Egyházdömping

2010. szeptember 19. 17:23

Nyilvánvaló, hogy az esetek egy részében szélhámosokkal van dolgunk, akiket a könnyen megszerezhető pénz motivál.

2010. szeptember 19. 17:23

A kereszténység – ahogyan az iszlám, a zsidó vallás vagy éppen a hinduizmus – legitimációját a kívülálló számára elsősorban nem a hittételek adják, hanem a több ezer éves múlt, a vallás köré épült intézményrendszer, a kultúrára és a művészetre gyakorolt hatás, a történelmet formáló erő. A régóta létező egyházak lehetnek szimpatikusak vagy ellenszenvesek, egyet azonban nem lehet vitatni: jól-rosszul, de valóban egyházként működnek. Ugyanez nem mondható el a bíróságon nyilvántartásba vett összes felekezetről és vallási közösségről. Az adóhatóság minap közzétett listája szerint immáron 185 egyháznak számító szervezet kapott egyszázalékos felajánlást. Számuk töretlenül nő, az egyház-alapítási dömpingnek nem látszik a vége.

Nyilvánvaló, hogy az esetek egy részében szélhámosokkal van dolgunk, akiket a könnyen megszerezhető pénz motivál. Némelyek arra sem veszik a fáradságot, hogy a látszat kedvéért kitaláljanak valamiféle vallási körítést: megelégednek azzal, hogy honlapjukon szolgáltatásaikat kínálják. Akad közösség, amelyik nem is nagyon titkolja, hogy ténykedése jórészt a saját kasszába vándorló adományok gyűjtésében merül ki.

Az eddigi kormányok pontosan tudták, hogy a vallási piacot ellepték a kóklerek, a futóbolondok és a csalók. A baloldali–liberális koalíció azonban úgy gondolta, a rendszerváltáskor kialakult rend megbolygatása több veszéllyel jár, mint amennyi haszonnal kecsegtet. A jobboldal próbálta szigorítani a törvényt, de korábban ehhez nem volt meg a kétharmados többsége. Szerencsére, mert a fi deszes kormány javaslatai az úgynevezett történelmi egyházakat hozták volna még kivételezettebb helyzetbe, és csak mellékesen szolgálták az álegyházak kiszűrését.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2010. szeptember 20. 18:41
Nem "úgynevezett" történelmi egyházak, hanem azok. Gondolom, 4000 év történelmileg eléggé múltszerű a zsidók, 2000 év a katolikusok, 500 év a protestáns egyházak esetében. Úgyhogy már maga az "úgynevezett" jelző is árulkodóan ostoba.
atila68
2010. szeptember 20. 13:54
A Hit Gyülekezete a 4. legnagyobb egyház Magyarországon.
zsanett-kúnrum
2010. szeptember 20. 10:35
a globális egyházak elveszik a piacot a patrióta egyházaktól, most ez itt a kérdés vagy valami más, hogy a fidesz ragaszkodik-e a történelmi egyházakhoz?
crm114
2010. szeptember 20. 07:36
"Az eddigi kormányok pontosan tudták, hogy a vallási piacot ellepték a kóklerek, a futóbolondok és a csalók." Ugye egy ballibsi valószínűleg felvilágosultateista, és akkor neki minden egyház kóklerek/futóbolondok/csalók gyülekezete. De a vallásszabadság liberális maradványelképzelése miatt ezeket hagyni kell szerinte működni. Most akkor azt hangsúlyozzuk, hogy felvilágosultateistákok vagyunk, és akkor azért nincs értelme ennek a megkülönböztetésnek, vagy pedig nem ütjük az orrunkat mások dolgába, és akkor azért nincs, ugyanis aki a szcientológia vagy a hitgyüli híve, az hadd döntse el maga, hogy kóklernek tartja-e a guruját. Természetesen Czene se a felivlágosultateizmust, se a liberalizmust nem képviseli itt, hanem pártpolitizál. " a fi deszes kormány javaslatai az úgynevezett történelmi egyházakat hozták volna még kivételezettebb helyzetbe, és csak mellékesen szolgálták az álegyházak kiszűrését." Tehát Czene szerint vannak (A) álegyházak, (B) nemtörténelmi, azaz jó egyházak és (C) történelmi, azaz rossz egyházak. Minden vallásos hülye (ezt már a bevezető szövegből meg onnan is tudjuk, hogy Czene balliberális, ennek megfelelően felvil.ate.), de vannak káros hülyék (A, C) és ártalmatlan hülyék (B). Csak nem azért, mert a B kategóriában a balliberálisok politikai szövetségesei találhatók? " olyan koncepcióval kellene előrukkolnia, amely nem politikai kurzusszempontok alapján osztályoz" Röviden: a Fidesznek olyan konepcióval kellene előrukkolnia, ami önti a pénzt a jó egyházakba (hitgyüli, evangélikusok, szcientológia?, stb.) és kevésbé önti a rosszakba (katolikusok, reformátusok stb.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!