Érkezhet az ifjabb Sarkozy a francia politikába, és nem akárki a példaképe
A volt elnök fia az elmúlt 15 év nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, s innen visszatérve jelent meg a francia nyilvánosságban.
A jobboldali utópiában kevés lenne az állam szerepe, szemben a családéval és az öngondoskodással. Interjú.
„– Ha már Őszöd. Az egyik lehetséges értelmezése a beszédnek, hogy Gyurcsány ott egy blairi, harmadikutas pártot csinál az MSZMP utódpártjából. Ebből nem lett semmi, de fennáll a veszélye annak, hogy most a jobboldalra téved át ez a gondolat, akár – az ön szavaival élve – harmadik utópiaként.
– A harmadik út, mire elért hozzánk, addigra az Egyesült Királyságban már lecsengett. Ezért is jutott el ilyen legyengített módon, és ezért is ragadt meg a retorika szintjén. A kérdés második felére válaszolva azt hiszem, igen, fennáll a veszélye, hogy a jobboldalon lesznek, akik nekiállnak utópiákat gyártani. Remélem, hogy a politikai döntéshozók lesznek olyan bölcsek, hogy lássák, nem érdemes ezzel kísérletezni, ám látom én is, hogy a jobboldal derékhadának egy része úgy gondolja, hogy meg lehet csinálni.
– Fából vaskarika, tudom, de azért próbáljuk meg: hogy nézne ez ki?
– Kevés lenne az állam szerepe, szemben a családéval és az öngondoskodással. Komoly befolyása van az oktatás és a szociális ellátás terén az egyháznak. A polgárok követik a hagyományokat, és erényes életet élnek, tanulnak, dolgoznak. Ilyen soha nem volt persze, ami nem is csoda, mivel rengeteg inkoherencia van benne, vegyük csak az egyenlőség kérdését. Nem is véletlen, hogy a Fidesz–KDNP kerüli is ezt a kérdés, hiszen megosztja ez még saját szavazótáborát is.”