Alkotmány: lesz Gyurcsány-klauzula?

2011. március 19. 11:22

Első pillantásra a miniszterelnök kétharmaddal történő leváltása is eléggé használhatatlan eszköznek látszik.

2011. március 19. 11:22

„Az új alkotmány bevezetné a »sima« bizalmatlansági indítvány eszközét. Eddig ha le akarták váltani a kormányfőt, meg kellett nevezni az új miniszterelnök-jelöltet és az összes képviselő több mint felének szavazatával egy csapásra leválthatták a régit és helyébe emelték az újat. Ez a konstruktív bizalmatlansági indítvány. Eddig egyszer használták Magyarországon, s igazi hungarikumként 2009-ben Gyurcsány Ferenc maga is megszavazta az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt, hogy Bajnai Gordon elfoglalhassa ugyanazt a széket.

Az új alkotmány tervezete szerint ez a konstrukció fennmaradna. Viszont a miniszterelnök megbízása akkor is megszűnne, ha a kormányfő »megválasztásához szükséges feltételek már nem állnak fenn«. Ezt a képviselők kétharmada mondhatná ki, ily módon a miniszterelnök megbízása anélkül is megszűnhetne, hogy megvolna az utódja.

Elég valószínű, hogy az alkotmánytervezet készítői előtt a 2008-as koalíciós szakítás példája lebegett, amikor hiába vesztette el (látszólag) Gyurcsány Ferenc a parlamenti többséget, ez közjogi státusát nem érintette. Az alkotmányozási folyamat során korábban is volt már kísérlet egy afféle »Gyurcsány-klauzula« beépítésére. Ám az a javaslat végül kikerült a forgalomból, hogy úgymond súlyos politikai bizalomvesztés esetén az államfő oszlathassa fel a parlamentet (ti. el kellett volna dönteni, hogy a bizalomvesztést kilóban vagy méterben számoljuk).

A miniszterelnök kétharmaddal történő leváltása is eléggé használhatatlan eszköznek látszik első pillantásra. Kétszáz fős parlament esetén legalább 101 képviselő választhat kormányfőt a ciklus elején, s elég nehéz elképzelni, hogy a mögötte állók száma 66-ra zuhanjon a ciklus során. Ez valóságos politikai összeomlás volna a miniszterelnök számára, messze túl van azon a szinten, hogy »megválasztásának feltételei már nem állnak fenn«. A lényeg azonban az, hogy az új szabály mégiscsak megnyit egy kis utacskát, amit egy (nehezen elképzelhető, de nem lehetetlen) konkrét helyzetben talán be lehet járni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Serio
2011. március 20. 12:17
Kár hogy az újságíró nem olvasta az alkotmánytervet. Legalábbis amikor én olvastam, akkor úgy láttam, hogy a "megválasztásához szükséges feltételek már nem állnak fenn" mondat a köztársasági elnök leváltására vonatkozik, nem pedig a miniszterelnökére. A kétharmados egyetértés is így nyer értelmet. Olyan nincs, hogy egy akármilyen lejáratott miniszterelnököt a saját frakciója leszavazzon - ezt megfigyelhettük a bolsevik restauráció idején is. Ez teljes képtelenség. A miniszterelnök leváltásának, illetve a parlament feloszlatásának lehetőségét a parlamenten kívüli erő - leginkább a köztársasági elnök - kezébe kellene adni megfelelő feltételekkel. (Nem ilyen technikai malőrökhöz kötve, mint hogy nincs költségvetés.)
sááá
2011. március 20. 12:13
Lakner te annyira hülye vagy istenem. A "megválasztásához szükséges feltételek" azt jelenti, hogy van választójoga, nem összeférhetetlen. Köze nincs a népszerűséghez...
dadi56
2011. március 20. 10:32
LZ. is mindenhez ért, csak dolgozni nem akar, tehát ingyenélő, javaslom kezdje az alapoknál, pl. a kapálás, hátha sikeressé tudná fejleszteni magát, a nagyok dolgába meg ne ugasson bele.
gudmen
2011. március 19. 18:09
Jaaah..Lakner meg simán hülye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!