„A kereszténység – ahogyan az iszlám, a zsidó vallás vagy éppen a hinduizmus – legitimációját a kívülálló számára elsősorban nem a hittételek adják, hanem a több ezer éves múlt, a vallás köré épült intézményrendszer, a kultúrára és a művészetre gyakorolt hatás, a történelmet formáló erő. A régóta létező egyházak lehetnek szimpatikusak vagy ellenszenvesek, egyet azonban nem lehet vitatni: jól-rosszul, de valóban egyházként működnek. Ugyanez nem mondható el a bíróságon nyilvántartásba vett összes felekezetről és vallási közösségről. Az adóhatóság minap közzétett listája szerint immáron 185 egyháznak számító szervezet kapott egyszázalékos felajánlást. Számuk töretlenül nő, az egyház-alapítási dömpingnek nem látszik a vége.
Nyilvánvaló, hogy az esetek egy részében szélhámosokkal van dolgunk, akiket a könnyen megszerezhető pénz motivál. Némelyek arra sem veszik a fáradságot, hogy a látszat kedvéért kitaláljanak valamiféle vallási körítést: megelégednek azzal, hogy honlapjukon szolgáltatásaikat kínálják. Akad közösség, amelyik nem is nagyon titkolja, hogy ténykedése jórészt a saját kasszába vándorló adományok gyűjtésében merül ki.
Az eddigi kormányok pontosan tudták, hogy a vallási piacot ellepték a kóklerek, a futóbolondok és a csalók. A baloldali–liberális koalíció azonban úgy gondolta, a rendszerváltáskor kialakult rend megbolygatása több veszéllyel jár, mint amennyi haszonnal kecsegtet. A jobboldal próbálta szigorítani a törvényt, de korábban ehhez nem volt meg a kétharmados többsége. Szerencsére, mert a fi deszes kormány javaslatai az úgynevezett történelmi egyházakat hozták volna még kivételezettebb helyzetbe, és csak mellékesen szolgálták az álegyházak kiszűrését.”