számú opponensi szerep megszerzésére, azt kellett tapasztalnia, hogy lehetőségei sokkal korlátozottabbak, mint amilyennek korábban tűntek. Az MSZP csak nem akar szétesni, a baloldal hagyományos szavazói számára az LMP túl puha és amatőr, a civilek számára viszont túlságosan merev és pártszerű, és ezért inkább önállóan keresik az utat a közéleti szerepválallásban.Tavaly ilyenkor kevesen gondolták, hogy mára egy internetes közösségi csoport az utcán komolyabb erőt tud felmutatni, mint az akkor látványosan felfutó LMP-s mozgalom. Ha ezek a tendenciák érvényesülnek, ha az LMP nem lesz képes hatékony szervezetként működni és becsatornázni a kormánnyal elégedetlen civilek többségét, ha az MSZP túléli története legnagyobb válságát, s ha ráadásul akár újabb szereplő, újabb szereplők jelennek meg a baloldali-liberális térfélen, az ígéretesen induló és váltópártiságra sem esélytelen fiatal párt parlamenti jelenléte is veszélybe kerülhet a következő választáson.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. április 03. 10:48
Engem megdöbbent, hogy egy politikai elemző nem tud arról, hogy kik alkották és milyen célból a Jobbikot is és az LMP-t is. Nem értem, mit várt tőlük? Vagy csak nem avatták be az Apróék?
trendo
2011. április 03. 09:48
"ma még jó az Orbán.Mindenki más kevesebbet érne el. Egy klasszikust idézek (nevét nem!) : "Orbán az a politikus ma Magyarországon, aki elmegy a falig" Lehet, hogy Te és én beleszaladnánk a falba. A ma álló falba! Ma Orbánra van szükség, holnap meg a nála radikálisabbra. Csak türelem, meghozza az idő a Feltámadást." Egyetértek a következtetéssel. Valóban Orbán az, aki előkészíti a talajt a valódi radikális önkényuralomra, egyfajta újabb, modernizált horthysta diktatúrára. A közbeszéd szisztematikus tematizálása, a szimbólikus témák, történelmi toposzok folyamatos napirenden tartása a kultúrnacionalizmus, a magyar szupremácia jegyében, a kőkemény hatalomkoncentrálás, a véleményszabadság kitartó erodálása az öncenzúrára neveléssel, az oktatásban az egyház szerepének hathatós megtámogatása stb. mind ebbe az irányba hat. Kevés valódi ellenállásra lehet számítani, hiszen a nép többé-kevésbé mindig is jobboldali eszmerendszerben nőtt fel, még az ún. kommunista diktatúrában is, amelyik ugyanolyan feudalisztikus volt, mint elődjei. Ha a gazdaság meglódul, akkor a néppárti konglomerátumon belül fog egyfajta "újfasiszta" fiatal elit kinevelődni, amelyik radikálisabb lesz a Jobbiknál is és erős kihívója lesz az orbáni vezetésnek. Ha marad a stagnálás, akkor a Fidesz talpasai fognak radikalizálódni és a Jobbikhoz közelíteni, oda átállni. Még az is előfordulhat, hogy a kétfelé hasadó Fidesz egy része magába integrálja még a maszop roncsait is (!), hogy a Jobbik utódpártjával eredményesen vegye fel a harcot.
kerecsen
2011. április 02. 15:58
@várúr Tisztelettel! Izrael inkább telepes állam, ahol az indiánok helyett az őslakós palesztinokat írtják. Ami a 2014-es választásokon résztvevő izraeli kettős állampolgárok részvételét illeti, én csak ironizáltam a LMP reményeire célozva. Jó ha pár száz szavazatot begyűjthetnek onnan. Izraelben egyébként sincsenek jó véleménnyel a Magyarországon élő hitehagyott zsidókról. A neológia Izraelben szitokszónak számít. Az LMP "sikere" csak egy lufi volt, amit az SZDSZ pótlására gründoltak, de nem vált be. Schiffer sem... A JOBBIK Budapesten is jobban fog szerepelni 2014-ben mint tavaly, mert a budapestiek nagyvárosi attitüdje most majd a Fidesz ellen fog hatni. Persze mérsékelten. A létező gondok a Fidesz ellen dolgoznak, így csak szerény győzelmük várható '14-ben. A többi párt...?
várúr
2011. április 02. 15:27
Érdemes még egy szempontot figyelembe venni bajtársak és Török ténsúr. 2014-ben közel feleannyi parlamenti helyre lehet gyúrni, mint tavaly. Ilyen körülmények közt az lmp örülhet, ha Bpesten egy-két embere bejut. A fővárosban hasonló a helyzet a Jobbikra nézve is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!