„Azok az emberek, akik a mai politikai rend támogatói, a rend eme kormányának uralma alatt átélik legbenső reményeik megvalósulását. Azt, hogy ez a hatalom végtelen, oltalmazó biztonsággal ajándékozza meg őket. A kultúrájuk olyan, hogy ezt képesek hinni. Kárörömöt éreznek, amikor hallják a bankok megadóztatását. Ahogy hasonlót éreztek egykor, amikor kisajátították a zsidóvagyont. Nem antiszemiták, noha igény lenne rá, még ha nem is a többség részéről. Csak éppen azt gondolják: azért valamit a zsidók is tehetnek arról, hogy örökké baj van velük…
Feltűnő, hogy ez a többség szinte azonnal ellenszenvvel reagált, amikor baloldali-liberális kormányok alatt próbáltak strukturális reformokat kezdeményezni. A »legyen ingyen a sör« zsigeri vágya nyomban működésbe lépett bennük. A mostani, jobboldali, hazázó, nemzetező, magyarozó, minden eddigi kormányhoz képest korruptabb, személyi függőségeken alapuló magyar rendszerben viszont egyelőre alig reagálnak arra, hogy »Brüsszellel« szembeni szájtépő szabadságharcukkal folyamatosan veszélyeztetik az ország gazdasági létét. Még az is lehet, hogy ettől a kormánytól elfogadják, ha lenyomja a torkukon a strukturális reformokat.
E többségnek az euro-atlanti demokrácia eleve valami nehéz, nagy részük számára gyanús dolog. Az a paternalista tekintélyelv, amely a jelenlegi jobboldal megnyilvánulásaiból árad, ennek a többségnek magától értetődő. Észre sem veszi mindazt, amitől egy demokratának felfordul a gyomra. De csak azért nem veszi észre, mert e tömeg kultúrájával összhangban van az uralkodó politikai légkör. Ezért a többség teljesen másként reagál e jobboldali kormány kliensrendszerére, lenyúlásaira, gazdasági megszorításaira, mint a korábbi, sokkal inkább a nyugati demokráciákban honos módszereket és nyelvet alkalmazó baloldali-liberális kormányok hasonló jelenségeire és intézkedéseire. Azok korrupcióit nyomban észrevette, és nem bocsátotta meg. A baloldaliak és liberálisok ellen könnyen utcai harcba lehetett vinni a tüntetőket, a paternalista jobboldalnak ezzel szemben gyakorlatilag nem kell félnie attól, hogy utcai, harcias ellenzéke alakul ki.”