Hajléktalanul

2010. szeptember 13. 14:03

Csupa olyan házat építettünk, amelybe betelepült a háziúr, és röhögve még ki is oktatott minket, hogy „teccett volna nem hülye lúzernek lenni”.

2010. szeptember 13. 14:03
„A bekövetkezett eladósodás tehát annak az »eredménye«, hogy magyar családok nagy hányada csak úgy tudta az elemi lakásszükségletét kielégíteni, hogy jelentős hitelt vett fel. Hitelt felvenni pedig csak a globális hatalomgazdaság minket megszállva tartó ügynökhálózatától lehetett, amelyek banknak álcázták magukat. Tetszés szerint diktálhatták a feltételeket, hiszen a korrupt, kollaboráns hazai elit közreműködésével a globális pénzhatalmi rendszer tökéletesen ellenőrzése alá vonta országunkat. Ráadásul mindezt még párás szemekkel meg is ünnepeltette, mint a haladás, fejlődés, modernizáció szép eredményét. »Teljesítményük« nagyjából annyiból áll, hogy nyomták a gombot, és dőlt a pénz! Persze hogy dőlt, hisz ugyan mit tehetett volna a tökéletesen kiszolgáltatott magyar kisvállalkozó vagy a lakhatás »hedonista« ösztönétől hajtott magyar család, mint hogy hozzájuk fordul pénzért. S olyan érzésünk lett, hogy már csak hitelben lakhatjuk nemcsak házunkat, de hazánkat is. Hogy is írja József Attila az Eszméletben? »…úgy szabadulsz, ha kényedül / nem raksz magadnak olyan házat, / melybe háziúr települ«.

Mi hosszú ideig csupa olyan házat építettünk, amelybe betelepült a háziúr, és cinikusan röhögve még ki is oktatott minket, hogy »teccett volna nem hülye lúzernek lenni«. Egyebet se hallottunk, mint hogy a magyar lakosság milyen szánalmasan tudatlan és felkészületlen a globális pénzügyi folyamatok kockázatainak a megértésére, saját pénzügyeinek »menedzselésére«, a megtakarítás, öngondoskodás nemes erényeinek a rendszeres gyakorlására. Emlékszünk még, ki volt az, aki két évtizedig egyebet se harsogott, mint hogy a piac (pláne a globális piac!) az emberiség nagy jótevője, a fejlődés, a haladás, a jólét nagy megalapozója.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gross
2010. szeptember 13. 18:26
Ott sem stimmelnek Bogár számai, hogy 1989-hoz méricskél, miközben 1992, 1993-ig a GDP zuhanása a korábbi - részben életképtelen - szocialista ipar hanyatlása (meg az elkapkodott mezőgazdasági reprivatizáció, persze - ez a jobboldal sara), a kapun belüli munkanélküliség explicitté válása számlájára irandó, nem az új tőkés berendezkedésére. A szén és vas országa akartunk lenni - szén és vas nélkül. Az emberek kizsákmányolásával, anyagi és fizikai tartalékaik felélésével 'iparosított' a szocialista hatalom. A vállalatok egy része talán még felvehette volna a versenyt, néhány hibát elkövettek az gazdaságpolitikusok. De sok állami vállalat sajnos eleve nem lehetett versenyképes az új piacon, más részüket pedig a privatizátorok fosztották ki. Úgy 1993-tól érdemes vizsgálni a folyamatokat. Onnantól bőven 2 százalék fölött van a gazdasági növekedés.
marko11
2010. szeptember 13. 17:26
Ha már rendszerváltás, akkor érdemes idézni Bogár László cikkének első mondatait is: "Amikor húsz évvel ezelőtt az első szabad választásokon induló több tucat párt mindegyike szabadságot, demokráciát, felemelkedést és jólétet ígért a rá szavazóknak, a polgárok, ha nem is hittek a csodában, úgy vélték, húsz év múlva az akkori Nyugat-Európa átlagát bizonyosan eléri az ország népének általános életminősége. Már az is megrendítő, hogy közeledés helyett távolodás ment végbe..."
gross
2010. szeptember 13. 16:21
Igaz, valószínűleg sok embernek nem csak átmenetiek a nehézségei. A hitelügyintézők nyilván sárosak, mert rátukmálták olyan emberekre is a hitelt, akiket le kellett volna beszélniük (legalábbis ekkora hitelről). Bizonytalan vállalkozói jövedelem, be nem jelentett munkaviszony...
Benbe
2010. szeptember 13. 15:55
Azért azt érdemes megjegyezni, hogy a bedőlni készülő hitelek között rengeteg a 15-20 milliós lakáshitel. Ha a 15 milliós hitel mellé számolunk 5 millió önrészt (mert aki 25% önrész alatt vesz lakást, az eleve hülye, azzal ne is foglalkozzunk), akkor ebbe 70-110 nm-es budapesti családi házak is beleférnek. Biztos, hogy ez az árkategória volt a legmegfelelőbb a hitel fölvevőjének? Nem lehetett volna az életet egy 48 nm-es kislakásban eltervezni? Nekem majdnem minden ismerősöm ilyesmi méretű lakásokba nőtt föl, aztán mégis emberek lettek, adott esetben egy-két testvérrel együtt. Azokat különösen üdvözlöm, akik a tizenötös lakáshitel mellé még egy autóhitelt is fölvettek rövid távra, biztos megérdemlik a segítséget. (szüleim sajnos még 15 évig fizethetik a lakáshitelüket, mert ők hülyék olyan futamidőt (nagyon hosszút) és kamatot (nagyon magasat) választottak, hogy esélye se legyen soha bedőlnie. Nem lehetne, hogy az övék egy részét is megváltsa a kormány, ha már annyi emberét meg fogja?)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!