Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A 90 százalékban férfiakból álló parlament mennyire van tisztában azzal, mit él át egy nő, amikor a kihordás vagy az elvétel között dönt?
„Várható volt. Az első Orbán-kormány idején is fellángolt az abortuszvita, a szigorítást ellenzők utcára is vonultak. Azután egy időre nyugalom lett, egészen addig, amíg 2005-ben a magzatvédők és az akkor ellenzékben lévő Fidesz tüntetést nem szervezett az abortusztabletta kapcsán. A Szülészeti Kollégium ugyanis elvi állásfoglalást adott ki arról, hogy az abortusztablettát – szigorú feltételek mellett a nyolcadik terhességi hétig a műtéti terhességmegszakítás alternatívájaként – választhatják a nők. A tabletta kisebb kockázattal jár a következő terhességre, jelentősen csökkenti a szövődmények kialakulásának veszélyét, kíméletesebb mint a sebészeti beavatkozás, a magyar kórházakba mégsem került be, mert forgalmazását nem vállalja egyetlen cég sem. Tartanak a presztízsromboló vitáktól. Makacsul él ugyanis az a nézet, hogy a fájdalmas és megalázó műtétnek elrettentő ereje van, a tablettával viszont felelőtlenebbé válnának az emberek. (...)
Most más a helyzet. Amennyire lopakodó a felvezetés, annyira radikálisnak érezni a változtatás szándékát. Már nem az a kérdés, hogy megilleti-e a nőt a biztonságát és méltóságának megőrzését nagyobb mértékben garantáló eljárás bevezetése, hanem az, hogy szigorítják-e, és ha igen, milyen módon a terhességmegszakítás feltételeit. A kereszténydemokraták kezdeményezésére az alaptörvénybe készülnek iktatni a magzati élet védelmét. (...)
A kormánypártok politikusai azt is mondják, majd jobban megismertetik a nőket döntésük súlyával. És mi lesz a technika? Amit húsz év alatt nem sikerült az oktatási rendszeren keresztül elérni, mármint a hatékony felvilágosítást, most hirtelen megoldják? Vagy ellenkezőleg: újra alakulnak a szocializmus abortusz bizottságai, amelyekben az állam személyre szabottan mérlegeli, megengedhető-e a művi terhességmegszakítás? Arra, hogy a fogamzásgátló szerek tb-támogatást kapjanak, hogy a kevéssé jómódúak is megvehessék őket, nem gondolnak. Marad a régi módszer: rátolni a következmények viselésének terhét a nőkre. Vajon a törvényhozók mennyire érzik át, hogy a terhesség nem jön létre férfi nélkül? Azt, hogy akkor is terhes lehet a nő, ha nem akarja, és itt messze nem csak a kifejezett erőszakról van szó? A 90 százalékban férfiakból álló parlament mennyire van tisztában azzal, mit él át egy nő, amikor a kihordás vagy az elvétel között dönt?”