Savanyú magyar narancsdemokrácia

2010. október 06. 17:33

Két dolog valószínűleg nem lesz. Sem demokratikus kis Árkádia, sem autokrata Bizánc-makett.

2010. október 06. 17:33

„Nos, diktatúráról beszélni irreális. Ahogy nem lehet stabil demokráciát teremteni pár év alatt ott, ahol annak semmiféle hagyományai nincsenek, úgy ez fordítva is áll. Nálunk - a német, olasz és szovjet példával ellentétben - soha nem volt képes totalitárius állampárt önerőből, tartósan berendezkedni. Szabályerősítő kivétel Kun Béla terroruralma. (Mely a Szálasi-rezsimhez hasonlóan pár hét alatt minden idők legnépszerűtlenebb kormányzatává vált az átlagember szemében. És garantálta, hogy - Olaszországgal, Franciaországgal vagy akár Csehszlovákiával szemben - a kommunista párt többé ne legyen képes szabad választásokon komolyan vehető sikert felmutatni.) Diktatúra Magyarországon csak addig volt képes fennmaradni, amíg az őt megszálló haderőkkel és/vagy gazdasági mankóval támogató donorállama létezett. Nem is beszélve a drasztikusan eltérő geopolitikai klímától.

A parlamentarizmust, a jogállamot alapjaiban korlátozó tekintélyuralomnak viszont nagyon is vannak gyökerei. A Horthy-korszak negyedszázada például. Ámde ezt akkor is csak a korabeli törvényekbe ütköző, illetve a névlegesen általuk is felvállalt demokrácia alapelvét sértő módon tudták véghezvinni. Nyílt szavazással, választási csalással, ellenzéki állampolgárokat vegzáló csendőrterrorral, diszkriminatív cenzussal. Olyan módszerekkel, amelyeket szűkebben vett kontinensünkön ma csak Lukasenko alkalmaz.

Ilyen eszközei Orbánnak nincsenek. Mi az, amit tehet, és tesz is? A törvényhozási és pártpiaci erőfölénnyel való visszaélés. Jogállami restrikció, a demokrácia szűkítése, a pluralizmus minőségének feljavítása helyett annak további lerontása. A lehetséges vetélytársak nyerési sanszának csökkentése a játékszabályok egyoldalú átszabásával. Mindez azonban nem diktatúra, még csak nem is autokrácia. A Putyin-analógia a kiindulástól fogva hamis. Orbán Viktor persze elvtelenül, a diplomáciai pragmatizmus tág határait is áthágva udvarol az orosz elnöknek. De szolgai másolással átvett belpolitikai importcikként a putyinizmus életképtelen lenne. Oroszországban - velünk ellentétben - 1989-90 után a demokratikus parlamentarizmus csak formailag létezett. Aztán még úgy se.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dr. Kotász
2010. október 07. 14:55
Nem barátom,az erőfölénnyel élés ebben a történelmi helyzetben nem visszaélés,a magyarság,nemzetünk,kultúránk megmaradása gyermekeink jövője a tét.Ez többekben ellenérzést vált ki,nem baj,a tetü azért van,hogy csípjen,kezeljük őket helyiértékükön!
neeskens
2010. október 07. 10:17
Komolyan elképesztő ez a korlátoltság, mindenki, aki a legkisebb kritikát is megfogalmazza Orbánékkal szemben kommunista, gyurcsányista, zsidó, büdös patkány lesz a bégető nyáj szemében. Teljesen igaza van a szerzőnek: "Mert a Zorbán rendszeralkotó törekvései, a "nemzet én vagyok" hatalmi gőgje nem az ellenzékiséget fenyegetik, nem azt irthatják ki. Hanem a belgaságot, a táboron kívüliséget, a pártatlan elfogulatlanságot" Félelmetes.
marós
2010. október 07. 06:35
Ez büdös patkány, hülyébbnél, hülyébb feltételezésekkel mérgezi a közéletet, még mindig van mit tenni, mert a "vörösiszapot" eltakarítani nem volt elég a négy hónap.
Öreg
2010. október 06. 20:32
Ez az eszement igencsak szelektál. Horthy fikázása után-hasonlatot vonva Kun Béla és Szálasi között- kifelejti a háborutól 1990-ig terjedő időt és rögtön Orbán gyalázásával folytatja. Pedig - mivel nem élhette meg, utánna nézhetett volna, hogy Horthy az 1990-es évek talán legnépszerübb politikusa volt, aki egy Trianon utáni országot is talpra tudott állitani, Orbán pedig olyan szavazatarányu győzelmeket aratott, amilyenre baloldali pártnak soha nem volt -és nem is lesz- lehetősége.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!