Sarkozy háborúja

2011. március 21. 07:22

Sarkozynek vagy Cameronnak miért csak most tűnt fel, hogy Kadhafi diktátor? Az ezredes nemrég még a sátrát is felverhette Párizsban.

2011. március 21. 07:22

„Kadhafi ezredes nem tartozik a világ azon vezetői közé, akik bármiféle együttérzést vagy szimpátiát váltanának ki az emberből. Nem kár érte. Még akkor sem, ha egyáltalán nem biztos, hogy megbuktatásával szebb jövő köszönt az olajban gazdag Líbiára. Az újabb katonai fellépés azonban kérdések sorát veti fel. Felmerül, hogy nem sérti-e a szuverenitás elvét a katonai beavatkozás. Vajon mit szólt volna Sarkozy, ha a Párizs külvárosaiban zajló összecsapásokat megelégelve az emberi jogok védelmében mondjuk algériai gépek jelentek volna meg a francia főváros fölött? Biztosan agressziót kiáltott volna.

S ha már a nemzetközi közösségnek elege lett a líbiai diktatúrából, s ilyen komoly lépésre szánta el magát, miért nézi közömbösen az emberi jogok lábbal tiprását a közeli Szaúd-Arábiában? Avagy miért nem küld katonákat a békés lakosság védelmére Bahreinbe, ahol szaúdi tankok támogatásával éppen a napokban verték le durván az ellenzék tüntetését? De az is furcsa, hogy Sarkozynek vagy Cameronnak miért csak most tűnt fel, hogy Kadhafi diktátor? Hiszen az ezredes nemrég még a sátrát is felverhette Párizsban, a brit olajvállalatok pedig ott tolongtak a líbiai befektetések körül. Kérdések sora tolul fel a beavatkozásnak megágyazó, Bengáziból küldött tudósítások kapcsán is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Honfi-fi
2011. március 21. 14:47
Lehetett az egyik lélektani határkő, Kadhafi ellenességben, hogy nem olyan régen, az utóbbi hónapokban ismerték el, Kaddhafi személyes szerepét Lockerbie gépmerénylettel kapcsolatban. Az ilyesmit, meg elég nehezen viselik a nyugati hatalmak, és ezek után csak a megfelelő alkalomra vártak, hogy pofáncsaphassák érte Kadhafit.
crm114
2011. március 21. 14:04
Szerintem nem kell fanyalogni. Az USA megerősíti a világcsendőri pozícióját. Nagyon kellett neki ez az alkalom az egyiptomi bukás után. Az elmúlt hetekben számos cikk jelent meg arról, hogy láthatóan elkezdődött az amerikai birodalom bukása. Természetesen elkezdődött, ez nem kérdés, de a folyamat lassítható jól elhelyezett csapásokkal, pl. a mostanival. Sarkozynek nincs sok vesztenivalója, sikerekre van szüksége. Vakmerő módon elismerték az ellenzéket Líbia kormányának. Ezek után már nem hátrálhatnak meg, Kadhafinak mindenképpen meg kell buknia. Kadhafi ellen Franciaország egyébként már Csádot is győzelemre segítette egyszer. Ha sikerül Kadhafi legyőzése, az a franciák kedvenc illúzióját éleszti fel, ti. hogy ők nagyhatalom. Az Egyes Leszállópályára meg fölösleges szót vesztegetni. Az eredmény az, hogy az amerikai-francia akcióval lényegében összejött ismét a "három nagy", mintha 1950-et írnánk. Egyetlen délutánon eldöntöttek olyan kérdéseket, amiken máskor hónapokat szoktak kotlani. Tehát ez a háború komoly presztízsnyereséget jelenthet számukra, és némileg elronthatja a chávezek, moralesek, castrók hangulatát, akik esetleg az egyiptomi fejleményeket kárörvendően figyelték. Az oroszok a szokásos, a nyugatitól eltérő, de nem kisebb cinizmusukkal és demagógiájukkal hirdetik a benemavatkozást, ám az antant győzelme számukra enyhe presztízsveszteség lesz, mert mindenki tudja, hogy mi a valós érdek a "szovjet" szóvirágaik mögött. A németek is kimaradnak ebből az akcióból, ami nekik is enyhe presztízsveszteség. Üzenete: Németország mégsem egyenrangú az antanttal (ami persze így is van). Valószínűleg Németországban fel fognak lángolni az ellenségesállam-klauzulával és a BT reformjával kapcsolatos viták, és erősödni fog a paranoid szélsőjobb hangja. Összességében nem tudom, mi a gond. Az, hogy Kadhafi esetleg lógni fog, az szerintem nem probléma.
marko11
2011. március 21. 13:50
"A Kadhafi megbuktatására indított akció újabb bizonyítéka annak, hogy a globalizálódott világ túllépett a szuverenitásra épülő, úgynevezett vesztfáliai modellen. Az átmenet korszakát éljük. Az új nemzetközi rend még nem alakult ki, a régi már nem működik... Éhes és mohó farkasok döntik el, mit szabad, s mit nem." (Idézet az eredeti cikkből.) Szép új világ!:(((
balbako_
2011. március 21. 10:09
A szokásos EU tesze-toszaság. Sárközy hadvezéri babérokra tör, Merkel belenget, stb. Túró!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!