„A tévképzet, hogy a Magyar Szocialista Párt baloldali párt lenne, nagyon erősen él. Éppen azonban az MSZP miatt nem tudott megjelenni eddig a placcon egy valóban baloldali - értsd: a bérből és fizetésből élőkhöz szóló, a társadalmi egyenlőtlenségeket nem elfogadó, a szakszervezetekkel kapcsolatban álló, a nemzetközi tőkét ostorozó (stb.) - (akár protest) párt. Mondjuk egy magyar Lafontaine vagy Besancenot vagy Mélenchon. (Nem éppen szimpatikus figurák ezek - főleg az amúgy dúsgazdag Lafontaine nem -, de kétségtelenül baloldali dumákat nyomnak.) Az MSZP-nek ugyanis az elmúlt húsz évben sikerült úgy elfoglalnia a politikai élet baloldalát, hogy ez pusztán csak a párt topográfiájáról, de nem az ideológiájáról szólt - ám mégis: olyannyira lejáratódott az MSZP révén a baloldaliság, hogy igen nehéz dolga van bárkinek, aki baloldalt akarna ma építeni.
Nehéz azért, mert az MSZP ott van, s valakinek végre le kéne húznia a színpadról, de egyelőre nincs erre a nemes feladatra jelentkező. De nehéz azért is, mert negyvenévnyi kommunizmus és húszévnyi MSZP után Magyarországon van olyan keserves dolog a baloldal mellett érvelni, mint Németországban a jobboldal mellett. Nem véletlen, hogy néhány kósza próbálkozást leszámítva, Németországban jó negyven éve nincsen jobboldali párt. (A CDU és a CSU határozottan középpártnak tartja magát, tetszik tudni; az NPD olyannyira jobboldali, hogy már körbeér, a Republikánusok és a DSU pedig jóformán eltűntek.)
A magyar baloldal azonban többet érdemel. Többet érdemel, semmint hogy a Népszava legyen a napilapja, Várkonyi Tibi bácsi legyen a publicistája, Debreczeni József legyen az esze, Gyurcsány Ferenc legyen a megváltója, és végül az MSZP legyen a pártja. A magyar baloldal nem csak azért érdemel ennél többet, mert önmagában egy elég kellemetlen társaság (Népszava, Várkonyi Tibor, Debreczeni József, Gyurcsány Ferenc, MSZP) költözött a területére, de azért is, mert az említettek nem baloldaliak. Márpedig nem-baloldaliakkal elég nehéz baloldalt építeni - az eredményt láthatjuk. Ha nem-baloldaliak kezdenek el baloldalt építeni, ott felmerülhet a gyanú, hogy nem az eszme, hanem a pénz mozgatja őket. Ha nem-baloldaliak kezdenek el baloldalt építeni, annak Hagyó Miklós lesz a vége.”