„Gyurcsány Ferenc a vele készült interjúban váltig hangsúlyozza, nem célja, nem érdeke, hogy visszatérjen ugyanabba a pozícióba, az MSZP élére. És bár barátai többsége már tavaly tavasztól, a lemondása napjától győzködte, hogy szervezzen új pártot, ő hűsége okán is, ésszerű megfontolásból is – hiszen a szurkolók buzdítása kevés egy új párt létrehozásához –, és ugye »a baloldal aktív politikai szerepvállalói még ma is az MSZP-ben és körülötte vannak«, tehát mindezek folytán ő még ma is az MSZP-ben, persze egy megújuló MSZP-ben gondolkodik. És szó sincs arról, hogy ők a Demokratikus Koalíció Platformmal el akarnák foglalni a pártot. Azt szeretnék, hogy »a kezdeményezője, motorja, mintája legyen« a párt átalakulásnak.
Szóval kitartóan bizonygatja, hogy ő ma is kompromisszumot, együttműködést akar, az utolsó utáni percig azért küzd, »hogy az MSZP egyben maradjon«.
Miközben a napnál is világosabb, hogy a két irányzatot a dolog belső logikája és dinamikája lépésről lépésre, de folyamatosan távolítja egymástól. És egyre közelebb viszi a kenyértöréshez. Erre utal a közös múlt újraértelmezése, amelyet ma szükségképpen egymás ellenében végeznek el. És erre utal a kétféle célképzet, a kétféle párteszmény, a baloldali néppárt és a balközép ernyőpárt szellemi arculatának és szervezeti karakterének összebékíthetetlensége is.
A Magyar Narancs bennfentes információkra építő elemzése szerint az MSZP elnökségében már október végén komolyan fontolgatták, hogy fegyelmi eljárást indítanak Gyurcsánnyal szemben, amikor a kérésük ellenére nem állt el tőle, hogy beszédet mondjon a Charta tüntetésén. Állítólag ma már azon tanakodnak, hogyan lehetne kiszervezni alóla a Táncsics Alapítványt. Amelynek a kuratóriumi elnökségét mintegy kárpótlásul kapta meg a miniszterelnöki és a pártelnöki posztról való lemondása után.
Vagyis szaporodó jelek utalnak arra, hogy alighanem a többségi irányzat képviselői veszítik el hamarabb a türelmüket. Lehet persze bízni Gyurcsány Ferenc kiszámíthatatlanságában is. De az idő inkább a mai többségi irányzat képviselőit sürgeti. Hiszen ma még az övék a kongresszusi felhatalmazás, hogy irányt szabjanak a pártnak.”