Utunk az „átlaghoz”

2010. szeptember 30. 13:49

Matolcsy György szerint „gazdaságunk húsz éven belül lehagyja az unió átlagát”. A miniszter úr arról nem szólt, miként érhetjük el a nemes célt.

2010. szeptember 30. 13:49
„Szeptember első napjaiban adott hírt a kormányhoz közel álló napilap Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kijelentéséről, mely szerint »gazdaságunk húsz éven belül lehagyja az unió átlagát«.

Mivel ez nem a baloldalról hangzott el, a miniszterelnök minapi szóhasználatát követve, nem lehet »utópiának« nevezni. Bár az unió gazdaságának átlagához a kevésbé fejlett tagországoké is hozzájárul, a jelzett cél elérése mindenképpen kiemelkedő fejlődést jelentene hazánk gazdaságában: s jeleinek már néhány év múlva látszaniuk kellene az életkörülményekben is. Ennek megvalósítása óriási kihívást jelent az országnak és a kormánynak, és az eddigieknél intenzívebb munkát kíván mindnyájunktól, már csak azért is, mert közben nyilván az EU átlaga is emelkedni fog.

A miniszter úr arról nem szólt, miként érhetjük el a nemes célt. Erről a miniszterelnök sem beszélt még ez idáig.

Elfogadom, hogy az államigazgatás szervezeteinek hatékonyabbá tétele, a korrupció megakadályozása, az állami pénzek elköltésének fokozottabb ellenőrzése, az adók csökkentése és az adózási rendszer megváltozása mind-mind segítheti a vállalkozásokat, új munkahelyeket teremthet és növelheti a jövedelmeket. A belső kereslet drámai élénkítése viszont aligha várható – ez egyébként sem elégséges a felzárkózáshoz: valójában az export fellendülésétől függ a kívánt cél elérése.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2010. szeptember 30. 19:27
Valami médiaguruság van Matolcsi kijelentése mögött. Valami vígasztalót kell mondania. Azt mégse mondhatja, hogy utolérjük, de addig kedves nyugdíjasok éhenhaltok. Értelmes ember a jövő évet se látja előre. Hogy mi lesz 20 év mulva az egy vízió. Teljesen bizonytalan. Aki élt 89-ben az tudja, nem látszott, hogy a SZU szét fog esni. Ki tudja addig mi minden esik szét? Jobb híján húzott egy vonalat, és azt mondta ezt szeretnénk! Ennyi!
gross
2010. szeptember 30. 18:45
Matolcsy bejelentése úgy önmagában sima blöff, nagyotmondás. Nem lehet előrejelzni 30 éves viszonylatban még a növekedési potenciált sem. De az érdekes nem ez. Hanem az, hogy ha az erőteljes növekedést nyilván célnak tűzi ki, akkor azt hogyan érjük majd el. Izgalmas új gondolatok jöhetnek most, a hazai termelők, szolgáltatók helyzetbe hozása (persze csak megengedett eszközökkel), új piacok találása és 'megdolgozása', picra lépés segítése, adminisztratív terhek csökkentése, adócsökkentés, ill. átstrukturálás... Rengeteg tennivaló van. És ha ez beindul, akkor végülis mindegy, hogy egészen pontosan hol is tartunk majd 30 vagy akár 10 év múlva. A lényeg, hogy sokkal jobb helyzetbe kerülhetünk, mint amit az utóbbi évek vergődése ígér.
kanpalisoda
2010. szeptember 30. 17:17
Segítség! Tudom én, hogy kutyaugatás nem,hallik az égig, de akkor is hirdetem, hogy: qurva unalmasak, érdektelenek, stb. ezek a megélhetési posztok. Még akkor is, ha dupla fordulatszámmal nyomatják őket. Annyi minden van a földön...
várúr
2010. szeptember 30. 16:46
Amúgy ajánlom a professzor úr szíves figyelmébe: az Únió átlagában Románia és Bulgária, a legatyásodott Görögország és a 32 (harminckettő!) százalékos államháztartási hiánnyal görcsölő Írország is benne van. Még jó, hogy Matolcsy nem Bangladesh-hez hasonlította Magyarországot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!