Jó, jó, de mi jön Líbia megbombázása után?

2011. március 25. 10:46

A líbiai polgároknak szabadságra és demokráciára van szükségük, nagyfokú cinizmus lenne rögtön a felszabadításuk után magukra hagyni őket.

2011. március 25. 10:46

„A nyugati koalíció legfőbb dilemmája az: hogyan vessen véget a líbiai harcoknak, ha nem akarja, hogy más köntösben, de újratermelődjenek a problémák? A Bush-féle külpolitikától folyamatosan elhatárolódó, ugyanakkor lényeges pontokon azt továbbvivő Obama lényegében két napon belül bonyolódott bele eddigi legnagyobb ellentmondásába: egyrészt a harcok februári kirobbanása után közölte, Kadhafinak mennie kell, másrészt folyamatosan hangsúlyozza, hogy nem küld csapatokat, a fellépés csak egy konkrét feladatra vonatkozik. A szó, amit az elnök keres: a »rendszerváltás«, sőt a nemzetépítés, de ezt nem mondhatja ki, mert akkor ő is átkos neokonná válna. David Cameron őszintébb volt, ő azzal vágta át a gordiuszi csomót, hogy közölte: ha Kadhafi eltávolítása szükséges a civil életek megmentéséhez, akkor azt meg kell lépni. Igen ám, de ez a levegőből nem biztos, hogy menni fog… (...)

A közvélekedéssel ellentétben Irak ügyében 2003-ban valójában már nem kellett újabb ENSZ-határozat, most viszont nagyon is sürgős lenne. Olyan új ENSZ-felhatalmazásra van szükség, amely lehetővé teszi a nyugati hadseregek szárazföldi jelenlétet Líbiában, ameddig csak szükséges – remélhetőleg csak az első szabad választásokig. Az elmúlt hetekben hihetetlen bátorságot tanúsító líbiai polgároknak szabadságra és demokráciára van szükségük, nagyfokú cinizmus lenne rögtön a felszabadításuk után magukra hagyni őket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Himalája
2011. március 27. 11:53
1USD/1,27LYD. A minimálbér líbiában 250LYD. Az állami minimálnyugdíj 130. A magasabban képzett munkaerő és orvosok jövedelme megegyezik bármelyik nyugateurópai országgal. Az alacsonyabb képzettségüek jövedelme 300-600LYD között mozog. Líbiában a cégek 4% import adót fizetnek, a nagy vállalatok és az állami vállalatok 5% adót fizetnek a forgalom után, és 5% jövedelemadót. Némely importtermékre 25% adót vetnek ki. A természetes személyek jövedelemadója 8-15%. ÁFA nincs. Az iskolák, orvosi ellátás ingyenes. Az egészségügyre évi 576mil.LYD/453mil. USD költött 2010-ben. Élelmiszerártámogatásra pedig 954mil.LYD/751mil USD.
sgyuri
2011. március 27. 11:15
Libiának arra van szüksége, hogy békén hagyják. Már a "felkelők" sem kérnek a nyugati "segítségből". A sok agyatlan rövidlátó politikus, nem fogja fel, hogy Kadhafi után nagy esélye van, hogy számunkra sokkal kellemetlenebb formációt vegyen fel Libia. Én még emlékszem arra, az u.n. Irán forradalomra (a sahot tették lapátra) ami után egy még véresebb ideológia vezetés került hatalomra. Úgy látszik, mintha valakik direkt borogatnák a stabil rendszereket ezzel generálva a virtuális igényt a beavatkozásra és a megszállásra. (Iraki olajmezők nagy része már amerikai magáncégek "gondozásába" került)
Senye Péter
2011. március 26. 09:34
Marad a randa diktatúra vagy létrejön egy újabb pszeudo-demokrácia.
morfondír
2011. március 25. 22:46
"A líbiai polgároknak szabadságra és demokráciára van szükségük" Ugyan miért? A hagyományaik miatt? Vagy ez afféle divat lett mostanság arrafelé? Esetleg exportált demokráciánkkal jobban kézben lehet őket tartani? Tartok tőle, hogy nem filantróp szempontok vezérelnek Sertéske, hanem az utolsó kérdésben implicite rejtező válasz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!