A Nyugat a saját csalódottságát vetíti ki Magyarországra

2011. január 13. 14:20

A médiát a világ minden országában szabályozzák. Nem hiszem, hogy ezért Magyarországot olyan mértékű szemrehányás illeti, amivel jelenleg szembesül. Interjú.

2011. január 13. 14:20
Miért reagáltak akkor így az újságírói szövetségek a magyar médiatörvényre és nem valamelyik másik törvényre?

Nos, feltételezésem szerint azért, mert a többi törvény már évek óta hatályban van, és ezeket a törvényeket nem konszolidált formában fogadták el [hanem lépésről lépésre]. Taktikai szempontból pedig azt gondolom, hogy ezeket a törvényeket nem pont akkor fogadták el, mikor az adott ország az uniós elnöksége előtt állt. Azt hiszem, mostanra már Budapesten is értik, hogy hiba volt Karácsony előtt elfogadni a médiatörvényt, amikor szinte semmi más hír nincs. Később kellett volna elfogadni – pár hónap már igazán nem számított volna. Mivel megtörtént, így már nem lehet meg nem történtté tenni. Az érem másik oldala, hogy az újságírók sehol nem szeretik, ha szabályozzák őket. A médiát mégis a világ minden országában szabályozzák. Nem hiszem, hogy ezért Magyarországot olyan mértékű szemrehányás illeti, amivel jelenleg szembesül.

Úgy látom, hogy a felszín alatt egy mélyebb szint, mélyebb kulturális szint is létezik: az új tagállamokat – vagyis Európa keleti részét – történelmileg úgy kezelik, mint azt a területet, ahol mindenféle ellenszenves dolgok történnek. Voltaire-t és a 18. századi filozófiát idézve, innen keletre gyanús barbár népek élnek.Most éppen Magyarország a célpont, de ugyanilyen könnyen lehetne bármelyik másik új tagállam is. Ha megnézi a brit sajtót, ott például Litvánia volt a célkeresztben; pár évvel korábban a német sajtó pedig Lengyelországot célozta meg. A nyugati média – különösen a nyugati liberális média – ezzel a módszerrel viszi át saját bizonytalanságát és bűntudatát Keletre, sokkalta kisebb országokba. Úgy vélem, mindez a szerb háborúkból ered. (...)

Képviselő úr, megosztaná velünk a benyomásait az ALDE liberális képviselőcsoportja által kezdeményezett meghallgatásról?

Mindig érdekes érzés egyszemélyes kisebbségben lenni, ez alkalommal pedig én voltam ez az egyszemélyes kisebbség, egyedül én képviseltem egy bizonyos álláspontot. Úgy éreztem, hogy noha ezt az európai parlamenti meghallgatást a liberálisok [az ALDE pártcsoport] szervezték, a liberális demokrácia játékszabályait nem tartották be. Elmondtam: nagyon furcsának és szomorúnak tartom, hogy a magyar kormány nem kapott meghívót a találkozóra, annak ellenére sem, hogy jelezték részvételi szándékukat. Azok, akik meghívott vendégként szót kaptak – Haraszti Miklós, Majtényi László és Konrád György, aki videóüzeneten keresztül szólalt meg-, igazán nem vádolhatóak azzal, hogy kormányközeliek volnának. Amit pedig Konrád és Haraszti mondott, az eléggé vitatható. Amikor Konrád puccsról, vagy Haraszti kínzókamráról beszélt, az finoman szólva is túlzó. Mint azt elmondtam, itt a demokráciák egy alapvető strukturális problémájáról van szó. A következő amerikai kifejezést használtam: »To speak truth to power«, vagyis »megmondani az igazságot a hatalomnak«. Ugyanakkor amikor a média ezt megteszi, akkor valójában hatalmat gyakorol.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
molnar
2011. január 14. 01:49
Teljes elmebaj ebben a helyzetben előhozni egy Jány rehabilitációt. Miért ? Kinek jó ez? Az országnak biztos nem.
Tikva
2011. január 13. 23:31
Rendkívül egyszerű és racionális magyarázat...Ha nem megy egy csapatnak,akinél éppen a labda van,annak szólnak be .....
tylerdurden
2011. január 13. 22:36
az meg tényleg a visszamaradottság non plus ultrája, amikor valaki "A Nyugat"-ról beszél, mintha az valami homogén érdekrendszer lenne, mintha az valami antiMagyarország lenne, akinek nincs más érdeke és gondja, mint hogy minket alázzon. ránk se szarnának ha nem éreznék azt, hogy ami itt megy, az kbsztt kínos rájuk nézve.
tylerdurden
2011. január 13. 22:33
hazudik. Európa egyetlen országában sem szabályozza hatóság a nyomtatott/online sajtót. ill. pontosítok, egyetlen uniós országban sem. litvánia, moldova, fehéroroszország és még egy-két utódállam. ebbe a sorba álltunk be. miről beszélünk? még berlusconi kezében sincsenek ilyen jogi fegyverek a sajtóval szemben. rohadtul unalmas és szánalmas ahogy a fidesz káderek effektiv csökkentértelműnek nézik saját szavazóikat. mintha olyan nehéz lenne különbséget tenni a szabad véleménynyilvánítás fórumai és a média között.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!