Akkor sikeres az elnökség, ha Európa megerősödik

2011. március 02. 19:00

Szó sincs arról, hogy az elnökség bármilyen szempontból háttérbe szorul. Interjú.

2011. március 02. 19:00

Két hónap telt el az elnökségből. Mit tekint az eddigi legnagyobb sikernek és a legnagyobb kudarcnak?

Nem sikerekben és kudarcokban gondolkodom. Feladataink vannak, amelyeket teljesíteni kell. Hogy milyen mértékben sikerül teljesíteni, az jelentős mértékben rajtunk kívül álló tényezőktől függ. Nem volna helyes, ha olyan sikereket, amelyek részben tőlünk független körülmények kedvező alakulásából adódtak, magunkénak tulajdonítanánk. Ugyanilyen hiba lenne kudarcról beszélni akkor, ha a hat hónapos elnökségünk alatt bizonyos célkitűzéseink rajtunk kívül álló okok miatt nem realizálódnak. Mindennek ellenére előre bejelentettük, hogyan lehet megpróbálni meghatározni a sikert: most is azt mondom, amit az elnökség előtt, hogy az elnökségi jelszóhoz, tehát a fő célkitűzésünkhöz kell mérni. Ez a mottó pedig az „erős Európa”. Ha július 1-jén Európa valamivel erősebb lesz, mint december végén volt, akkor ez az elnökség sikerességét jelzi. Úgy érzem, az első két hónap tapasztalatai azt mutatják, erre reális az esély. (...)

 

Igen, de úgy tűnik, hogy a nagypolitika eközben háttérbe szorítja a magyar elnökséget.

Ha ezzel közelebb kerülünk a célkitűzéseink megvalósításához, akkor ez nem baj. A magyar elnökség egyébként kézben tartja az ügyeket. A legutóbbi példa a líbiai válság. Ha ez csak külpolitikai kérdés lenne, akkor nem az elnökség dolga volna, hiszen a Külügyek Tanácsának nem én vagyok az elnöke, hanem Catherine Ashton. Csakhogy kiderült, hogy ez sokkal összetettebb ügy. Oda kellett küldeni a Frontex határőrizeti ügynökséget, tehát a Belügyi Tanácsnak is foglalkoznia kellett az üggyel. Aktiválni kellett a Polgári Védelmi Mechanizmust. Aztán felmerült, hogy humanitárius segítségre is szükség van. Az is kiderült, hogy ez energiaellátási, energiabiztonsági kérdés is. A magyar elnökség végig azon a markáns állásponton volt, hogy határozott szankciókra van szükség. Itt is voltak nézetkülönbségek, ami természetes, az elnökségnek viszont az a dolga, hogy egységes álláspontot teremtsen. Megtörtént, megszülettek a szankciók (amelyek valamivel erőteljesebbek, mint a Biztonsági Tanács által elfogadottak), és senki nem vitathatja el, hogy a magyar elnökségnek ebben lényeges szerepe volt. Szó sincs tehát arról, hogy az elnökség bármilyen szempontból háttérbe szorul.

Mégis olyan érzés alakult ki némelyekben, hogy az elnökség nem sikeres.

Kapcsoljuk ki a hangulati, érzelmi elemeket, nézzük meg a tényeket, amikről eddig beszéltünk! Ősi magyar betegség, hogy saját csapatunknak nem mindig szurkolunk. Voltam én is olyan focimeccsen, ahol a közönség egy idő után elkezdett az ellenfélnek drukkolni. De szerintem mégis az a jobb, ha végigszurkoljuk mindkét félidőt. Különösen akkor, ha az első fél óra nem is telt el olyan rosszul, ellenkezőleg! Szerintem felesleges ilyenkor kedvetlenséget, borúlátást sugározni, inkább az ellenkezőjére lenne szükség. Persze egy pillanatig se higgye senki, hogy ezzel én befolyásolni akarnám a médiát, vagy megkérdőjelezném annak szabadságát, ez csupán az én véleményem. Továbbra is arra biztatom a médiát, hogy bíráljon minket, de egyidejűleg szurkoljon is nekünk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Siklódi
2011. március 03. 12:49
Igazad van Dada igazad. Nem is tudod mennyire.
Zero_Toleransz
2011. március 03. 02:29
"Szó sincs arról, hogy az elnökség bármilyen szempontból háttérbe szorul. " = Attól még, hogy a fontosabb rendezvényeket nem itt tartja az EU és így dísz elnökség lettünk, nem jelenti azt, hogy háttérbe szorulnánk. "ÁSZ elismerte, félreértést okozhatott, hogy bár csak az eddigi gyakorlatot követték, amikor a jelentést nem hozták nyilvánosságra, úgy tűnhetett, mintha titkolnák a dokumentumot." (http://mandiner.hu/cikk/20110222_megis_kiadja_az_asz_esztergomrol_keszult_jelenteset) = attól még hogy nem adjuk oda senkinek, hogy elolvassa, nem titkos. "bár az erős AB híve vagyok, úgy gondolom, hogy csak ott kell beavatkoznia a testületnek, ahol az állam túlhatalmat akar gyakorolni. Az pedig nem szerencsés, ha az AB-t leterhelik az állampolgári panaszok." Papcsák az alkotmányról (http://m.hvg.hu/hvgfriss/2010.47/201047_papcsak_ferenc) = tulajdonképpen meg is lehetne nyugodtan szüntetni azt a buta testületet. Sólyom Lászlón kívül senkinek sem hiányozna.
Akitlosz
2011. március 02. 22:51
Ahhoz, hogy a saját csapatunknak szurkoljon a közönség nem csupán saját csapat kell, hanem olyan saját csapat, amit a közönség is a sajátjának is érez. Miért is tűri el Magyarország ez EU-tól, hogy az megtiltsa nekünk a szükségleteknek megfelelő mennyiségű cukor gyártását?
Rózsaszín Párduc
2011. március 02. 21:56
"Ősi magyar betegség, hogy saját csapatunknak nem mindig szurkolunk. " -aha... így , és ezért is bukott el Eger vára például Dobó István kapitány keze alatt... ugye, te tetű ?! Ha minket nem védene és oltalmazna a Magyarok Istene, belőlünk, magyarokból már az elmúlt évszázadok alatt se por, se hamu nem maradt volna. Többször is nyertünk már csatát a történelem folyamán sokszoros túlerővel szemben /pl pozsonyi csata, Nándorfehérvár, Eger/amire a világ bármely országa és népe rettenetesen büszke lehetne. Maga, Martonyi János, merjen inkább kicsi lenni, MI pedig merjünk nagyok lenni végre!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!